The Rings of Power Yorumları (Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Dizisi)

Özen lazım özen. Özenmezsen böyle oluyor. Fan olmayın hadi onu geçtim, “fanlar bizim röntgenimizi mr’ımızı, ultrasonumuzu çekecekler, biraz özenmemiz lazım” demeleri lazım. Tekrar tekrar izlenecek bunlar.
Mesela şu videoya bir bak. Geçen bir forumda paylaşılınca denk gelmiştim.

Videonun orijinali de burada, çekimlerden bazı sahneleri de göstermiş.

Milyon dolar harcadık vs diye boş lafları bırakıp, o paranın gerektirdiği özeni göstermek lazım, çok da göremedik şu ana kadar. 4. bölümün başındayım şu an.

6 Beğeni

Amazon bir açıklama yapsa dese ki: Biz yeni oluşturduğumuz bir yapay zeka modeline bu dizinin senaryonu yaptırdık, sizlere de test ettirdik. Bu 1m$da yapay zeka argesine gitti, dese o zaman senaryonun halini anlarım.

1 Beğeni
1 Beğeni

Galadriel savaş eğitimi kayıtları başlamıştır.

1 Beğeni

Halbrand’ten dayak yiyen eleman:

OMG SHE’S TAKING THE WARRIOR’S JOBS!

Rafların önündeki eleman anlık kalp krizi geçiriyor heralde. :sweat_smile:

1 Beğeni

İlkokulda beden dersinde çalı süpürgesi ile oynadığımız dövüş oyunları bundan daha iyidir.

Arthur Dayne cosplay

Bağlantıdaki içerikte Galadriel anlatılıyor. Zihinleri okuyabilen ve telepati ile konuşabilen kahramanımız, dizide nerede ne yapacağını ne söyleceğini bilmeyen bir ergene dönüşmüş.
Hitap etmek istedikleri kitle Genç yetişkin fantastik edebiyat okuyucusu.

2 Beğeni

8 Beğeni

Konsey dördüncü bölümü parçalamak için toplanmış. :slight_smile:

2 Beğeni

Dizi başladığından beri aynı şeyi diyorum, artık demiyorum bildiniğiniz haykırıyorum, dizinin en itici karakteri bu ergen Galadriel, gerçi birçok kişi oyuncuyu güzel gördü diye laf ettirmiyor Lort sevenler bile. Artık kitaptaki karakterin özelliklerini de aramıyoruz. Yine de ne tip ne karakter ne mimiklerle olmamış arkadaş bu galadriel. Oyuncunun ağırlığı yok! Saçları sarıya boyalı sokaktan çevirdiğin ergen bu. Güzelliğinden bana ne!!! O bile yakışmıyor karaktere. Kitaplardan hatta filmlerden bildiğimiz Galadriel ne çok güzel (saçları hariç) ne de savaşçı/dövüşçü.

2 Beğeni

Zamanında Tolkien Vakfının yazarın eserlerine çok saygılı olduğu ve adaptasyonlar konusunda çok titiz davrandığı hakkında haberler okumuştum. Süreçlerde aktif bir rol oynuyorlar hatta bir çok şeye engel oluyorlarmış diye hatırlıyorum. Ama görünen o ki onlar da " Parayı veren düdüğü çalar. " felsefesini benimsemişler.

Bomboş başka bir bölüm daha.

2 Beğeni

Size katılıyorum. 5 bölümün arasından en boşu bu bölümdü. Sadece çekmek için çekilmiş bir bölüm. İlk iki bölüm heyecanlandırsa da her yeni bölüm daha da kötüleşiyor. Orta Dünya hatrına devam edeceğim. Umarım bıraktıracak kadar kötüleşmezler :frowning:

4 Beğeni

Bu dizi görüntüsüyle göz boyuyor ama Zaman Çarkı’ndan daha kötü olma yolunda ilerliyor. 4. Bölüm sonunda bizim üçlünün gideceğini promise ettin sen, sonra birden Isildur’un gidip gitmeyeceği üzerine sahne çekiyorsun. Ulan biz bu adamın Son İttifak Savaşı’nda olduğunu biliyoruz kime ne şüphe vermeye çalışıyorsun ki. Dizi o kadar olaysız ki saçma salak sahneler yazıp durmuşlar. Nori kısımları falan full fiyasko ne öğrendik mesela Meteor Man büyü yapabiliyor mu? What a surprise.

Diyecek çok söz var da izleme hevesini kıran, insanın moralini bozan bir yapıma dönüştü. Zaman Çarkı kitaptan bağımsız, sıfırdan kendi evrenleri diye düşünürsek daha iyi. Bu dizi de iyi görsel harici bir şey yok.

