Tikiniz ya da Alerjiniz Var Mı? Bunlar Nelerdir?

Forum arattım ama böyle bir konu bulamadım. Varsa da affola.

Elbette her bireyin farklı bir anatomisi ve duyarlı olduğu şeyler vardır. Öyle ki kimimiz bir oyun havası duyduğunda oynamadan duramaz. Kimimiz limon denilince yüzünü ekşitmek zorunda kalır. Bazılarımız da şeftali kelimesine ayar olur. Bunları yazarak bilmeden bazı arkadaşlarımızı da sinirlendirmiş olabiliriz kazara. Affedin. :slight_smile:

Bu konuyu da bu sebeple açmış bulunuyorum. Bakalım ne kadar ilginç şeylerle karşılaşacağız. Önce ben başlıyorum.

Horlama sesine, evdeki duvar saatinin sesine ve damlayan çeşmeye ayar olurum. Kesinlikle uyuyamam. Uyumama engel olan diğer bir durum ise uyuduğum odanın kapısının açık olması. Mutlaka kapalı olacaktır.

Alerji konusunda ise mantara karşı bir alerjimin olduğunu üniversitede öğrendim. Ne zaman mantarlı bir şey yesem iki ya da üç saat içinde midemdekileri geri çıkarırım.

2 Likes

İlk mesajdan yerimi alayım. Yazmaya başlasam hepimiz fenalık geçiririz. O sebeple ara ara eklemeler yaparım ama ilk olarak bir tanesinden başlamak istiyorum.

Tarçın: Kabartma, şişme, nefes darlığı, kaşıntı, uyuşma yapıyor. Tüketilen miktara göre değişkenlik göstermekle birlikte bazen bazı çok popüler firmaların (@ozgurce) kahveli veya benzer içerikli içeceklerinde olmasına rağmen insanlara içerik bilgisi vermeden eklemeleri sonucu fazla tüketimden yemek borusu şişkinliğine sebep olarak ölümcül bir hâl alabiliyor.

1 Like

Soğan, Patlıcan, Çilek, Bal, Fıstık…

1 Like

Bunların hepsi alerji yapıyorsa hayata bilmem kaç sıfır yenik başlamışsınız. :slight_smile:

Alerjim değil ama Zeytine karşı tik diyebileceğimiz bir tiksinti besliyorum. Hayatımda hiç zeytin yememiş olmakla birlikte, bırakın yemeyi zeytine dokunamam, zeytinin durduğu kabı dahi elleyemem. Öyle bir psikolojik rahatsızlığım mevcut :slight_smile:

1 Like

Tik olmuş bildiğiniz. :smiley: Çok ilginç.

@Leingrad Ailenize hiç sorma gibi bir düşünceniz oldu mu acaba neden zeytine karşı böyle bir sorununuz olduğunu? Belki çok küçükken bir şey olmuştur.

1 Like

Annemde bana sorardı hep “okulda mı bişey oldu acaba?” diye ama bu kadar travmatik bir duruma sebebiyet vercek birşey olsaydı mutlaka hatırlardım. Niye böyle olduğunu hiç bir zaman çözemedik :slight_smile:

2 Likes

Maalesef öyle. Bir de kumaşa elimi sürtemiyorum onu söylemeyi unutmuşum.:grin:

Ben de gündüzleri değil de gece yattığım odada ses çıkaran saat varsa uyuyamıyorum, kronik ürtiker var ilaç almazsam sürekli kaşınıyorum. Bir de bir şeye karşı alerjim var ama neye tam çözemedim onu :smile: Bunlar dışında bir sıkıntım çevre ile ilgili.

1 Like

Sigara dumanı, ağır parfüm kokusu, havaya kalkmış toz, çamaşır suyu kokusu, bu gibi şeylere alerjim var, öksürtüyor ve boğazımı yakıyor.

Islak yünlü kıyafete dokunmaktan hiç hoşlanmam. Yıkadıktan sonra asarken de parmak ucumla asarım. Tahtayı tırnakla çizdiklerinde verdiği hissin aynısı resmen.

1 Like