The Witcher Serisi

İş yerinde olmasam sevinç çığlıkları eşliğinde etrafta koştururdum :slight_smile: Çok güzel haber, teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

Teşekkür ederim, bizim için güzel haber oldu. :blush:

Umarım bir sorun çıkmaz, çok güzel bir haber :pray:

Bu soruya doğru cevap verilmemiş gibi geldi bana. O yüzden ben de kendi bilgim dahilimde cevaplayayım dedim.

Ciri’nin bırakmasının sebebi, Geralt’ın kitabın sonundaki hâlidir. Hayatta ve birlikte kalabilmeleri için, onları farklı bir “diyarda” ve “zamanda” bir yere götürmüş, orada kendi kendilerine yaşamak üzere bırakmıştır. Yani bunu tercih ettiği için değil, zorunluluktan yapmıştır.

@vesemir Witcher oyunlarını acayip çok sevsem de, hikâyenin devamı için oynanacak bir durum yok ortada. Oyunu yapan arkadaşların tamamen kendi kurguları, yazardan kopuklar ve kesinlikle “canon” değil. Hikâye açısından böyle keyifli bir ekstra olarak oynanabilir ancak. Kitaplardaki hikâyeyi anlamak, ya da bir açıklama bulmak için oynamak doğru değil bence :slight_smile:

Bu arada, Witcher evreni ile ilgili kendi hazırladığım bir videoyu burada paylaşmam kurallara aykırı mı? O konuda biri beni aydınlatabilirse çok sevinirim :slight_smile:

Oyun kitaplardan daha iyidir bence. İlk iki kitap hariç karekterin witcher olduğunu çok az yerde hissediyorsun saçma gereksiz yan hikayelerde kaybolup gidiyor seri. Bazı bölümler var ki çıkarsan kimse niye çıkardın demez, eksikliğini hissetmez; yazarın yazmış olmak için yazdığı bölümler var.

Örnek 7. kitapta Coen ölümü en son 3. kitapta geçen bir karekter bir daha adını bile duymuyoruz. Tüm seri boyunca bu karekterin adını kim hatırlayacak? Karakterin önemi kalmamış zaten. Ölmese 3. oyunda görürdük :sweat_smile:

“Oyun kitaplardan daha iyidir” cümlesini, Yüzüklerin Efendisi filmlerini kitaptan daha iyi bulmaya benzettim birden :slight_smile: Fikrine saygım sonsuz ama söylediğine o kadar katılmıyorum ki :slight_smile: Başka nasıl ifade etsem bilemedim gerçekten :slight_smile:

Coën’in ölümünün ve savaşa dahil olmasının bence hikâye açısından farklı anlamları var. Bizzat karakterin kendisini umursamak önemli değil. Normalde politik konulara karışmayan bir Witcher’ın, o evrendeki en önemli politik savaşlardan birisine, gönüllü şekilde katılıp can vermesi ise hikâye ve bulunan ortamın fenalığını anlatmak için bence bayağı önemli. :slight_smile:

2 Beğeni

Bu çok iyi bir haber, teşekkür ederiz bilgilendirme için. Son kitapta harita poster verilecek mi? Yüzüklerin efendisinde olduğu gibi. Elimden geleni yapacağım demiştiniz umarım olumlu sonuçlanmıştır :pray:

Şu ana kadar okuduğum kitapların filmleri varsa izledim ama her zaman kitapları daha iyi. Hele oyunları kitaptan iyi demek… :flushed:

1 Beğeni

Oyunları demedim, oyun dedim. Witcher 3 Wild Hunt’u oynamadıysan oynamanı tavsiye ederim. Witcher adına kitaplardan daha çok yakışıyor. Evren kuruyorsun evrenin temeli olan witcherların görevi insanlara zararlı olan yaratıkları para karşılığı öldürmek ama 5 kitap seri boyunca yaratıklarla karşılaşması bir elin parmağını geçmiyor. İsim boşa düşüyor, elf cüce insan ilişkilileri üzerine fantastiği (bi’ yerde konu tamamen ona dönüyor) çok daha sadece şekilde çok daha iyi şekilde yazabilirdi.

Regis’in ölümü ya da yok olması (oyuna göre değişiyor) çok gereksiz olmuş hani nerde witcherların bile öldürmesi karşılı var ödencek bedeli kimsenin karşılayamıyacağı yaratık nerde ölümü yarım sayfa süren yaratık

oyun olmasa bu seri populer olmazdı bu kadar türkiyede tamamının çevrildiğini görmezdik.

2016: Dünya Fantezi Ödülü — Witcher destanı için Yaşam Başarısı

Witcher 3 çıkış tarihi :18 Mayıs 2015

Herşeyi anlatıyor bence.

