Türkiye'de Kitap Yayını ve Satışı Yapan İnternet Siteleri

https://www.yaykoop.com/ yeni açılmış sanırım Yayıncılar Kooperatifi sitesi imiş.

4 Beğeni

Öyle ya da böyle bazı yayıncılar özellikle DR tekelini kırmakta kararlı.

Yaykoop ortakları:

7 Beğeni

Şu devirde sadece kitap değil, peynirde bile artık görüş, duruş, kalite, marka yerine fiyat üzerinden tercih yapar hale geldik. Şahsen fiyat anlamında en uygun nereden buluyorsam o siteyi tercih ediyorum (1-2 istisna haricinde).

Okura diğerleri kadar indirim sunabilmeliler, kaldı ki aracı olmadan kendileri direkt satacaklar. Umarım makul bir fiyatlandırma yaparlar da başarılı olurlar.

1 Beğeni

Aslında yayıncıların bu oluşumda olmalarının esas nedeni fiyatlandırma değil de örneğin DR’de vitrinde olmamak, bazı yayıncıların ise hiç o mağazalara girememesi.

Kitap fiyatları veya indirim oranları için bir değişiklik olacağını zannetmiyorum.

3 Beğeni

Bu durumda çoğunluk okur için sadece katalog anlamına gelecekler. Tabii satış kanalı olmayan yayınevleri için iyi bir şans.

Nereye yazacağımı bilmediğimden buraya yazıyorum. BKM’den fazla alışveriş yapmamakta fayda varmış arkadaşlar. Arkadaşım 5 tane kitap söyledi. Tam 20 gün oldu daha kargoyu bile vermemişler. Ve ne maillere dönüyorlar ne aramalara ne de instagram mesajlarına. Bir diğer arkadaşım daha bu durumla karşılaşmıştı yakınlarda. Ben de hal böyle olunca bir şeyler yazayım dedim.

Bu konuya yazabilirdiniz. Keşke alışveriş yapmadan konuya baksaydınız, Bkm’nin ‘‘kalitesi’’ hakkında fikir sahibi olurdunuz. Geçmiş olsun.

2 Beğeni

1 adet gönderi şu konuya taşındı: Faydalı Mobil Uygulamalar

Yeri burası mı bilmiyorum ama hali hazırda baskısı tükenmemiş pek çok kitap eganba-kidega-babil üçlüsünde stokta görünmüyor, yani şaşırtıcı derecede fazla kitaptan bahsediyorum. Diğer sitelere bakıyorum stokta var, baskıları tükenmemiş ama buralarda yok. Acaba zam öncesi satıştan mı çekiyorlar akılları sıra ya da başka bir sıkıntı mı var merak ettim.

İki ihtimal var. Birincisi sadece kitaplar ise gerçekten stoklarında yok, arasta siteleri stoksuz ya da 1-2 büyük yayınevi dışında stoğu olmayan kitapları satmıyor uzun zamandır. ikincisi o kitapların olduğu yayınevinin tüm kitapları yoksa emekkitap ile o yayınevi (artık hangisi bilemem) çalışmayı bırakmışlar.

1 Beğeni

Merak ettiğim bir şey var. D&R İdefix siteleri ve D&R mağazalarının stokları farklı mı? Mesela sitede bulamadığım bir kitabı mağazada bulma ihtimalim var mı?

Farklıdır büyük olasılıkla. Bence bulabilme ihtimaliniz vardır.

1 Beğeni

İki sitenin stok durumu hem birbirinden hem de offline mağazalardan yani d&r fiziki mağazalardan farklı. İki site de genel olarak stok yerine temin ederek çalışırlar.

Mağaza stoklarını sorgulamak için ayrı bir sistemleri bile vardı.

1 Beğeni

D&R sitesi ile mağazasının stok durumu farklı. Hatta bir keresinde tüm e-ticaret sitelerinde baskısı tükenmiş bir kitabı D&R mağazasından aldığım bile olmuştu.

3 Beğeni

Bu sitede listeye eklenebilir. @fortknoxt

YAYKOOP, orta ve küçük ölçekli yayınevlerinin, yaşanan sorunlar karşısında bilinçli bir araya gelişidir. Kuruluşundan itibaren ortaklarının mesleki ve ekonomik kazanımları lehinde söz sahibi olmayı, edindiği birikim ve deneyimi başta kendi sektörü olmak üzere, toplumun tüm kesimleri ile paylaşmayı ilke edinerek, bu anlayışını ortaklarından aldığı güçle sürdürme hedefi gütmektedir.

3 Beğeni

alsatkitap uygulaması var. Kullanan var mı? Nasıldır sizce?

Arkadaşlar dün ilknokta’dan 2 adet İthaki yayını kitap aldım. Siparişin üzerinden 24 saat geçti fakat sipariş durumunda sadece “yeni sipariş” ibaresi var. İthaki’nin kendi sitesi olduğu için bugün elime geçer diye düşünüyordum ama sitede sipariş durumunda böyle garip bir ibare var. Bu site tahmini ne zaman gönderiyor siparişleri.

Ön sipariş olmadığı sürece normalde aynı gün, en geç 1 gün sonra veriyor kargoya ama %50 indirim ertesi olduğunda gecikme yaşanabiliyor.

1 Beğeni

Teşekkürler dostum. 24 saat geçmesine rağmen bir ibare değişikliği olmaması tuhafıma gitti. Üstelik kendi yayınları. Bekleyelim bakalım.

1 Beğeni

Alfa Kitabın sitesine giriş yapabilen var mı yoksa problem bende mi acaba şuan giriş yapamıyorum arkadaşlar?