Tatlı Melankoli: "Lo-Fi" ve Türevleri

Bu başlıkta büyük ihtimalle yalnız kalacağım ancak son 2-3 senedir dinlediğim yeni bir müzik türünü (Lo-Fi) sizlerle paylaşmak istedim.

Keyifli dinlemeler.

10 Beğeni

Yazarken dinlemesi keyifli. Ama bir süre sonra insanı yalnız hissettiriyor. Yalnız olduğunu hissetmek tehlikeli bir şey. Ama dinliyorsun tabii.

11 Beğeni

Tam yemek ve kitap müziği bana göre. Normal zamanda dinleyince içim şişiyor ama hafif bir müzik olsun odağımı dağıtmasın derseniz tam uyumlu. Idealism ne yapsa dinlerim o ayrı :slight_smile:

4 Beğeni

Beni bu müziğe bağlayan yegane özellik de bu oldu: Melankoli. Yumuşak tınıların altından yayılan o mayhoş havayı sevdim.

Ek: Lo-fi ile tanışmama vesile olan şarkı, sizin attığınız şarkıdır bu arada.

3 Beğeni

Ben bir noktadan sonra müzikleri sınıflandıramıyorum. Hani şimdi çok garip şeyler dinlerim ama hangi türe girer emin olamıyorum. Bu sorunu kitaplarda da yaşıyorum. Fazla kavram benim kafamı karıştırıyor. Bu bağlamda bana biraz izah edebilir misiniz? Nedir bu Lo-fi?

5 Beğeni

Hiphop, cızırtı, yağmur, için için akan bir ritim… Böyle özetleyebilirim Lo-fi’ı. Kudasai’ın parçasını dinlediyseniz eğer, parça kalitesinde gariplik göreceksiniz. Sanki eskiymiş, sanki kasede çekilmiş gibi değil mi?

Lo-fi = Low Fidelity. Kabaca düşük kaliteli demek. Parçaların çoğunluğu, 70-80’lerin hiphop baharından kopmuş gibi gelir.

Kudasai, jinsang, joji, bdsd.u, zach farache başlıca bakmanız gereken sanatçılar olabilir. 90s Flav da bu türün başarılı bir temsilcisi kabul ediliyor elbette.

4 Beğeni

Ama artik yeter canim😤 cemiyet disinda baska isim bulamiyormusunuz biraz yaratici olun☺ @Waxillium kendinize ornek alin.

Bakin ne kadar yaratıcı bir isim bulmuş.

Bu arada bu cemiyet çilginligini başlatan kişi benim(kendimi ovmeden geçmeyeyim dedim :smiley:)

1 Beğeni

Son bir kaç aydır, özellikle havaların soğumasıyla beraber çok sardım. Ama evet kesinlikle fazlası zararlı.

Son zamanlarda en sık dinlediğim;

4 Beğeni

Tek başıma olmamak sevindirdi açıkçası :slight_smile:

Kime göstersem “Bu ne böyle, mıy mıy mıy.” diyip duruyordu.

3 Beğeni

Teşekkür ederim efenim Türkü Evi’ne de bekleriz :grin:

2 Beğeni
1 Beğeni
1 Beğeni

Youtube üzerinden parça linklerinin yanı sıra Spotify çalma listeleri, canlı yayınlar-radyolar da paylaşabiliriz. Ben eğer şarkı ve ya liste seçmeyle uğraşamayacak halde isem genelde doğrudan Chillhop Music canlı yayınını açıyorum Youtube üzerinden.

4 Beğeni

Kendimce bir şeyler karalarken başvurduğum yöntemlerden biri.

1 Beğeni

Çok bayıldığım müzik türü. Daha bir sürü paylaşmak isterdim ama sizlere de bırakmak istedim. :smiley:

Ama şunu da paylaşmadan edemeyeceğim…

1 Beğeni

Shiloh da olmasa Lo-Fi bitermiş.

Bu türü ben de çok dinliyorum fakat adının bu olduğunu yeni öğrendim. Biraz insanı dibe çekiyor ama yine de hoşuma gidiyor.

2 Beğeni

En sevdiğim…

Şu shiloh olmasaydı ne yapardık :smiley:

3 Beğeni

Bu arkadaşın kim olduğu hakkında bir bilgin var mı ben youtube yorumlarını tararken okumuştum galiba eşcinsel birisiymiş ailesi ve okul arkadaşları baskı yapınca intihar etmiş falan filan. Aynı zamanda eski bir savaşın adı.

1 Beğeni