The Witcher Serisi

Çevirisi bitmiş kitabın çıkması neden bu kadar sürdü anlayamadım, bandrolü falan alındı mı bari acaba? Ne zamandır kütüphanede bir yer açtım bekliyorum ama dolacak o yer ona üzülüyorum.

Hocam bu iki kısa hikayeyi ne zaman okumak daha uygun? Serinin bitmesini beklemek gerekli mi?

Mit yok artık. “Bazı Şeyler Biter Bazı Şeyler Başlar” adlı hikayeyi okumuştum. Bunu kitaplardan sonra okumak gerekiyor. Diğer hikayeyi gözümden kaçırmışım. Onu da okuyorum şimdi, bitince cevabımı güncellerim.

1 Beğeni

Ön Siparişe açıldı.

Liste güncellendi. Çıkan tüm kitaplar eklendi.

3 Beğeni

Fırtınalar mevsimi ne zaman çıkacak? 8li set halinde almak istiyorum. Çevirisi bittiği halde neden bu kadar uzun sürdü acaba

1 Beğeni

2020 de piyasaya çıkar demişlerdi ama olmamış galıba

Oyun serisinin büyük hayranı olarak Witcher kapaklarından huylanıyorum. Sırf ondan dolayı seriyi almıyor olabilirim. Oyunlardan ekran görüntüsü alıp kapağa koymuşlar gibi. Çok yapay ve amatör duruyorlar. İngilizce basımının kapakları da aynı. Keşke Pegasus inisiyatif alıp değişiklik yapsa tasarımlarında.

Ben kitapları kapaklarından dolayı satın almadım. Arkadaşlarımdan ilk üç kitabı ödünç alıp okuyabildim ama devamı gelemedi. Seri benim için yarım kaldı.

Doğru düzgün, fantastik bir kitaba uygun şekilde basılırsa o zaman satın alırım ancak.

Gidip sade kapaklarla ciltli versiyonlarını çıkarırlarsa yine satın almam.

Bu seriyi doğru düzgün kapaklarla görmek istiyorum. Metis’in Yüzüklerin Efendisi basımları gibi.

3 Beğeni

Bir kitabın kapağı elbette önemlidir ama bence kitabı okumama noktasına kadar büyütülmemelidir. Sonuçta kitabın boyutundan, kapağından, cildinden çok içinde yazarın yarattığı ürün önemli olandır. Kitabın çevirisi kötüyse veya yazım hatalarıyla doluysa durum başka tabi.

Bence sevdiğiniz/seveceğiniz bir dünya ise kapağına vs. takılmadan okuyun zevkini alın.

4 Beğeni

Kitap ya da eserle alakası yok.

Para = Emek

Ben emeğimin böyle bir yayımevinin cebine girmesine izin vermem. Çünkü işlerini düzgün yapmıyorlar. Şuanki hali düzgün yapmak değil.

1 Beğeni

Evet, kitabın kapak tasarımı kötü olabilir ama bu okumaya engel olabilecek bir şey değil. Benim kafamdaki en büyük soru işareti çeviriydi ve kitabın çevirisi beklediğimden iyi çıktı. Çoğu yayınevi bu kadar kaliteli bir iş çıkaramayabilirdi. Pegasus gerçekten bu seriye değer veriyor. Lehçe aslından çeviremediler ama Almancadan çevirdiler. Gidip İngilizceden çevirisini de yapabilirlerdi, belki böyle daha ucuza da gelebilirdi. Sizin buradaki tek kriteriniz kapak. Kapak çok güzel olsa diğer her şey berbat olsa emeğinizi hak edecek miydi?

1 Beğeni

Yayımevi eseri kendi yazmıyor, edebiyat dehlizlerinden de keşfedip çıkarmıyor. Yayımevi mevcut, popüler bir eseri ürüne dönüştürüyor. Bu ürünün düzgün olması için

1- Çeviri
2- Kapak tasarımı
3- Kağıt kalitesi
4- İmla doğruluğu gerekiyor.

Her hangi biri iyi yapılmamışsa ben o ürüne neden para vereyim? Neden bu gidişatı destekleyeyim? Her hangi birinde ciddi bir sorun varsa o kitabı almam.

1 Beğeni

Size göre bakarsak o zaman kaliteli seri basan yayınevi yok. Yüzüklerin Efendisi hariç, neredeyse her seride illa bir problem bulunuyor. Ben yayınevine haksızlık yaptığınızı düşünüyorum. Kapak hariç diğerlerinde bir problem görmüyorum, ben kapakların o kadar kötü olduğunu da düşünmüyorum.

1 Beğeni

Olmak zorunda mı? Böyle bir evrensel kural mı var? Ülkede işini düzgün yapan kargo şirketi yok mesela.

Yine de düzgün basılmış seriler var bence.
Alfa - Otostopçunun Galaksi Rehberi
Monokl - Silo Serisi
Ayrıntı Bilimkurgu Serisi düzgün seriler bence.

Genel olarak Ayrıntı, Metis, Monokl iyi işler yapıyor.

Oyunlardan olabilir mi acaba (emin değilim yanlış anlaşılmasın)

An itibariyle seriyi bitirdim, daha çarpıcı final bekliyordum ama yine de çok beğendim. Oyunlarda favorim Triss idi, kitapları okudukça Yennefer’a ne çok haksızlık yaptığımı fark ettim. Çok güzel bir maceraydı. Yazarın diğer kitapları da Türkçeye çevrilirse onları da kesinlikle okuyacağım.

3 Beğeni

Ben sadece witcher 1 i bitirdim diğer oyunları oynayamadım ama kitapları bitirdim. Ben şahsen son kitap hariç diğerlerini çok beğendim ama son kitap rezaletti. Özellikle sonu çok kötüydü. Bu arada hep Yennefer’cı olmuşumdur…

Son kitap benim için de serinin en kötü kitabıydı ama 3. oyunu oynarsanız alacağınız zevk 5’e katlanacak. Son kitabın problemi bence sonunu ucu açık bırakması ve çok fazla siyaset barındırması. Bir de King Arthur göndermeleri çok abartı bir haldeydi. Kitabı okuyanların sanırım Triss’ci olma gibi bir ihtimali yok :smiley:

1 Beğeni

Arkadaşlar 4.kitabın (Nefret Çağı) sonuna kadar gelmiştim ve sıkıntıdan bırakmıştım bu seriyi.Oyunları oynamış birisi olarak aynı tadı değil herhangi iyi bir tat bile alabildiğimi düşünmüyorum.2.kitap gerçekten güzeldi fakat sonrası baya canımı sıktı ya.Okumaya değer mi veya seri iyileşiyor mu bilen var mı?

1 Beğeni

Bence 4. kitap serinin sonraki kitaplarından daha güzeldi. O yüzden sıkıldıysan ara vermek en iyisi.