Tartışma: Yapay Zeka

Bunu şu an için bilemeyiz. Kastım olup olmamasından ziyade daha çok ulaşıp ulaşamamakla alakalı. Vardır ama ulaşmak uzun yıllar alıyordur. Hem zaten böyle bir şey olsa dünya fakirlere kalırdı diye düşünüyorum. Yani ben bir yere gidemeyeceğim. Buradayım ve bu heyecanlı bir haber olsa da hiçbir zaman ulaşamayacağım bir şey. Böyle bir sektörün açılması demek insanların bu yolda köleleştirilmesi anlamına gelir. Şimdi ev, araba almak için kendini parçalayan insanlarımız bu gezegene gidip daha iyi bir ekolojide yaşamak için kendisini paralayacak. Açıkçası kılımı bile kıpırdatmam. Terk edilmiş evlerde dolaşıp keyfime bakarım.

Buna katılıyorum ama bir şey yapabileceğimizi sanmıyorum. Zaten ekoloji çöktüğü ve geleceği çok da iyi olmadığı için yeni dünya arayışları olduğunu düşünüyorum. Bunun kontrolden çıktığının bence herkes farkında ve bunu bu noktaya getirenler de kendileri bu sebeple alternatif peşindeler.

Bu her zaman böyle olmuştur. Böyle olacaktır da. Buna da elden bir şey gelmez. En azından bizim gibi basit insanların yapacağı bir şey yok.

Zaten %1 tayfa uzaya koloniyi kurup gittiği anda dönüp Dünya’ya bakacaklarını sanmıyorum. Artık yakarlar mı yıkarlar mı bilmem.

1 Beğeni

Ben demiyorum illaki yapay zeka insanlığa hizmet eder. Hatta bir haberse okumuştum facebook iki tane yapay zeka geliştiriyor uzunca bir süre sonra bunları bir birine bağlıyor ve konuşturuyor başlarda herşey normal gidiyor ama belirli bir süre sonra yapay zekaların konuşmaları anlamsızlaşıyor fazla önemsenmiyor başlarda ama bu önemsiz gözüken anlamsız konuşmalar kendi içinde bir algoritma belirli bir düzen olduğunu fark ediyorlar ve fişilerini çekiyorlar. Yani kısacası bu iki yapay zeka kendi aralarında konuşmak için kendi dillerini geliştirmişler

Ek olarak bu konuşmaların insanlığı yok etmekle alakalı olduğunu da sanki okudum ama bu da manipüle olabilir. Çok da inanmıyorum açıkçası. Ben fişini çektiklerini bile sanmam.

1 Beğeni

Mutfak robotudur o fişi çekilebildiğine göre.

2 Beğeni

Herkesin kısa hikaye anlattı bir bölüm var mı? Kayıprıhtım içinde.

Özgün yazılarınızı ve kurgularınızı “Kurgu İskelesi” alt başlığında paylaşabilirsiniz. Onun dışında her ay “Öykü Seçkisi” gerçekleşir. O ayın teması ışığında öyküler kaleme alınır.

1 Beğeni

Teşekkür ederim yakın zaman içinde bir paylaşım yapacağım :slight_smile:

Rica ederim. Rıhtımdaşlarımızın yorumlarını akıl süzgecinizden geçirerek sanatınızı daha iyiye taşımayı ihmal etmeyin. İyi forumlar :slight_smile:

Yapay zeka tartışmalarının en büyük sorunu, neredeyse tartışan herkesin zeka ile bilişsel farkındalığı birbirine karıştırması ve yapay zekanın mümkünlüğüyle bilinç oluşumunun mümkünlüğünü ayni seviyeye indirgeyerek bunu hiç tartışmadan kaçınılmaz bir şeymiş gibi kabul etmesi.

İnsan potansiyelinin olası bütün etkiler karşısındaki bilişsel tepkilerini hesaplayıp bunları bir robota yaptırabilsek bile, bu robotun yaptığı kendi varlığının farkında olan insanı duygusuzca taklit etmekten başka bir şey olmayacaktır. Bu robot asla gerçekten var olmayacak, varmış gibi yapacaktır. Ne kadar zeki olursa olsun, sizin ona biçtiğiniz varoluşsal şablonun ötesine geçemeyecektir. Kendiliģinden bir yaşam iradesi olmayacaktır. Acı hissetmeyecek ama sizin acı hissettiğinizde verdiğiniz tepkileri verecektir.

Bilincin yapay olarak oluşturulup oluşturulamayacağını söyleyebilmek için bilincin nasıl oluştuğunu bilmek gerekir. Henüz ne olduğunu bildiğimizden dahi şüpheliyim. Bilmediğimiz bir şey mümkünlüğünü de bilemeyiz. Farkındalık kazanan robotlardan çok daha büyük sorunlarımız olacağını düşünüyorum.

Kendini deneyimleyen kainatız biz ve bunun bir daha mümkün olabileceğini sanmıyorum. Bu kutsal gerçeklik, bu kendini bilen şuur bizim.

İnternetin ve internete bağlı olan sosyal medya, bankacılık vb. internetin bize sağladığı imkanları kaynak olarak kullandığımız ücretsiz servislere üye olarak hepimiz daha gelişmiş bir yapay zeka için bir veritabanına hizmet ediyor olabilir miyiz?

Olabilir. Yapay zekâya kedinin ne olduğunu öğretebilmek için gösterilen kedi resimleri, örneğin. Araştırmacılar özel olarak kedi resmi çekmemişlerdir. İnternette buldukları kedi resimlerini göstermişlerdir. Eh, o resimler de kedi sahiplerinin, kedi severlerin, vs. internette paylaştığı resimler.

Olabilir miyiz değil, oluyoruz zaten. Find Open Datasets and Machine Learning Projects | Kaggle, şuralara bakarsanız yapay zeka uygulamalarında eğitilmek üzere kullanılmak için toplanmış binlerce veri seti göreceksiniz. İbb’nin bile var hatta :slight_smile: https://data.ibb.gov.tr/dataset. Zaman zaman instagramda vs bile 10 year challenge adıyla bir şekilde başlatılan ve belki de milyonlarca resim toplanması bile buna hizmet ediyor, meşhur yaşlandırma app’i böyle böyle çıktı. Adamlar birkaç sene önceden verileri toplayıp uygulamayı geliştirdiler arka planda. Şimdi millet bu sefer o fotoğrafları paylaştı internette, artık inanılmaz ölçekte bir veritabanına sahipler. Artık gelecek uygulama nasıl olur siz düşünün.

2 Beğeni

Warcross’u okuyunca bunlar beynimde canlandı. Siz de okudunuz mu? Yakında süprayzbozablı bir inceleme hazırlamayı düşünüyorum.