Temeraire Serisi - Naomi Novik

Dokuzuncu kitap da çok yakında çıkacak.

2 Beğeni

Seri bittikten sonra bunun basılma ihtimali var mı?

Yeşim Taht biraz önce bitti. Gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Çok zayıf bir kurguydu. Kitabın yarısı denizde geçti. Bunun yanında deniz kısımları sadece aksiyon olsun diye konmuş. Çin kısımlarıda oldukça kısaydı. Entrika kısımlarıda doyurucu olmadı. Sonu oldu bittiye geldi. Hele son savaş sahnesi neydi öyle resmen rezaletti. Yani o kadar kötüydiku kitabın Teşekkürler kısmını okuduğumu fark etmedim bile. Abi bu kadar olamaz devamı nerede dedim.

Kitap boyunca Diplomat Hammond’un kurguya ne katkısı oldu? Bence hiç bir katkısı yoktu. Birde kitabın sonunda herkes adamı tebrik ediyor. Senin sayende başardık diye. Kitap boyunca dediği tek şey bensiz hiç bir şey yapmayın demek oldu. Kısacası bu kitap ile seriye olan güvenim azaldı. 3. kitap Osmanlı ve Rusyada geçiyor. Bakalım o nasıl olacak. içimden bir his Türklerin fes takan ve ejderhaları köle olarak kullana bir millet olarak gösterilecek diyor.

Tahminlerim bu yönde olduğu için uzun süredir ikinci kitabı okumayı erteliyordum. Şimdi iyice kitaplıkta tozlanacaklar gibi gözüküyor.

1. kitap hakkında merak ettiğim konu şu: Kurgu kalitesiz mi yoksa sıradan mi? Mesela ilk kitabın kurgusu sıradandı ama evren yaratımı kısmen ilgi çekici olduğu için okurken sevmiştim.
1 Beğeni

Fes kısmi olarak doğru ama Türk ejderhalarının durumu İngiliz ejderhalarından daha iyi. Ha ama seriye Türkler hiç dahil edilmeseydi daha çok severdim, yansıtılma biçimimizi pek sevmemiştim.

Okuyalı uzun bir süre geçtiği için 2.kitap hakkında spesifik olamam ancak serideki bazı kitapların kurgusu kalitesiz bazıları sıradan ama bazıları da oldukça güzel. Şuana kadar serinin çevrilmiş kitaplarına göre bence okumaya değer. Tabi serinin son kitabı GoT finali gibi olursa başka :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Kurgu çok kalitesiz. Her şey oldu bittiye geliyor. Entrika kısımları insanı doyurmuyor. Cidden kötü yazılmış bir kitap. Deniz kısımları ise aksiyon olsun diye konmuş. Kısacası pek iyi değil.

Yanlış olmasın bildiğim kadarıyla kitap 3. Selim döneminde geçiyor. Yani Türklet henüz Fes takmaya başlamamıştı.

1 Beğeni

Ben de 2.kitabın deniz kısımlarında sıkıldım tam olaylara geldik derken hızlıca bitirildiğini düşünmüştüm o gazla Barut Savaşına başladım. 3.kitapta Türklerin nasıl yansıltıldığını hatırlamıyorum ama fazla rahatsız olmamıştım galiba çünkü o kitabı çok sevmiştim. Fildişi imparatorluğu farklı bir hikaye ama. Ortalarında sıkıldığım için yarım bıraktığım bir kitap oldu sonra dönerim belki. Temeraire bir dönem sevip bir dönem sevmediğim bir seri genel olarak.

Ejderhalar hasta oldu ve karakterlerin üzüntüsü gayet iyi hissettiriliyordu. İlaç aramaya tee afrikaya gittiler ve ben oralarda kaldım çünkü kitabın temposu düştü ve çok tahmin edilebilir bulmuştum.

Serinin güncel fiyatlarına baktım da buna göre kurgu cidden kalitesiz kalıyor. Karakterlerin ejderhalarıyla bağları ve ejderhaların kişiliği insanı(beni) seriye bağlayan faktör, yukarıdaki yorumda dendiği gibi entrikalar yetersiz aksiyon doyurucu ama ben hiç karakterlerimiz için endişelenemedim. Devam kitapları alır mıyım bilmiyorum.

1 Beğeni

Fes kısmi olarak doğru derken Fes takan insanlar var anlamında değil stereotip anlamında söylemiştim :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Ben bu fiyattan almıştım. İlk kitap bile verdiğim 45 liraya değdi.

https://www.amazon.com.tr/Temeraire-Serisi-Takım-Set-Kitap/dp/B096BYG4FF/ref=sr_1_1?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&keywords=temeraire&qid=1661850333&s=books&sr=1-1