Türkiye'de Kitap Yayını ve Satışı Yapan İnternet Siteleri

Yayınevi sayfasında sıralama ve sonraki sayfaya geçiş olmuyor evet. Neyse kendileri bilir ben görevimi yaptım. :smiley:

Çok uzun süredir olan bir sorun. Sitelere aldıkları site dışı bilgilerin çokluğundan dolayı böyle. Çok fazla yüke binince sayfa çöküyor. İşlem başlayıp öyle kalınca adres çubuğuna girip "Enter"a basın. Sayfanın diğer sayfaya geçme komutunu elle vermeniz gerekiyor. d&r’da da aynı şekilde.

1 Beğeni

İdefix iyice mi gitti bana mı öyle geliyor?Sipariş tarihleri sürekli atıyor,siparişlerim sayfası sabah gitmiş…

Netflix dizisi için idefixe reklam vermiş. Ben beğendim.
https://www.idefix.com/pera-palasta-gece-yarisi/

3 Beğeni

Daha kötü olmuş; sürekli takılıyor. Dün sipariş verdim, sipariş sonrası ekrandaki mesaj pandemiden dolayı gecikmeler olabilirmiş şeklindeydi. Bu söylem biraz eskimedi mi? :thinking:

1 Beğeni

Can Yayınları kendi sitesinden kitap satışına başladı. 125 tl üzerine kargo bedava. Kitapların etiket fiyatları yazmıyor, sadece indirimli satış fiyatı var. Çoğu kitap tükendi durumunda görünüyor, nedenini bilmiyorum. Siteye özel kampanyalar olursa iyi bir alternatif olabilir Can Yayınlarını sevenler için. https://www.canyayinlari.com/

Böyle olacaksa bu yeni düzenleme hiçbir şey alınmaz. Önce etiket fiyatını öğrenip sonra almak lazım.

Artık kitapların zamlanıp zamlanmadığını öğrenemeyeceğiz. Valla yayınevi yada parekendeci olsam sarayın önünde dombıra açıp göbek atardım. Ortamlarda tüketicinin bilgilendirilmesi esastır dersin, kim bilecek?

1 Beğeni

Evet çalışmıyor şu an yeni çıkan Alfa Yayınevi kitaplarına bakayım dedim çalışmadı zaten sitesi inanılmaz kötü idefix’in. Hangi firmaya yaptırıyorlarsa tam bir rezillik abidesi.

Bu sabit fiyat yasasına benziyor ya. Şöyle ki etiket fiyatları yazmazsa eğer öğrenmek için kitapçıya gideceğiz, gitmişken de artık alırız zaten :slightly_smiling_face: Bence tüketiciyi korumak için güzel, dahice bir plan :smiley:

Bir taşla iki kuş :money_mouth_face:

Kitapçıya gitmek de birşey ifade etmiyor. Çoğu kitabın arkasında artık etiket fiyatı yazmıyor ki ben tam tersi kitapçıya girdiğimde etiket fiyatını kontrol etmek için internete bakardım. Kitapçıdan da indirimli mi aldık indirimsiz mi aldık artık bilemeyeceğiz.

1 Beğeni

Kendileri arkasına kağıt yapıştırıyor ya sağ olsunlar üst üste 2-3 tane :smile: Zaten genelde indirimsiz etiket fiyatına satıyorlar. Şimdi sitelerden de göremeyeceğiz o yüzden iyice insaflarına kalacağız. Bir de bir bakıyormuşuz internette satılan 50 lira kitapçıda da 50 lira. Al sana sabit fiyat yasası :smiley: Merak ettim iyice bir otursun sistem, takipteyim bunu :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Alacağım bir kitabı internetteki bütün sitelerde aratıyorum.
Sonra bu ücretler arasında en yüksek ve en düşük arasındaki fiyat farkına göre indirim var mı yok mu anlamaya çalışıyorum. En son bunu Sakat Göz kitabında yaptım. İthaki kitapları ilknokta’da hep yüzde otuz beş, ilknoktadaki fiyatların altı indirimli üstü zamlı fiyatlar. Bu uygulamadaki sorun indirim takip etmek değil, zamı görememek. Bir kitaba zam yapılmış olsa bilemeyeceğiz artık. En fazla forum olarak eskiden bu kadardı diye söylememiz olacak. İleride bu sayfalarda bağlantı olarak değil resim olarak kitap fiyatı paylaşarak zamlandı mı zamlanmadı mı görebileceğiz diye düşünüyorum.