3 Beğeni

Witcher 3’ü diğer oyunlardan ayırman hiçbir şeyi değiştirmiyor :slight_smile:

Ortadaki bir eseri, o eserden bağımsız çıkmış bir iş üzerinden standart belirleyip değerlendirmek çok doğru gelmedi bana. “Orijinal olan Witcher kitapları, Witcher oyunları gibi değil, o yüzden oyunlar daha iyi.” demiş oluyorsun özetle.

Belki de oyunlar, Witcher kitapları gibi değildir, yani aslına sadık değildir ve kötüdür. Olamaz mı?

Bu tarz konuşmalar esnasında kendime dair referans vermekten hoşlanmıyorum ama oyunları sevmediğimi düşünmemen için şöyle söyleyeyim. 20 yılı aşkın süredir oyun oynarım, ve asıl oynayıp & sevdiğim tür de RPG’dir. Witcher 3 ise en favori oyunlarımdan birisi. Yine de hikâye açısından Witcher kitaplarına yaklaşabildiğini düşünmüyorum. Oyunları daha çok sevdiğini söylesen anlayacağım ama, orijinal olan kitapları, “oyunlar gibi değil.” diye eleştirmek çok doğru değil.

Son olarak, kitaplar hakkında konuşuyorken popülariteden bu kadar bahsetmek de bana makul gelmiyor. Kitap serisi oyunlar sayesinde popüler oldu (ki evet, oyunlar popülaritesini çok artırdı, ama oyunlardan önce de bir kitlesi vardı Witcher’ın. Ayrıca Witcher ismi de, ilk başta adı sanı olmayan CDPR’ın ilk oyununa da katkı sağlamıştır aslında) ama bu kitapların başarısından hiçbir şey alıp götürmez. Sadece insanların tüketim tercihlerinin sağlıksızlığını gösterir. Witcher 3’ten sonra kitapları milyonlarca insan alıp okudu ve sevdi. Oyunlardan bağımsız şekilde keşfetseler de seveceklerdi, yalnızca yeterince popüler olmadıkları için o insanlar tarafından keşfedilmemişti.

Ve popülarite bu kadar önemli bir kriterse, burada bir çok arkadaş tarafından aşağılandığını gördüğüm kitaplar, bizim burada sevip hakkında konuştuğumuz kitaplardan çok daha iyiler demektir :slight_smile: Favori kitabının 10 katı satan tılsımlı kitabın daha iyi olduğunu inkar edemezsin, satış rakamları ortada ve her şeyi anlatıyor bence :slight_smile:

9 Beğeni

Asıl olan evrendir bana göre. Evrenin kurallarını kitaplar koymuştur ilk kitaplar yazılmıştır ama kitaplar daha yazıldığı evrenin kurallarına uymuyor. Sen witcherlık diye bir sınıf yaratıyorsun ana karakterlerden birini witcher yapıyorsun ama 5 kitap boyunca ana karakterin yaratıklarla karşılaşıp savaşması bir elin parmağını geçmiyor. Eee, o zaman neden witcherlık diye bir sınıf kurdunki ne gerek vardı? Kolcu Gerald’ın macaraları yapaydın hiç karıştırmayaydın yaratık falan zaten regis tek yiyor ondan başkada önemli yaratık yok hikayede geçen. Normal sıradan elf cüce insan hikayesi yazıp geçeydin. Ana karakterin özelliğini kullanmayınca anlamı kalmıyor.

Bu serinin oyunu çıkmasa heleki Witcher 3 ayarında oyunu çıkmasa 2016’da aldığı ödülü alamazdı. Muhakak kitlesi olurdu ne eserlerin var hak etmediği kitleleri ama araya kaynar giderdi ki 15 sene kaynayıp gitmiş oyundan sonra hatırlanmış. Ne 3 senede 7 kitap görürdük ne de Türkçeye çevrildiğini görüldük. Özellikle Türkiye pazarındaki bu başarısı oyunlara borçlu. Oyundan bağımsız keşfetseler severlermiydi, belki severlerdi ama keşfeder miydiler, sanmıyorum. Ne eserler var araya kaybolup gidiyor, tamamlanamıyor. Witcher’ın çok farkı yok benim gözümde.

Demek ki kitabın konusu “canavar kesmek” değil?

Witcher gibi bir sınıfın olmasının sebebi de, etliye sütlüye karışmayan, toplumdan dışlanmış ve işi canavar avlamak olan ama bir şekilde normal insanların arasına ve işlerine karışmak zorunda kalan birinin hikâyesini anlatıyor.

Gandalf Yüzüklerin Efendisi’nde kaç kere büyü yapıyor? Etrafa fireball ata ata gidip, mana potion içmesi mi lazım?

