The Witcher Serisi

İlk iki kitapta elflerin cücelerin draların dostu, insanlara karşı onları koruyan. Sadece zekası düşük, kötü niyetli canavarlara karşı savaşan, sadece mecbur olduğunda savaşan bir witcherın hayatından öyküler veriyor. Sonra 3. kitaba geçince bunları unutuyor yazar Ciri ve Gerald’ın hikayesini bunlara dikkat alarakta anlatabilirdi. Gerektiği yerlere gerektiği kadar canavar savaşı ekleyebilirdi. Asıl böle ana karekterin özelliklerini kullanmadan klasik elf cüce insan ilişkisine indirmiş. Ben 5 kitaplık bu seri okuyacağıma ilk iki kitap gibi 5 kitap okumayı tercih ederdim açıkçası.

Unulmuş Diyarlar , Ejderha Mızrağı hatta Parçalanmış İmparatorluk gibi serileri okudukça bu tarz kitaplar bana çok az olay anlatıyormuş gibi geliyor. Yazar, kitaptaki olayları gereksiz yere uzatan, daha çok olay anlatmak varken aynı olayı geveleyip durmayı tercih ediyormuş gibi geliyor bana.

Spoiler etiketi kullan bence. Seri her ne kadar aşırı popüler olsa da okumayanı da bir o kadar fazla.

3 Beğeni

İlk 2 kitabın yazılma amacı yazarın ana hikayede 10 seneye varan kopukluk yapmak istememesi. Fark ettiysen ilk 2 kitapta çok uzun zaman atlamaları var. Tıpkı dizide olduğu gibi. Eğer yazar bunu ana hikayede yapmaya kalksaydı hikaye anlaşılmazdı. Yazar bunu tahmin ettiğinden ilk 2 kitabı daha çok karakterleri tanıtma ve hikaye temeli oluşturmak için kullanmış. Aynı zamanda bize de bir Witcher’ın neler yaptığını göstermiş.
3.kitaptan sonra ana hikaye başlıyor. Burda da yazarın aslında hikaye temeli şu.
Evrende witcherlar var. Bunların tek amacı bir canavar onu öldürene kadar canavar öldürmek. Ama bizim Geralt karakterimiz Cintralı Aslan Yavrusu ile kaderleri bağlıyor. Bende burda basit bir witcherın başına gelen büyük olaylardan bahsediyorum diyor.
En basit hali bu tabii. Ha seride hiç canavar avlamıyor mu? Benim bildiğim avladığı oluyor. Ha tüm bunlar hariç sen bu hikaye temelini sevmezsin onu bilemem. Lakin ben seviyorum. Bunun sebebi de 3.oyun değil 1.oyun. Evet oyun sayesinde tanıdım Witcherı ama yine de tanıdım. Ve kendi öz irademle de en sevdiğim kitap ve oyun yaptım.

4 Beğeni

Bu başlık sayesinde bu siteyi keşfettim. Biraz okudum yazılanları. Bakıyorum ki bazı insanlar Witcher karakterinin ilk 2 kitap hariç fıtratını uygulamamasından rahatsız. Bazı insanlar ise bunun normal olduğunu bize mevcut evrende pek fazla olmayacak şeyin hikayesi anlatıldığını söylüyorlar.
Bence iki taraf da haklı. Sapkowski evreni kurmuş, Geralt karakterini yaratmış fakat karakterin Witcher kimliğini tam anlamıyla hikayeye adapte edememiş. Tabi bunun olması hikayeyi kötü yapmamış ama yine de bu bir eksiklik.
Eksiklikler olsa da seri güzel. Bundan çok fazla rahatsızlık duyanların oyun ile bağlantı kuranlar olduğunu düşünüyorum. Zaten Pegasus Yayınları ilk kitapta bunun uyarısını yapmıştı. “Oyunları bir kenara bırakarak okuyun” diyor adamlar.
Benim görüşüme göre serinin 3 ve 4.kitapları vasat da değil. Bildiğin kötüler. Hatta üçüncü kitabı okurken aşırı sıkılmıştım. Seri kendisini 5 ve 6’da toparlıyor. Özellikle 6.kitapta yeni anlatım teknikleri de eklenince kendinizi hikayenin içerisinde tam anlamıyla hissediyorsunuz.

