Tuhaf Kitap İsimleri

(Deepreader) #43

Tuhaf isimler bana genelde çekici geliyor.
Mesela “Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer” kitabı sayrsinde felsefi ‘soru’ lar nasıl somutlaştırılır onu öğrenmiş oldum.
Pan galaktik gargara bombası aşkına! “Otostopçunun Galaksi Rehberi” sayesinde en sevdiğim türle tanışmış oldum. Gerçi Doctor Who’dan dolayı dizi ve film olarak zaten çok sevdiğim bir türdü ama o zaman internet bu kadar yaygın olmadığından, bu tarz kitaplar da kütüphanelerde pek bulunmadığından, kitaplarda bu türü tanımıyordum (Türün adına ne deniyor tam olarak?).
Tabii her tuhaf isimli kitap güzel çıkmıyor. “Aşk ve Son Kullanma Tarihli Diğer Şeyler” kitabını daha farklı beklentilerle almıştım ama TAM ANLAMIYLA bir hayal kırıklığıydı.
İsimlendirme sanatı da şu fani dünyada en çok merak ettiğim ve sırlarına vakıf olmak istediğim sanat doğrusu. Ben bu sanatın fantastik kitaplarla sınırlı olduğuna inanmıyorum. Mesela Kur’an’da ‘muhkem ayetler’ olarak geçen ve anlamlandırılamayan ayetler isimlendirme sanatına vakıf olmamamızdan kaynaklı (bence). Gerçi diğer ayetlerde de sık sık üzerine yemin edilen isimler var ‘duha’ gibi…
Bu konuda açıklayıcı olmayan fikirlerim uzar gider. Kendime bile detaylı açıklayamadığım bazı hisler sebebiyle isimler çok ilgilendiğim bir konudur. Bu konuda ‘tuhaf’ bir başlık bulunca çenem düştü affola.

(Cimento) #44

Enteresan :smiley:

Saksı Olmanın Faydaları :joy:

image

Üvercinka/Cemal Süreya

Biliyorsunuzdur belki ama kitabın ismi "güvercin kanadı"ndan geliyormuş.

Evet biliyorum. Bu tarz isimler koymasını sebevı 2. Yenide yazıyor olması. 2. Yenide cidden çok tuhaf tamlamalar var mesela;Mevsimölçer,aparthan gibi

“Bozbozuk” muydu neydi, favorimdir.

Merkez İstasyonu’nda Oturup Ağladım

Muhtemelen metroyu kaçırdığı için değildir :slight_smile: