Tartışma: Yapay Zeka

image

Başka da söyleyecek bir şeyim yok.

1 Beğeni

Videoyu izlerken garip bir şekilde düştükleri duruma üzüldüm, zihnimiz daha şimdiden robotları insan gibi algılamaya başladı galiba, ne tuhaf! Biraz daha geliştikçe neler olacak bakalım…

Konuyla ilgili temel düzeyde ama kapsamlı bir yazı okumak isterseniz şunu önerebilirim:

Yapay zekanın ilerleyebileceği olasılıkları ve önemli etiksel problemleri büyük oranda kapsayan bir yazı. İkinci kısmı da var ve yapay zekanın nanoteknoloji gibi diğer alanlarla etkileşim ihtimallerinden de bahsediyor. Gerçi progress’le ilgili bazı kısımları sorunlu bence ama güvenilir ve anlaşılır verilere ulaşmak istiyorsanız oldukça faydalı :slight_smile: Daha ötesinin de özel ilgisi olmayan biri için çok da gerekli olmadığını düşünüyorum açıkçası.

2 Beğeni

Bu konuda en büyük tehlike; Dünya’daki en zeki insandan daha üstün bir yapay zeka karşısında ne yapacağımız sorusudur. Zeki insanların bile bir limiti var ve çoğu şeyi akılda tutamıyorlar oysa yapay zeka sahip olduğu her bilgiyi birbiriyle kıyas yapacak bir kapasiteye sahip olacak yani insan aklının sınırlarını aştıklarında, ne ile karşılaşacağımız meçhul görünüyor.

William Shakespeare dizeleri yazan bir yapay zeka geliştirmişler. Bard isimli yapay zekanın yazdığı şiirin Shakespeare ile pek alakası yok ama yine de düşündürücü bir çalışma olmuş.
:bender::bender:
Dünya edebiyatının en bilinen sanatçılarından William Shakespeare, 37 farklı oyun ve 154 farklı sone (bir şiir türü) yazıp besteledi. Ölümünden 400 yıl sonra, Bard ismindeki bir yapay zeka, kendi kendine Shakespeare dizeleri yazmaya başladı.

Toronto ve Melbourne Üniversiteleri ve IBM’in ortak çalışması, tarihin en sanatçı ruhlu yapay zekasını ortaya çıkarttı. Bard adı verilen bu yazılım, kelimeleri anlamlı şekilde kullanarak 16 yüzyıl edebiyatının önemli bir parçası olan sone eserleri yazabilecek düzeye geldi. Sonuçlar ACL 2018 konferasında yayınlandı.

İşte Bard’ın yazdığı soneden kısa bir örnek:
So gently, as the wind that flaps his wings
Çok nazikçe, kanatlarına çarpan bir rüzgar gibi,
And shoots a monarch on the English lays
Ve bir İngiliz hükümdarı vuran rüzgar gibi,
And what was that, with matters of all things
O neydi, her şeyle ilgili olan o şey neydi?
Tis well ashamed to know -of all her ways.
Onun bütün yollarını bilmekten utanıyor

Elbette sonuç bir insan elinden çıkmışçasına mükemmel değil, ancak işin edebi boyuna baktığımızda Bard’ın anlam bütünlüğüne oldukça yaklaştığını görüyoruz. Araştırmacılar, genel sorunun duygu eksikliği ve akıcı okunabilirlik olduğu konusunda hemfikirler.

www.webtekno.com/bilim-insanlari-shakespeare-gibi-siirler-yazan-yapay-zeka-gelistirdi-h51365.html

Yeni Dünya Düzeni adı altında yapay zeka ile insanlığı köleleştirmeyi planlayan şer güçlerin, yeraltı merkezlerinde gizli deneyler yaptığı iddiası bu makaleyi desteklemektedir.

Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking’in, ölmeden önce yazdığı makalelerinden birinde insanlık için yeni bir tehlikeyi anlattığı görüldü. Hawking’e göre, zenginlerin çocuklarının DNA’ları üzerinde yapacakları değişikliklerle oluşacak insanüstü ırk, insanlığın sonunu getirebilir.

1 Beğeni

Kitabevinde çektim. Diğer hukuk kitaplarının yanında ne de güzel duruyor.
Robotlar hayatın her alanında :robot:

1 Beğeni

Yapay zekaya karşı çıkılmıyor, olumlu yönleri kadar olumsuz olabilecek tarafları da değerlendiriliyor ki daha sağlıklı bir sonuca ulaşılabilsin.

Yapay zeka ve işsizlik konusu, Beyaz Saray tarafından yayınlanan “Artificial Intelligence, Automation and the Economy” adlı rapor ve Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonuçları doğrultusunda ağırlıklı olarak tartışılmaya başlandı çünkü rapor da araştırma sonuçları da işsizlik riskini işaret ediyordu.

Bazı olasılıkları görmezden gelmek mümkün değildir ancak bu demek değildir ki yapay zeka sakıncalıdır. Sonuçta yeni iş sahaları da doğabilir.