4 Beğeni

Öncelikle foruma hoşgeldiniz :slight_smile:

Şahsen ben 3 ve 4.kitapların kötü olduğunu düşünmüyorum. Evrendeki en iyi kitaplar değiller ama bence fena da değiller. Tabii sizin fikrinize de saygım sonsuzdur.

Tekrardan hoşgeldiniz sevgiler

1 Beğeni

Ben sadece ilk üç kitabı okudum. En iyisi üçüncü kitaptı. Daha derin ve edebiydi. Evrenin asıl hakkını veren, ruhunu yansıtan da kesinlikle üçüncü kitaptı. İlk kitap diğerlerine göre daha az edebiydi bence. Bunun bir edebiyat serisi olduğunu unutmamak gerekiyor. Kitaptan oyun beklememek lazım. Telefon beni delirtecek bu yüzden mesajı daha fazla uzatmayacağım =)

2 Beğeni

biraz geç ama seri 8 kitap 2 tanede yan hikaye var toplam bütün kitaplar bu kadar mı yoksa başka kitaplarda mevcut mu

Doğrudan Sapkowski yazmadı ama belki Witcher Evreni kitabı da seriye değil ama Witcher Dünyası kitaplarına dahil edilebilir. Onun dışında durum şu mesajda yazdığı gibi.

2 Beğeni

Teşekkür ederim bu kadarmış sağ ol.

2 Beğeni

Sapowski’nin 2015 yılında yazdığı Kader Kılıcı kitabı var acaba bir farklılık var mı?

Kitabın orijinal veya İngilizce adı nedir?

Bunların yanı sıra Geralt’ın annesini konu alan The Road With No Return (Dönüşü Olmayan Yol) ve Geralt ile Yennefer’ın nikahını anlatan Something Ends, Something Begins (Bir Şeyler Biter, Bir Şeyler Başlar) adlı iki de kısa hikâye var.

Yukarıda adı geçince belki gözden kaçmıştır diyerek paylaşayım istedim.

The Road With No Return (Dönüşü Olmayan Yol)

Something Ends, Something Begins (Bir Şeyler Biter, Bir Şeyler Başlar)

8 Beğeni

Selamlar.
Bu arada yine Witcher Evreni ile alakalı yanlışım yoksa 4 veya 5 adet de çizgi roman var. Bunlardan üçü Türkçe’ye çevrildi ama kalanlar çevrilmedi. Onları da ekleyelim iyice seriye girmek isteyenler olursa güzel olur diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Sword of Destiny
Andrzej Sapkowski tarafından yazılan kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2015
Yazar: Andrzej Sapkowski
Tür: Fantastik Kurgu

Sword of Destiny bu kitap. Orijinal ilk yayınlanma tarihi 1992

. Sizin baktığınız kitap muhtemelen o baskıyı hazırlayan yayınevinin yayınlama tarihidir.

Olabilir teşekkür ederim.

Bir şey daha sormak istiyorum Geralt Dandelıon ile nasıl tanıştı?

İlk Kitap Son Dilek de Mantığın Sesi 5. bölümde Dandelion nasıl tanıştıklarını anlatıyor…

Bir Ziyafet de tanışıyorlar

1 Beğeni

Gerçekten bazen benim de aklım almıyor arkadaşlıklarını. Ama sonra düşününce Geralt’ın dediği gibi zıtlıklar birbirini çeker.

Burası da tanıştıklarını söylediği kısım.

7 Beğeni

Kitapları okudukça aklımda daha çok soru kalıyor mesela 2 tane kuzey savaşı oldu 2 sinide nilfgard kazanamadı ama kaçıncı savaşta cintra yağmalandı kaçıncı savaşta 22 büyücü nilfgarda karşı koydu(sodden) bunları bilemiyorum.

1 Beğeni