The Rings of Power Yorumları (Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Dizisi)

Doğru bilgi olamaz bu, yazarın ölümünden 70 yıl sonra düşüyor olması lazım telif ve hakların. Bazı ülkelerde farklı ama İngilizlerin de Dünyanın genelinde olduğu gibi 70’dir.

Daha hakim biri bakar belki bir ara ama en basitinten 4-5 sene sonra düşecek olsa Embracer bu kadar parayı da bayılmazdı zaten :smile:Tolkien’in vefatı 73 te olduğuna göre 2043 te düşüyor olması lazım tüm teliflerinin.

1 Beğeni

Ben biraz soruşturdum bunu. Eserin ilk yayınlanma tarihi yada yazarın vefatı diye ikiye ayrılıyor dediler. Eserin ilk yayınlanma tarihi + 70 yıl olarak gözüküyor. Bu söylediğim Lotr için geçerli bütün Tolkien külliyatı için değil.

Benim sorduğum, konuştuğum, okuduğum kadarıyla durum bu. Belki daha güncel bilgisi olanlar vardır. Konuya bekleriz. :slightly_smiling_face:

Ekleme: Embracer grup tam bir vizyonsuz. Ne yaptığını bilmeyen kişiler topluluğu. Bu kadar para verdiyse bilmem ne bekliyor mantığı bunlar için geçerli değil. :sweat_smile: kaç tane oyun stüdyosu aldılar. Sayısız oyun projesini iptal ettiler. Şimdi de 2000 küsür oyun yapımı üzerine çalışan insanların işine son verdiler.

1 Beğeni

5 sene sonra telifi düşüyor olsa Tolkien’in torunlar birbirini keserdi ya şu ana kadar, 5 film 3 dizi falan daha görürdük telif düşmeden birkaç milyar dolar daha cukkalamak için :smile: Ki adamlar bunun eklerini Amazona satıp milyar dolar cukkaladı :joy: .

Mesela Yeni Zellandalı bu abilere göre 50 yıl sonrasında kendilerinde telif düşmüş ve orada public olmuş;

Kanada’da da +50 yılmış, Avrupa ve Amerika’da +70. Amerika’da eserin yayınlandığı tarih +95 gibi bir kanun da varmış sanırım.

Ama bir şeylerin çekilmesi/uyarlanması vs için global anlamda telifin düşmesi lazım 2043 den önce nasıl olacak o bilemedim valla.

Change to copyright laws means you'll have to wait to use this literary giant's work for free | CBC News.

1 Beğeni

Okuyacağım birazdan.

Konu birazdan 2023 yılında lozan bitiyora dönecek. :joy:

1 Beğeni

Buraya bir mısıroğlu gif i atardım ama bulamadım, kaldırtmışlar herhalde :joy: Abdülhamiti savunmayla idare edelim :joy:

2 Beğeni

Kim dedi bunu? Eserin ilk yayınlanma tarihinin LOTR için hiçbir önemi yok. Birleşik Krallık’ın da imzacısı olduğu uluslararası kanun ve düzenlemelere göre yazarın ölümünden sonra 70 yıl geçmesi gerekir. Uluslararası telif hakları yasasına imzacı olmayan (Kuzey Kore, İran, vs. gibi) ülkelerde bu kanun elbette işlemez.
Yazar hayattayken kitap basılmadıysa ancak kitabın ilk yayınlanma tarihi bir önem arz edebilir ve bu yüzden (Silmarillion yazarın ölümünden sonra basıldı diye hatırlıyorum) Silmarillion için ilk baskı tarihinden sonra 70 yıl gibi bir durum olabilir ama bu da süreyi daha da uzatır sadece.

3 Beğeni

O zaman @Vordue 'nin dediği gibi 2043 yılını baz alacağız. Demek ki benim sorduklarım yanlış biliyormuş. İyi oldu. Onu da bilgilendireyim ben. İyi oldu bunu yazdığım. Doğrusunu öğrenmiş olduk.

2 Beğeni

Bu arkadaşların sözleşmesini yenilemişler :confused:

1 Beğeni

Dedikleri gibi 5 sezona tamamlayacaklar anlaşılan :joy:

2 Beğeni

Siyah elf ile,beyaz yakisikli orc sevismeden dizi bitmez…

Rezil ettiler dunyayi

3 Beğeni

Bunu sömürdükten sonra rezil edecek başka bir evren daha bulurlar. Gerçi Fallout dizisini iyi kurtardılar. Orası da ayrı bir örnek teşkil ediyor.

1 Beğeni

Aksine bir durum var aslinda. Fallout evreni normalde bir frp oyun evreni , dunr ve lotr gibi sabit karakterler ve ana hikaye yok. Evrenin hikayesi ve npc lerin hikayesi var. Gay bir Vault vs yaratilsa boyle sey olmaz diyemeyiz.

Veya neden su ana karakter siyahi bu asyali diyemezsin evren kaldiriyor.

Ama lotr cok sikintili. Cogu esmer olan elfleri once sarisin yaptilar. Sonra zenci yaptilar. Butun dunya dinamiklerini bozuyorlar. Valinora kadar gemiyle giden Galadriel o noktada atlayip geri yuzmez. Hic bir kurgusal aciklamasi yok. Tamamen amatorluk.

İsi ehline vermek kadar oynadiklari kitlede onemli. Daha cok satis yapariz diye her kitleye hitap edince ana hikaye kaciyor.

Fallout, Dnd, White Wolf vs bunlar ise ucu her bakimdan acik

3 Beğeni

Mesele kitleye hitap etme durumu değil bence siyasi ve sosyolojik dayatma bunun komik örneği Fallout tada vardı.Ghoul abimizin çektiği filmde son repliği Western film olmasına rağmen Komünist muhabbeti vardı.Mesela güzel oyuncu rolünde çirkin oyuncu oynamatma durumu bunun hiç bir albenisi yok.Fallouttaki erkek rolünde oynayan nonbinary abla diziyi geri çekiyordu ne oyunculuk vardı nede yetenek.Dizinin kendi içerisindek gerçekliği bozuyordu eminim birçok seyirci o sahnelerde ekranla bağını koparmıştır.

1 Beğeni

Western fliminde kominizm karsitligi yapilmasi sorun degil hatta cok normal. Fallout dunyasi icin gayet normal olmaktan öte bu tip espiriler siklikla var.

1 Beğeni

dizinin en küçük sorunu bence cast. izlediğim en kötü uyarlama.

3 Beğeni
2 Beğeni

Galadriel’i yine atla koşarken göstermişler. Bence çok önemliydi bu.

Bakalım ikinci sezon nasıl olacak.

2 Beğeni

Konsept trailer gibi görünüyor.

2 Beğeni

Spoiler gibi olmasın ama çok kötü olacak :sweat_smile:.

3 Beğeni

20240515_152207

20240515_152310

4 Beğeni