Tekrar Tekrar Okumaktan Keyif Aldığınız Kitaplar

Benim için bu Yüzüklerin Efendisi ve Unutulmuş Diyarlar kitapları. Bunun nedeni bu kitapları okurken diğerlerine göre kendimi bu dünyadan daha kolay soyutlamak sanırım.

Sizin de bu tarz, dönüp dolaşıp okumayı sevdiğiniz kitaplar var mı?

4 Beğeni

Harry Potter , Hayvan Çiftliği , Dan Brown kitapları , Jean Christophe Grange kitapları, Yüzüklerin Efendisi.

3 Beğeni

Asimov kitapları,Jules Verne kitapları, Suç ve Ceza

2 Beğeni

Bunu başaran insanları kıskanıyorum. Tek sefer bahsi geçen bir kitabı okuyabilirim, filmi-diziyu izleyebilirim. Tekrar tekrar izlemek ya da okumak bir türlü zevk alamadığım bir eylem.

1 Beğeni

İhsan Oktay Anar’ın en iyi kitabı Puslu Kıtalar Atlası olsa da Suskunlar ve Galiz Kahraman okundukça güzelleşen pırlanta gibi metinler.

1 Beğeni

Hayatımda henüz hiçbir kitabı ikinci defa okumadım.

3 Beğeni

Bazı kitaplar iki kere okumak için yazılmıştır sanki. Harry Potter bunun için büyük bir örnek. Hatta tekrar okuduğumuzda fark edilen ayrıntılar gibi konular vardı sanırım.

Ayrıca dünya klasikleri de birden fazla okunabilir. Çocuklukta, genç iken veya yaşlı iken okunduğunda farklı hisler farklı deneyimler katacağını duymuştum. Henüz denemedim.

Dan Brown kitaplarını çok sevmiştim, şimdi düşünüyorum da baya unutmuşum. Bi ara onları da tekrar okumam lazım.

1 Beğeni

Tatar Çölü. Yılda bir okurum.

3 Beğeni

Bazı kitapları yıllar içerisinde 3-5 kez okumuşluğum var, Kurgu dışı ve şiir kitaplarını dahil etmiyorum.

• Kemal Tahir - Kurt Kanunu
  • Dostoyevski - Ecinniler
  • Şolohov - Durgun Don
  • Mehmet Eroğlu ( Issızlığın Ortası - Geç Kalmış Ölü - Adını Unutan Adam – Yarım Kalan Yürüyüş - Yürek Sürgünü - Zamanın Manzarası)
  • Yaşar Kemal özellikle Dağın Öte Yüzü serisi
  • Vedat Türkali - Mavi Karanlık - Tek Kişilik Ölüm

Belki başka kitaplarda vardır ama aklıma gelenler bunlar oldu.

1 Beğeni

Orkun Uçar’ın Derzulya kitapları. Asa-Gri Tanrı çıktığında bir daha başlayağım mesela. Yıllar sonra yeniden okumanın verdiği keyif bambaşka olacak.
Düzenleme: Kralkatili serisini de yeniden okuyacağım. Taş Kapılar’ın çıktığı günü görebilirsek elbette:)

1 Beğeni

Tekrar okumayı istediğim çok kitap var ama zaman çok az ve okunacak kitap da bir hayli fazla iken, bir kitabı tekrar okumayı okumadığım kitaplara haksızlık olarak görüyorum :blush:

3 Beğeni

Bir kitabı hiç iki kere okumadım.Ama okusaydım bu 1984 olurdu sanırım.

Kitapları tekrar okumuyorum artık. Yaşım küçükken Harry Potter okurdum. Okumadığım tonla iyi kitap varken ayrıca yeterince kitap okuyan biri olmadığımı düşününce biraz zaman kaybı geliyor. Çok canım çekse zaman kaybı falan demem okurum ama genel olarak böyle bir isteğim de yok.

1 Beğeni

Rüzgarın Adı tekrar okuduğum birkaç kitaptan bir tanesi ve yeniden okurken acayip keyif almıştım.Bu kadar akıcı ve güzel bir anlatım olamaz gerçekten.Umarım Patrick Rothfuss 3.kitabın altından doğru düzgün çıkabilir.

Kitabın altını çizerim not alırım gerekirse karalarım çok sevdiğim ya da sevmedigim cümleye kitap icinde yorum bile yazarım. Bazen acar okurum oralari. Ama komple kitabı bir daha okumam.

2 Beğeni

Ben buna DUNE diyerek cevap vermek istiyorum 3_4 kez okumuşluğum vardır sanırım. Ama ben bir kitabı tekrar okuyacaksam aynı baskıyı veya aynı yayınevinden çıkanı okumam.
Mesela dune yıllar içinde sarmal büyükada ve kabalcı okudum ithaki versiyonunu karıştırdım bolca. Şimdi saygın ersini bekliyorum. Serinin 3. Kitabı çıksın üçünü birden alıp sil baştan yapıcam.

3 Beğeni

Keyif almak dışında kendimi tekrar okumak zorunda hissettiğim Harry Potter serisi.

3 Beğeni

İkinci kez okuduğum ve acayip zevk aldığım şunlar var.

Rüzgarın Adı - Patrick Rothfuss
Bilge Adamın Korkusu - Patrick Rothfuss
Locke Lamora’nın Yalanları - Scott Lynch
Anayurt - R.A.Salvatore
Sürgün - R.A.Salvatore
Göç - R.A. Salvatore
Hayvan Çiftliği - George Orwell

2 Beğeni

Harry potter: Melez prens
Ne zaman okuyamasam yani kitap okuyamasam, tıkansam bu kitabı okuyup kendime geliyorum. Neden bu kadar sevdiğimi bilmiyorum.
Bir çok kitabı açıp açıp belli sayfalarına sürekli bakarım ama en çok okuduğum kitap budur herhalde.
David Copperfeld
Çocukkenden beri gidip gidip kısaltılmış versiyonunu okuyup duruyorum inşallah HAY baskısını okurum bir gün.

1 Beğeni

Zaman Çarkı net.
Her okuyuşta yepyeni bir haz ve daha söylenilesi, daha da müthiş birçok sebepten kaynaklı.