Türkiye'de Kitap Yayını ve Satışı Yapan İnternet Siteleri

Yok bunlar Arasta’dan önceki sahipleri kişiler aynı mı bilmiyorum ama şirket adı aynı.

Yeni DR…

Çok iyi oldu, çok da güzel iyi oldu. Tamam mı? :slight_smile:

Darısı Kitapyurdunun başına,ne diyeyim. :sweat_smile:

2 Beğeni

Zamanında idefix’in tasarımını birebir DR’in aynısı yapmışlardı. Bu sefer tersi olmuş. DR idefix’e benzemiş. Tam olarak değil ama üst kısım hemen hemen aynı.

1 Beğeni

Sahibi aynı, stokları aynı. 2 farklı tasarıma para harcamaya gerek yok demişlerdir. :rofl:

Şimdi fark ettim kitapyurdu’nda yeniden Alfa Yayınları kitapları satılmaya başlanmış. Uzun süredir Alfa grubu satışı yoktu.

3 Beğeni

Sonunda 2021’in ortasında arama sonuçlarına filtre eklemeyi başarmışlar :smiley:

2 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum. Kitap Yurdu bildim bileli aynı. Haydi arayüzlerini değiştirmesinler anlarım da artık sistemlerinin kalanını değiştirmeleri lazım.

Kitap Yurdu’ndan dün 5 adet kitap siparişi vermek istedim. Sistemleri o kadar yavaştı ki, kitapları sepete eklemek, sepetten çıkarmak bile eziyet olmuştu. Mobil uygulaması da web sitesi de çökmüş durumdaydı. Sistemleri arıza verdiği için ödeme aşamasını geçemedim bir türlü.

Başka zaman olsa zaten ilk yavaşlıkta ertelerdim siparişi ama dün hem Kitap Yurdu’nun indirimi vardı hem de Yapı Kredi’nin bir kampanyası vardı. İki kampanyayı birleştirince seçtiğim 5 kitabı 96 liraya almış olacaktım. Şimdi baktım, 135 liraya alabiliyorum.

Akşamüstünden gece yarısına dek aralıklarla kontrol ettim, hep bir yavaşlık vardı. Onlar da gece yarısını beklemiş olacaklar ki, saat 00.00’da web sitesine bakım çalışması ile ilgili bir mesaj koydular.

Hiç mi para kazanmıyorlar bu işten anlamıyorum. Yıl olmuş 2021. Böyle köklü ve popüler bir e-ticaret platformunun hata arayüzü için bir sayfası bile yok. Ekrana mesela şöyle bir hata mesajı geliyor: “502 Bad Gateway”.

Bu gidişle kapatacaklar dükkanı sanırım, yazık.

1 Beğeni

Amazon dışında en hızlı gönderim yapan site olarak hangi siteyi önerirsiniz?

Aslında buna ne desek boş olur çünkü aslında mevzu sitenin kendisi ile ilgili değil,kitaplarla alakalı oluyor.Mesela 24 saatte kargoda ya da 1 gün temin süreli ürünleri seçerseniz çoğu sitede hemen gelir ama mesela araya temin süresi 4 gün yazan bir ürün atarsanız en az 4 gün o ürün haliyle temin edilmez ve kargolanması uzar.

1 Beğeni

Stoklu çalıştıkları için Amazon’u seçebilirsiniz, diğerleri kitap ellerinde yoksa sipariş veriyor 4-5 güne kadar uzayabiliyor kitabı temin etmeleri.

Şimdiye kadar satıcısı Amazon olan kitapları hızlı şekilde gönderdiler hep.

Sektöre kısa süre önce girip çok ucuza hatta maliyetinin altında fiyatlara satış yaparak büyüme yoluna giren Kitapsec, konkordato ilan etti ve şirkete kayyum atandı. Mahkeme kararı ile şirketin borçları bir yıl ötelenirken, sektörde faaliyet gösteren pek çok firmanın zor günler geçirdiği belirtiliyor.

ZARARINA SATIŞLA ŞAŞIRTAN BÜYÜME

Pandemi döneminde yayınladığı reklamlarla adını duyuran kitapsec . com, Ankara merkezli bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Kısa süre öncesine kadar Ankara’da küçük bir büroda ders kitapları yayımlayan şirketin bir anda büyük bir satış platformuna dönüşmesi, soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

“RANT AMAÇLI KULLANDI”

Firmaları ayakta tutmak üzere tasarlanan konkordato sistemini rant amaçlı kullandığı öne sürülen şirketin, ücretsiz ve ucuz kargo fiyatlarıyla da piyasada haksız rekabet yarattığı belirtiliyor. Bir kargonun bedeli en az 10 TL iken, şirketin 4-5 TL kâr edilen kitapları ücretsiz kargo ile gönderdiğine dikkat çekiliyor.

Bir sektör temsilcisi, kitapsec’in hızlı büyümesi ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Evet, bu şirket büyüyordu ama kaynak neydi? Kitap satışı neredeyse maliyetine yapılıyordu. Örneğin satış bedeli 26 TL olan ve kendilerinin 14 TL’ye aldığı kitabı 3.75 TL’ye, yani zararına nasıl satabiliyorlardı? Sağlam bir sermaye ile büyüme sürecine girmiş bir firma bu maliyete katlanır diyeceksiniz. Öyle olmadı. Konkordato ilan ettiler. Anlaşılan o ki firma ilk günden beri her aşaması zarar olan bu operasyonun sonunda konkordato ilan ederek bu ödemeleri yapmamayı en baştan hedeflemişti.”

6 Beğeni

Kitapburada.com 'u bilen var mı nasıl güvenilir midir?

Bunun gibi birkaç site daha var. Eğer böyle bir oyun varsa yayınevleri çok zor duruma düşer. Üç tanesi bunu yapsa alınamayan ödemeler yayınevlerini ne hâle sokacak? Zaten ortalık çok kötü durumda. Daha dün oturup çay kahve içtiğimiz koca koca yılların şirketleri konkordato ilan ediyor. Sanırım bu durum bende depresyon yaratıyor.

1 Beğeni

Kidega’ dan ağzım yandığı için şimdi D&R’ dan kitap alma konusunda tereddüt geçiriyorum. Kitapyurdu’ ndan biraz daha ucuza geliyor D&R’ daki aynı liste. Kitapyurdu’ ndan aldıklarım en geç bir haftada geliyordu. Son iki siparişimi ise 4 günde teslim ettiler. D&R’ dan ilk kez alışveriş yapacağım ancak okuduğum yorumlar tek kaşımı havaya kaldırttı. 10 tl fazla vereyim başım ağrımasın mı acaba diye düşünüyorum? :slight_smile:

D&R için ne deniyor bilmiyorum ama şu ana kadar D&R’dan 4 kez alışveriş yaptım ve hiçbir sorunla karşılaşmadım.

1 Beğeni

https://www.kitapbulut.com/

Bu site güvenilir mi acaba?

Bildiğim kadarıyla Kitapyurdu ile aynı şirkete ait bu sitede.

1 Beğeni

Evet öyle görünüyor.

İkisi de aynı site sadece isimleri farklı. Fiyatlar biraz düşük gözükebilir ancak Kitapyurdu’nda kargo sınırı düşükken bu sitede çok yüksek. Kargo ücretsiz diye Kitapyurdu’ndan alacağınız fiyat ile bu sitedeki kargo dahil fiyat aynı oluyor. Kitapyurdu; kargo dahil Kitapbulut veya tam tersi.