Tuhaf Kitap İsimleri

Bazen öyle kitaplar adları görüyorum ki ne düşüneceğimi şaşırıyor, karmaşık duygulara kapılıyorum.

Eminim herkesin böyle denk geldiği kitap isimleri mevcuttur. Kitap ismi eserde ilk karşı karşıya geldiğimiz alanlardan biri. O nedenle oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Yaratıcı ya da klasik isimlere eşit mesafede olsam da, bu “tuhaf” isimler bende kitaba karşı önyargı yaratıyor.

O özgün ve insanı vuran isimleri kastetmiyorum. Aşağıda demek istediğimin örneklerini veriyorum.

Siz ne dersiniz?

Bugün denk geldiğim: Çizgili Minik Çaydanlık :anguished:

Uzun süredir bir türlü alışamadığım kitap ismi: Yokluk Bahçesindeki Kayıp Melodi

Bu sonuncu örnek bence çok uzun ve okuru yoran bir ad bu arada.

Bir de uzunluğu ve manasıyla adını daha okurken rüzgarına kapıldığım isimler var. Her ikisi de Sezgin Kaymaz’dan gelecek, yapacak bir şey yok :slight_smile:

• Uzunharmanlar’da Bir Davetsiz Misafir
  • Ateş Canına Yapışsın

Söylerken mest olduğum doğrudur

Peki sizin var mı böyle “tuhaf” bulduğunuz kitap isimleri? Bu kitapları okuduğunuzda fikriniz değişti mi? Yoksa isminden dolayı uzak durmayı mı seçtiniz?

10 Beğeni

Ülkemizde alternatif müzik grubu isimlerinin edebiyattaki halleri.

6 Beğeni

Aklıma tuhaf deyince, direkt olarak İlhami Algör’ün Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku’su ve Mehmet Açar’ın Hayatın Anlamı Ya da Akhisarlı Hasan Tütün’ün Maceraları geliyor nedense. Ben uzak durmaktan ziyade bu tarz isimlere daha bir sıcak bakıyorum, içinden ne çıkacak acaba diye meraklanıyorum. :krs:

11 Beğeni

bangır bangır ferdi çalıyor evde - mahir ünsal eriş

5 Beğeni

Bölüme başladığım ilk yıllarda bir arkadaşımda görüp ismine ve içeriğine hayran olduğum kitap, Toplumun McDonaldlaştırılması. Sonrasında sosyal bilimcilerin bu kelimelerle oynayan kısmına daha çok merak saldım ve devamı da geldi. Şeytana Satılan Ruh Ya Da Kötülüğün Egemenliği de son bitirdiğim ilginç isimli kuram kitaplarından bir tanesi.

6 Beğeni

Sezgin Kaymaz’ın bir de Geber Anne vardı. :confused: Bana oldukça ilgi çekici ve tuhaf gelmişti seneleeeer önce ilk gördüğümde. Konusu hafızamda o kadar yer etmediyse de adı kadar ilgi çekici bir kitap olarak hatırlıyorum. :krs:

5 Beğeni

Tuhaftan ziyade esprili belki ama Aziz Nesin’in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ı da bu kategoriye girebilir herhalde ^^

9 Beğeni

Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati -Douglas Adams

6 Beğeni

Limonlu Pastanın Sıradışı Hüznü - Aimee Bender

Bir ara her yerde reklamları vardı. Adı tuhaf diye uzak durmak şöyle dursun meraktan okumuştum. Ama önereceğim bir kitap değil kendisi. Başka merak eden olursa diye yazıyorum:

Özet

Ana karakter yerken yediği yiyecekleri hazırlayan kişilerin duygularını tadabiliyordu. Çocukken annesinin yaptığı pastadan onun evliliğinde mutsuz olduğunu anlamıştı. İşte o hüzün…

5 Beğeni

Ben de tam bundan bahsedecektim , kitaplığıma nerden girdiğini bilmiyorum fakat oldukca enteresan. :bender:

4 Beğeni

Tuhaf… Ama eğlenceli de değil mi :blush: ? Tam Douglas Amcamızın uygun göreceği türden, delice bir isim :laughing:

3 Beğeni

katılıyorum kesinlikle onun tarzı.Peki şuna ne dersin Lucette Lagnado- Beyaz köpekbalığı derili takım elbiseli adam

4 Beğeni

Yazarın tarzı ve kitap hakkında bilgim olmadığından, yorumda bulunamıyorum :flushed:

Benim nazarımda yazarının en iyi işi olmamakla birlikte, isim içerikle acayip uyumlu. Çok entresan ve insanı rahatsız eden bir yapısı var. İnsan annesine nasıl böyle der, dedirtiyor. Fakat kurguda öyle önemli bir yere sahip ki bu kitaba başka da ad verilemezmiş diyor insan okuyunca :slight_smile:

4 Beğeni

“İlahi Bugs Bunny Komedyası’na İki Ciltlik Metro Bileti” - Bahri Vardarlılar.

4 Beğeni

Benim Hüzünlü Oruspularım - Gabriel Garcia Marquez
Ve niyeyse Stephen King’in O’su bana tuhaf gelmiştir.

1 Beğeni

image

:face_with_monocle:

3 Beğeni

Biraderim Alekseyin Köylü Ütopyası Ülkesine Seyahati, oldukça güzeldi :slight_smile:

2 Beğeni

kitabı kapağı satar ama bu kitabı sadece ismi satıyor,

çivisi çıkmış boklu dünyanın azgın pompacıları - mykle hansen

9 Beğeni

Kral Arthur’un Sarayında Connecticutlı Bir Yankee, Mark Twain

5 Beğeni