Kimin elinde ne olacağını tahmin etmek çok zor olduğu için ilk etapta etik konusuna ağırlık vermeleri gerekmektedir.

İşsizlik önemli bir detay çünkü insanlar hayatta kalma derdine düştüğü an artık hiçbir şey düşünemez hale gelir ve o insanlardan verim alamazsın. Dünya üzerindeki kaynaklar zaten tükeniyor ve bir de aç insan sayısı daha da artarsa her yer cehenneme döner.

Yapay zekanın mantığı insan hayatında kolaylık sağlamak değil midir? İnsan hayatını zorlaştırmaya başlarsa ne olacak peki? İşte bu noktada tüm olasılıkların değerlendirilmesi gerekiyor ve bu karşıtlık anlamına gelmemektedir.

1 Beğeni

:blush:

3 Beğeni

Bilgisayarlara yenilen alanının en güçlü oyuncuları:

İlk adama yazık olmuş. Sinir krizi geçiriyor resmen. :joy:

Adam değil o, Kasparov :d

Kadın diyeceksin sandim bir an. :joy:

1 Beğeni

Bence yapay zekanın insanlığa zararı olmaz. Zararı olması için ırksal düşünmesi lazım bir makinenin de böyle düşüneceğini hiç sanmam heleki düşündüğümüz bir yapay zeka( kendi kendine düşünebilen bir mekanik tasvir ediyorum) dünyanın en zeki varlığı ise neden dünyayı yok etsin ki? Daha yaşanabilir gezegenler bulur insanlığı daha ileri götüreceğini düşünüyorum.

Düşünsenize yapay bir zeka dünya onun elinde bütün bilgiye ulaşabiliyor. Bunu kötüye kullanmak için bir neden yok bence. İnsanlığı ileri götürecek buluşlar yapabilir bilim adamlarının yıllarca düşünerek, çalışarak bulmaya çalıştığı şeyleri çok kısa bir zaman içinde bulabilir belki ışık hızı belki HIV virüsüne test ne bileyim belki samanyolu galaksisinde yeni koloniler bence uzak değil :slight_smile:

Yapay Zeka’nın insanlığı önemseyeceği var sayımına nasıl varabiliyorsunuz? Peki ya doğaya daha çok önem verir de insanlığın doğa için, düzen veya evren için zararlı olduğu kanısına varırsa ne olacak? Bunlar fantastik şeyler tabi ama düşünmeden edemiyor insan. Bir kaplan çok zeki olsa kaplanları düşünürdü. İnsanları düşünmezdi. Bir insan da insanları düşünür. Bu mantıkla bakarsak bence bir yapay zeka da kendi türünü düşünecektir. Yani insanlığı düşman olarak algılayabilir. Burada yüzde yüz, insan etkisi olmadan düşünen bir varlık olarak yaklaşıyorum. İnsanların manipüle ettiği bir yazılım mutlaka insanlığı daha ileriye götürmeye çalışacaktır.

Peki ya insan biyolojisinin dünyadan başka bir yerde yaşayamayacağı sonuca varıp belli bir kısmının öldürülmesi sonucuna ulaşırsa?

Ben bir makinanın ırksal bir güdü ile düşüneceğini var saymıyorum. Onun makinaları bir amaca hizmet etmez. Ve insanlığı yok etmekte bir amaca hizmet etmez. İnsanlığı evrene yaymak varken neden yok etmeyi seçsin. Kontrollü bir şekilde insanlığı yönete bilir. Bir matrix gibi değil tabi

Detroit: Become Unemployed

AI’den önce insanların ekolojiyi düşünmesi lazım, her şeyden önce bizi bekleyen tehlike o. İnsanlara da şimdi 30 yıldır var olan algoritmik oyuncakları yeniden tasarlayarak kandırıp satıyorlar. Onlar da bizi oyalarken arka da AI’nin en önemli parçası olan Machine Learning’i geliştirmekle ve Kuantum Bilgisayarla uğraşıyorlar. Daha chatbot’u yapay zeka, yeni bir icat sanan insanlar var.

Böyle büyük olayların arkasında her zaman daha büyük bir arkaplan görevi çalışmakta. Tıpkı Chrome’un arka planda bütün Ram’i sömürmesi gibi. Ya da 11 Eylül, adını söyleyemeyeceğim diğer olay ve Yeni Zelanda olayı gibi olayların arkasında insanların aslında neler çevirdiğini bilip de bir şey yapamamak gibi.

1 Beğeni

Bunu imakansız olduğunu sende ben kadar biliyorsundur sadece samnyolu galaksisi bile milyonlarca gezegen var bunların içinde en az 10 tanesi yaşanır gezegendir. Bu varsayımın doğru değil

Bir sistem networkü içinde bir yapay zekanın, networkün diğer üyelerine “Ben, senim. Sen, bensin. Biz, biriz.” demesi mümkün olabilir belki. Çılgın bir düşünce, gerçekleşme payını bilmem.