Trivia Hata ve Öneriler

Geç geri dönüş yaptığım için özür dilerim, bilgisayardan giriş yapamadım çünkü. Cevabını yanlış yazdığım sorum aktif durumda göründüğü için düzeltemiyorum. Soru ID’sı 1236.

İlgili soruyu pasif yaptım. Düzeltmeyi deneyebilir misiniz?

Şuan bilgisaydan giriyorum ama kaydet düğmesi çıkmıyor.

Acaba sorular için “Doğru cevabı göster” seçeneği olması mümkün mü? Bazı soruların cevaplarını gerçekten çok merak ediyorum. Pas geçilmiş gibi sıfır puanla yarışmaya devam edilebilir. Bu durumda belli bir süre sonra aynı soru tekrar karşımıza çıktığında cevabı biliyor olmamız sıkıntı olur sanırım. Ama doğru cevabını öğrendiğimiz soruyu Trivia bize bir daha hiç sormazsa -yani böyle bir şey mümkünse- bu da hallolur gibi geliyor bana.

1 Beğeni

Merhabalar, 15 sn içinde yazıp hatayı bildiremediğim için buraya yazayım dedim. Bilim kategorisinde sıfırı bulan kişi kimdir diye bir soru var. Şıklarda Hintli Brahmagupta yok. Sıfırı, sayı olarak kullanan ilk kişi Brahmagupta olması lazım. 628 tarihinde yazılmış Brahmasphutasiddhanta adlı eserinde görülmüş.

2 Beğeni

İlgili soruyu pasif yaptım. Harezmi iki kere yazılmış şıklarda zaten. Detaylı araştırıp soruyu doğru şeklinde sokacağım kısa zamanda.

Bu vesile ile biraz bu konu üzerinde konuşalım. 0 Konusunda ciddi karmaşa var özellikle ülkemizde. Harezmi bugün geleneksel kullanılan 0 rakamsal işaretini -nasıl tabir edeceğimi bilemedim- bulan kişi bildiğim kadarı ile. Sanırım soru da bunu sormak istemiştir.

Sıfır sayısının kullanımı ise Babil, Maya ve Hint uygarlıklarında rastlanan bir şey. Şuan tarihsel kronolojiyi araştırma fırsatım olmadığı için hangisi önce kullandı bilemeyeceğim :). Harezmi’nin olayı ise bugün kullandığımız rakamların sistematik haline getirilmesi ve 0 rakamının bu dizi içerisinde yer alması. Dünyanın tamamında kullanılan 0-9 arası rakamlar doğu medeniyetinden dünyaya yayılma. Harezmi zaten kitaplarında Hint matematiğinden[1] etkilenmiş bir bilim insanı. 0-9 arası rakamlar da Arap ve Hint matematiğinin birleşmesinden kısaca. Harezmi algoritma ve cebir dünyasına yaptığı katkılarla ünlenmiş bir insan lakin 0-9 rakamları için özel yazdığı çalışmalar sonucu şuan bu rakamları kullanıyor olduğumuz da bir gerçek.

[1] Al-Khwarizmi | Biography & Facts | Britannica

1 Beğeni

Mitolojiyle neredeyse hiç alakası olmayan biri olarak Trivia’nın şu anki hâlini ÇOK sıkıcı buluyorum. Her 10 sorudan sekizi falan mitolojideki bilmem ne üstüne geliyor. Kalan 1-2 soru da ya spor ya da başka şey. Pas geçmekten başka bir şey yapmıyorum. Edebiyat sorusuna denk gelirsem bayram edeceğim, o derece. Kategorilendirme gibi bir şey yapılabilirse süper olur.

3 Beğeni

Kategorilendirme var diye biliyorum. Kategori seçilince oradan geliyor sorular. Diğer açıdan bu soruların ağırlığı ile alakalı. İlk dönemde Harry Potter yüzünden bunalmıştık. Sonra edebiyat soruları çoğaldı. Ardından tarih çok yordu derken mitoloji son yarışmayla patlama yaptı. Sistemde aslında onaylanmayı bekleyen 10 bin soru var. Onları bir işleme alabilsek bu yoğunluk dağılacaktır ama bunları tek tek okuyup daha sonra benzerleri elemek lazım. Bir de imla kontrolü yapılmalı. O kısım biraz yavaş işliyor maalesef.

