Tatlı Melankoli: "Lo-Fi" ve Türevleri

Xxxtentacion sayesinde az buçuk ünlendiğini biliyorum. İntihar söylentileri var, doğrudur. Bazıları xxx öldüğü için müziği bıraktı diyor. “Who is Shiloh” mu ne öyle bir video vardı youtube’da. İsterseniz oradan da bakabilirsiniz.

Kendi halinde müzisyenin biri bence.

2 Beğeni
2 Beğeni
2 Beğeni

Bu da sayılır mı?

2 Beğeni

Broken hearted ve caleb belkin sayılır. En son araştırdığım kadarıyla altyapısında hip hop vari bir ritim bulunmalı diye biliyorum. Fakat bu başlık Lofi ile sınırlı değil: Önemli olan kendimizi rahatlatan şarkıları paylaşmak. “Chill music” dedikleri de bu başlıkta yer bulabilir.

1 Beğeni

Chill music dersen olay EDM’ye kayar sonra da popa kayarız. Chill başka Lo-fi başka.

En sevdiğim müziklerden biridir bu :smiley: hatta bunun şöyle düzenlenmiş hali de var, duygu yoğunluğumu zirveye çıkarıyor ne zaman izlesem:

Profilimin kapağındaki gif de burdan hatta :guitar:

3 Beğeni

Özgünlükten uzak bir müzik türü olduğunu düşünüyorum. Bazı müziklerin resmen çalındığını, ufak remixlerle Lo-Fi türü diye müzik şeklinde paylaşıldığını görüyorum ve bu rahatsız edici. Bu kimi zaman Jóhann Jóhannsson’dan, kimi zaman FFX’den. Çok sık denk geliyorum şu sıralar.

1 Beğeni

Başlık “Lofi ve Türevleri” olduğu için, Lofi ağırlıklı paylaşımlar olduğu sürece her türlü dinlendirici müziğe açığım.

Doğrudur ama sonuçta kendilerinden bir şey katıyorlar. Önemli olan da bu. Özgün olup olmaması beni pek ilgilendirmiyor, uzun bir günün ardından kafamı yastığa koyup bunları dinlediğim zaman bu tip konular üzerine pek kafa yoramıyorum maalesef.

1 Beğeni
3 Beğeni
2 Beğeni
2 Beğeni

Lo-fi teknik bir terim zaten. Hi-fi gibi frekans aralığı yüksek olmayan, fazla donanım ıvır zıvır istemeyen, yani geçmişe özlem duyanların oluşturduğu terimden türemiş müziğe dönüştü şimdilerde.

1 Beğeni

Turrun tanrisi su album In the Aeroplane Over the Sea

3 Beğeni
1 Beğeni

“Let’s suppose that you were able every night to dream any dream that you wanted to dream. And that you could, for example, have the power within one night to dream 75 years of time. Or any length of time you wanted to have. And you would, naturally as you began on this adventure of dreams, you would fufill all your wishes. You would have every kind of pleasure you could conceive. And after several nights of 75 years of total pleasure each, you would say “Well, that was pretty great.” But now let’s have a surprise. Let’s have a dream which isn’t under control. Where something is gonna happen to me that I don’t know what it’s going to be. And you would dig that and come out of that and say “Wow, that was a close shave, wasn’t it?” And then you would get more and more adventurous, and you would make further and further out gambles as to what you would dream. And finally, you would dream … where you are now. You would dream the dream of living the life that you are actually living today.”

Alan Watts Amcamızın konuşmasından. Henüz kimdir nedir bilmiyorum ama aşağıda bir şaheser var:

4 Beğeni