4 Beğeni

5.bölümü izlemek istemiyorum ama bir yanım da izle diyor. Dizi öyle bir noktaya geldi ki “izledin mi diye?” soranlara “evet” cevabını vermekten utanç duyuyorum. Öyle bi’ rezillik. Böyle giderse Zaman Çarkı’na Fatiha okutacaklar sezon sonu. Bu denli şoku Foundation izlerken yaşamıştım. O da görsel olarak güzeldi, vay be dedirtmişti ama üç bölüm sonra illallah ettirdi. İzlemeyi bıraktım, belki de toparlamıştır.

3 Beğeni

Bu bölüm özellikle Lindon sahneleri aşırı derecede yeşil perdeyi hissettirdi bana, görsel olarak hiç beğenmedim ama 4. bölümden iyi olduğu için bazı sahneler kendisini izletebildi. Dikkat edin güzel veya hoş falan demiyorum izletebildi diyorum çünkü olan bu. Amazon kendince bir dizi yapmış “1 milyar” “lord of the rings” temalarını kullanarak Jeff bezos’ kendisine inanılmaz bir reklam stratejisi ayarlamış. Kitap işlerinden dolayı ne kadar sevsemde Jeff bezos’u bu dizi işlerinden falan pek anlamayan hatta anlamayı bıraktım umursamayan bir adam. Bu yüzden ona olan saygım inanılmaz bir derecede düştü.

1 Beğeni

Bu dizi için hissettiklerimi, kısaca şöyle özetleyebilirim: O kadar dekoratif görselliğe ve bilgisayar efektine rağmen, ne Yüzüklerin Efendisi film serisi gibi ne de ondan birkaç tık altta olan Hobbit kadar bile “Orta Dünya” atmosferini hissedemedim. Belki benden ya da belki onlardan kaynaklı bir sorun olabilir, fakat anlatış şekli - davranışlar - olayların akışı - konuşmalar - hareketler - mekanlar vs. rahmetli Tolkien ‘in vermek istediği mesajlardan ve anlatmak istediklerinden ziyade başka bir fantastik dünya hissi uyandırıyor :frowning: Her şeye rağmen ön yargılı değildim, ama gerçekten de ısınamadım …

7 Beğeni

Üçüncü bölümde bıraktım ben diziyi. Dörde başladım ama geri kapattım. Yok yani olmamış dizi. Sadece görselliği düzgün olan bir diziye zaman ayıramam. Görselliği iyi diğer şeyleri ortalama desek o da değil. Senaryo,cast,soundtrack vs her şey rezalet. O kadar para alıp böyle utanılacak bir iş çıkarmaları da çok komik olmuş. Ben demiştim demek istemiyorum ama demiştim. Sadece ben değil benle beraber birçok kişi demişti kötü olacak diye haklı çıktık. Aynısı zaman çarkı dizisi için de olmuştu. Genel olarak uyarlamalar kötü oluyor zaten ve bu da o başlığın altına giren bir dizi oldu. Hem de üst sıralarda. İzleyen ve izlemek isteyen bütün arkadaşlara sabır diliyorum.

4 Beğeni

Christopher Tolkien Yüzüklerin Efendisi serisini beğenmediğini, kitabı yansıtmadığını söylemişti. Acaba yaşıyor olsaydı dizi için ne derdi? Tolkien Vakfı’nı Silmarillion telifleri için ayrıca tebrik ederim. Telifi ellerinde oldukları ile (Zaman Çarkı, Yüzüklerin Efendisi) böyle garip işler çıktıysa Silmarillion ile nasıl bir şey çıkardı?

Biraz düşününce Amazon’un şöyle bir şey yapabileceği aklıma geldi:

Melkor ulu müzik sırasında Varda’yı beğenir ama Varda hiç yüz vermediği gibi bir de Melkor’un kardeşi Manwe’ye ilgi göstermeye başlar. Öfkelenen Melkor en güçlü benim ya benim olacaksın ya kara hiçliğin deyip Manwe, Varda ile onların yanında olan herkesin (Eru da dahil olmak üzere) yaptığı işleri bozmaya başlar. Varda da aslında Melkor’a ilgi duymaktadır, biraz naz yapayım derken Melkor’un bu kadar sivri tavırları onu çok üzer. Benzer bir durumda olan Manwe de kardeşinin tavırlarına üzülmektedir. Bu kırgınlık Varda ile Manwe’nin yakınlaşmasına ve sayısız göz yaşlarına sebep olacak savaşlara yol açacaktır.

3 Beğeni