3 Beğeni

Sorunun cevap aradığı şey sembol olarak(günümüzde kullanılan haliyle “0”) sıfırı bulan ise o konuda bir şey diyemem. Lakin bugünkü anlamıyla hiçliği belirten, bulunduğu basamakta yer tutucu olan sıfırın (hangi sembolle kullanıldıysa artık) ilk kez bir kitapta kullanımı Hintli Brahmagupta’nın eserinde olması lazım. Bu sebeple sıfırın bulunuşunu Brahmagupta ya atfediyorlar

Babil, Maya, Roma, Çin gibi yerlerde yer tutucu özelliği olan bir sembol kullanılmış veya boşluk bırakılmış ama bunlar tam anlamıyla günümüzde kullanılan sıfır değilmiş.

Kusura bakmayın bunlar uzmanlık alanım değil, yakın tarihte bunla ilgili bir okuma yapmıştım aklımda kalanlar bunlar. Doyurucu bir konuşma olmayabilir.

Onun dışında neden kullandığımız sayı sistemleri, aritmetik ve cebir sembollerinde Hint Arap etkisi var?
Bunun cevabı ise doğu batı arasında gerçekleşen ticaret. Ticaret sayesinde insanlar doğru hesap yapma isteğiyle birbirlerine örnek olup, birbirlerinin gelişmelerine katkı sunmuşlar. Tabi şunu inkar etmemek lazım o zamanın islam coğrafyası (batıya göre) düşünmeye, bilime, yeniliklere daha açık. Yunan eserlerinin tercüme edilmesi, bu tip hesap yöntemlerinin benimsenip geliştirilmesi vs bu durumu açıklıyor. Doğudan alınan bilginin, ürünün rahatça batıya ulaşmasında köprü vazifesi görmüşler diyebiliriz. Harezmi’nin eseri de bu bilgi ve yöntemlerin batıda benimsenmesine ön ayak oluyor.

Kaynak :
Matematik Sembollerinin Kısa Tarihi

Joseph Mazur

Eeeeey akılçe… Pardon yanlış gelmişim birden karıştırdım :rofl::rofl:

2 Beğeni

Kategoriler de varmış ya. :roll_eyes: Ben de insanım ey Mevlevisultan! :joy:

2 Beğeni

Hahaha. Evet tabi ki de öylesiniz ben yayınevi trollüyorum sadece :smile:

Trivia 'daki soruları ilgilendiğmiz katagorilere göre sorsanız bence çok daha iyi olur.

3 Beğeni

Askerlik tatil vs derken ancak bakabiliyorum. Trivia içerisinde etiket engelleme ve kategori bazlı yarışma seçeneği mevcut bu uygulamalar yeterli gelmiyor mu?

Mobilde bu uygulamalar kullanılamıyor.

Trivia mobil için farklı bir planımız var. Bu yüzden şimdilik o tarafa dokunmuyoruz daha doğrusu insan kaynağımızı oraya ayırmıyoruz.

1 Beğeni

Profil sayfasına tıklayınca bir şey gözükmesi gerekiyorsa eğer, boş sayfa olarak görünüyor bende.

Hangi soruları eklemişim, hangilerini cevaplayabilmişim görebilseydim güzel olurdu.

1 Beğeni

Aslında bu özellik var. Fakat sistemle epeydir ilgilenemedik. Uygun bir vakitte bakacağım

1 Beğeni

Herkese merhaba. Kayıp Rıhtım Trivia! ’ ya girdiğimde “giriş yap” butonuna tıkladığımda hep hata veriyor. Sadece bende mi oluyor yoksa herkeste oluyor mu acaba?

2 Beğeni

Maalesef şu anda bende de öyle.