Farklı zevkler ve fikirler, saygı duyarım. Ama söylediğin hiçbir şeye katılmıyorum. Kitabın, oyunların varlığı neticesinde popülarite kazanması da benim için hiçbir şeyi değiştirmiyor. Kürk Mantolu Madonna dediğimiz kitap, bir şov programında sunucu “okudum, madonnanın hayatını anlatıyor” dediği için çok satmaya başladı. Öyleyse bu kitabın başarısını sunucu arkadaşa mı mal edelim? Kitaplar mantıklı ya da mantıksız sebeplerle popülarite kazanabilir. Ama bunun üzerinden değerlendirmek bence kesinlikle doğru değil.

Yüzüklerin Efendisi bile, Peter Jackson’un çektiği filmlerden kendisine popülarite anlamında çok fayda sağlamış bir seri. Kitapların değerlendirmesini buna göre yapacaksak işimiz var demektir.

Bu söylediklerin bana Cyberpunk 2077 ile ilgili, Mike Pondsmith’in isyanını hatırlatıyor. Oyunla ilgili “ama bu cyberpunk evrenine uymuyor, şöyle mi olur, böyle mi olur” tarzındaki eleştirilerin sonu gelmeyince adam çıkıp “yahu siz ruh hastası mısınız? evreni yaratan ve bugüne getiren benim. benim yarattığım evren üzerinden, yine benim yaptığım bir oyunu ‘öyle olmaz’ diye eleştirmek nedir?” diye isyan etmişti.

Yani burada çıkmış, cinsel ilişki karşılığında koleksiyon kart topladığımız oyunu, Witcher kitaplarından üstün görüp, “evrene daha uygun” filan diye övüyorsun. Witcher oyunlarını acayip seven bir insan olarak ben de kendimi Witcher oyunu yererken buluyorum. Garip oluyor.

20 Beğeni

Buna benzer bişi yazıcaktım ağzımdan almışsınız. Ağzınıza sağlık. Ben de en sevdiği oyun ve kitap olarak witcher evrenini söyleyen bir insanım. Lakin kitapları 3.oyun ile değil ilk oyun ile tanıdım ben. En sevdiğim de ilk oyundur.
Arkadaşımız

böyle bir söylemde bulunmuş. Bende şunu demek isterim.
İlk 2 kitap hikayeden kısmen bağımsız olarak evreni, karakterleri ve yaptıkları şeyleri genel bir mantık ile anlatıyor. Bir nevi asıl hikaye öncesi bize sunulan bir giriş kısmı gibi. Burda da Geralt bize canavar avcısı olarak sunuluyor. Sen de gelip hikayede bir elin parmağını geçmiyor canavar kesmesi diyorsun. Doğrudur saymadım ama bunun da bir sebebi var. Yazar bize halk tarafından aşağılanan, basit bir canavar avcısı olan bir Witcher’ın ilginç kaderinden ve başına gelenlerden söz ediyor. Zaten asıl mantık burada. Asıl olay burada. Eğer tüm kitaplar boyunca Geralt canavar avlayıp en kötü canavara ulaşmaya çalışsaydı çok klasik ve düz olurdu zaten. Her neyse. Bir şey ile sonlandırmak istiyorum cümlemi. Geralt’a çelik kılıç ne için diye sorduklarında, oda canavarlar için demiştir. (ya da böyle bir şey) Yani aslında seri boyunca canavar kesti Geralt :smiley:

4 Beğeni
3 Beğeni

Ahahha. Çok güzel oturmuş aslında. Cidden güldürdü :smiley:

1 Beğeni

“Gördüğün gibi iki kılıç taşıyorum. Her Witcher’ın iki kılıcı vardır. Kötü niyetli insanlar, gümüş kılıcın canavarlar, demirin ise insanlar için olduğunu söylüyorlar. Bu doğru değil tabii. Sadece gümüş kılıçla yaralayabileceğin insanlar vardır ama öyle canavarlar vardır ki ancak demirle ölürler.”
Bende kitapları şu an okuyorum üçüncü kitap olan elflerin kanındayım ve okuduğum en iyi eserlerden beni hem güldüren hem üzen hem düşündüren hem sinirlendiren bir eser. Her duyguyu tattırıyor. Mutlaka okuyun derim

10 Beğeni

O kitapta tam olarak nerede güldüğünü biliyorum :slight_smile: Bitirdikten sonra tam görüşlerinizi bekliyorum. İyi okumalar.

1 Beğeni
  1. kitaptayım azıcık azıcık okuyorum bitmesin diye :sweat_smile:
1 Beğeni

O kadar şetmeyin. Bir süre sonra tekrardan okuyun seriyi. Çok fazla şey kaçırdığınızı fark ediyorsunuz.

Katılıyorum. Muhtemelen ilk 2-3 kitapta isimler mekanlar ülkeler arasında atladığım stratejik noktalar var. Dizi yeni sezon haberinden önce tekrar okuyabilirim.

Sadece fantastik olarak değil de politik açıdan bakıldığında da çok güzel bir eser var ortada.

2 Beğeni