Tiermaker Fantastik Kitaplar Sıralaması

Bunu şöyle usulca bırakayım.

4 Beğeni

The Black Company’nin gerçekten S’lik bir seri olduğunu düşünüyor musun hocam yoksa Malazan’dan dolayı torpilli mi?

Scott Bakker konusunda da ben yarım bırakmıştım ama @HamdemitAbi en grimdark serilerden birisi diyor. Sen ne düşünüyorsun hocam?

İkisi de biraz sanırım, okurken aşırı keyif aldım ama Malazan’ın ilham kaynaklarından biri olmasa bu kadar takdir eder miydim emin değilim.

Kesinlikle, şakası yok. Ama aşırı cesur bir seri, özellikle de 7. kitabın sonu gördüğüm en cesur sonlardan biri.

1 Beğeni

Efendim liste bence çok hoş olmuş ancak bazı kitapların isimleri eksik çıktığı için onları es geçmek sorunda kaldım. Bir de belki gözümden kaçmıştır ama Kralkatili Günceleri orada değil mi?

Oradaymış buldum. :slight_smile:

Ayrıca okuyan varsa cil-aujas sahnesini bir övebilir miyiz? Ve de teknesinde sağa sola domuz kesip fırlatan nonman dayılı sahneyi? Allahım rastgele zamanlarda bu iki sahne aklıma geliyor efkarlanıyorum hala.

Başlığı yeni keşfettim. Bunu buraya bırakmış olayım. Bakalım eklenecek yeni serilerle listem ne kadar değişecek.

2 Beğeni

Konu karşıma çıkmışken canlandırayım dedim. Bilim-kurguları katmadım.

6 Beğeni

Bir sürü eksik olsa da eldekilerle bir şeyler yapmaya çalıştım.

D sütunu okumasanız da olur, C iyi, B çok iyi, A süper ve S de artık ne derseniz o.

10 Beğeni

Şöyle bir liste yaptım, sadece ilk kitabını okuduğum serileri alt kısma yerleştirdim devamınıa göre liste değişebilir

5 Beğeni

Seçenekler arasında neden bilim kurgu romanları var bilmiyorum ama onları da ekledim sıralamama.

Six of Crows, Book of the New Sun, Dune, Red Rising ve Expanse’in sadece ilk kitaplarını okudum.

• The First Law güzel başladı ama ikinci ve üçüncü kitaplarda saçmaladığı için cezalı.
  • Six of Crows’u hiç beğenmedim, benim için fazla YA.
  • The Shadow of the Torturer fena değildi; devam kitaplarında bilim kurguya evrilen öyküye, devasa zaman skalasına ve evrenin yaratıcılığına saygım var ancak Wolfe’un lafı dönüp dolaştırmasından, süslü puslu yazmasından bunaldım. The Fifth Head of Cerberus’u da okudum, yine aynı üslup. Wolfe bana göre değil.
  • Lord of Light aslında bilim kurgu, herhalde ilk yarıda fantezi kisvesinde takıldığı için alınmış listeye. Favori romanlarımdan biri.
  • Strange & Norrell’i geçen sene etkinlikte beraber okuduk, kitap 1000 sayfa olduğu için katılımcıların yarısı yaşlılıktan öldü, bazıları çoluğa çocuğa karıştı. Yazar müthiş yetenekli ama 1000 sayfa bu hikaye için çok uzundu, kitap bir editörün elinden geçip 500 sayfaya indirgense A’ya alırdım.
  • Kara Kule’ye laf söyleyen çarpılır.
6 Beğeni

Bir dakkika ben sizin Zaman Çarkı serisinden nefret ettiğinizi sanıyordum?

Hocam genel olarak herhangi bir seriye neden nefret duyayım? En fazla beğenmeyip yarım bırakmışımdır.

Zaman Çarkı’ndan da nefret etmiyorum, niye öyle bir kanıya vardınız anlamadım.

2 Beğeni

İlginç seçimler, seviyorum bu sıralamaları. Sağlam fantezi okumuşsun.

Orconomics’i sevdiğini biliyordum da bu kadar sevdiğini bilmiyordum.

Jay Kristof’un Nevernight’ı bu kadar kötüyse sen Empire of the Vampire’a da şüpheyle yaklaşıyorsundur herhalde?

Belgariad listede vardı zaten (Dawn of Prophecy), eklemene gerek yoktu. :slight_smile:

Bir de Path of Flames’deki beyaz saçlı abiyi görünce aklıma geldi, listede Elric Saga da yok. Sadece ilk kitabını okudum ama rahat B’ye girerdi.

2 Beğeni

İlginçtir, seçimleri yaparken “kendime fantastik hayranı diyorum ama okumadığım bir ton kitap var” diyerek hayıflanmıştım. Ortalamanın üstünde olabilir belki ama çok genel geçerler dahil okumadığım bir sürü kitap var. Dün akşam gaza geldim tekrar döneyim fantastiğe diye ama sabah söndü o gaz. :slight_smile:

Yani seriler birbirinden bağımsız, o yüzden şüphe duymuyorum pek. Mesela Belgariad’ı okurken ne kadar sevdiysem, Althalus bir o kadar kötüydü. Her seriyi kendi içinde değerlendirmeye çalışıyorum. Nevernight o kadar kötü değildi de yazar bir çuval inciri berbat etmişti. Büyük hayal kırıklığı olmuştu.

Lanet şeylerin üzerine geldiğimde tooltip gösterse gerek kalmayacaktı, resmen işkence kitap seçmek. :slight_smile:

Sanırım okusan sen de seversin ama benim kadar sever misin bilemiyorum. Bu arada Orconomics’i @Pyrewrath da okudu ama o da S’e koymazdı, muhtemelen onun için B’dir. Benim bu kadar güldüğüm bir başka kitap yoktur sanırım. Vaktin olunca bir şans ver derim.

6 Beğeni

Şu benim ikinci sıranın sonuna koyduğum seri Ejderha Mızrağı mı? Görsellerden öyle anladım o yüzden ikinci sıraya koydum. Belgariad’ı da 2. sıraya koymuşum gibi düşünebiliriz ismini anlamadığım için listeye dahil etmedim.

Anlamadım ben de ama öyle kabul ederiz, sorun yok. :slight_smile: Belgariad’ı ben kendim görsel olarak ekledim (varmış gerçi). Orconomics de yoktu mesela, manuel ekledim.

2 Beğeni

Bana sürekli seriyi eleştirip dalga geçiyormuşsunuz gibi geliyordu.

Bence başkasıyla karıştırıyor olabilirsiniz. Eleştirdiğim noktalar tabii ki var ama en sevdiğim serilerden biridir ZÇ. Hiçbir zaman da dalga geçmedim.

2 Beğeni

Evet. Ağır abi Tanis, cilveli Goldmoon abla ve asabiyetinden asla ödün vermeyen Sturm amca.

4 Beğeni

Feist ilk sırada olmayı haketmiyor ama Pug’ın bende hatrı büyük. :heart:

Ama güzel bir B o. :+1:

Bence de sağlam fantezi okumuşsun. Dönelim yahu, daha Drizzt’ler var okumanız gereken, neler neler var TBR’de.

Girer, okuyana göre A’yı bile zorlayabilir. Ben Yediyeçeyrekkala’dan okuduydum ve çok da beğenmiştim.

4 Beğeni