Al Sat Kitap sitesi de ikinci el kitap satış siteleri arasına eklenebilir. Uygulaması da var.

Merhaba. Arkabahçe sitesi stoklu mu çalışıyor acaba, bilgisi olan var mı ?

Kitapyurdu üyeliğimin bilmem kaçıncı yılı diye platin üyelik yapmış, mail ile de haber vermiş saolsun :slight_smile: Kitap alasım da yok ama hadi dedim platin ekstra indirim falan denk gelir, biraz bakınayım. Çok satanlar aşırı ilgimi çekti, kredi kartını zor tuttum;

İlk 9 bu yazar arkadaşın çocuk kitapları maşallah :smiley: Hep böyle mi oluyor Kitapyurdunda? İstisnai bir durum mu?

Onlarca kitap sitesinde ya da perakende satışçı da çok satanlar alanı olur, ilk defa böyle bir tabloya denk geldim. Önce mantıklı bir açıklama düşünmeye çalıştım, acaba dedim 2-3 liralık çocuk kitaplarını birileri okullara falan hibe etme amaçlı toplu olarak mı aldı? Ama ortalama 30 sayfalık kitapların fiyatları da 30 liralarda, ki böyle toplu bir alım yapacak olsam kurumsal iletişim kurup direk yayıncısından alırım vs.

Gerçekse durum vahim; demek ki yayıncılık sektörü parayı din temalı çocuk kitaplarından vuruyor biz roman okurları da saf saf çeviri, kalite, editörlük, düzgün bir baskı falan bekliyoruz. Gerçek değilse daha da vahim; kitapyurdu gibi piyasanın en eskilerinden olan bir kitap satış platformu alenen okura selektif algı sunuyor demektir. Ama gerçekten bu kadar çok okunan/satan bir yazarsa neden diğer sitelerde çok satan listesine giremez sorusu da var tabi. Mesela yazar arkadaşın kitapları kidegada da satışta ama bir kitabını bile çok satanlar kısmında görüntüleyemedim.

Neyse, sabah sabah kafama çok takıldı ama fazla da şey beklememek lazım :smiley: Kitapyurdunu çok nadiren uygun denk gelen tekil bir kitap olursa teslimat noktası seçeneği bana yakın olduğundan kullanıyordum. Platin platin takılmaya devam etsinler :smiley:.

Kitapyurdu için açılmış ayrı bir başlık bakındım ama göremedim, varsa mesajı taşıyabiliriz.

1 Beğeni

Manipülasyon var mıdır ? Elbette var. Bu tıpkı vitrine dizilen kitaplar gibi.

O ana sayfada olan liste aslında “edebiyat” kitaplarını gösteriyordu ama bu kez çocuk kitaplarını almışlar. Belki Nisan ayı olması veya Ramazan nedeniyle olabilir.

Örneğin “Şeker Portakalı”, “Kürk Mantolu Madonna” "Fareler ve İnsanlar " bu listenin sabitleri. :slight_smile: Hatırladığım kadarıyla hep KY çok satanlarda bu kitaplar.

Kitapyurdu toplam satış miktarlarını da gösteriyor. Ana sayfada olan bu liste haftalık satışlara göre.

Bunun aylık, yıllık ve 10 yıllık olanı da var.

resim_2022-04-28_113939283

2 Beğeni

Evet onu da düşündüm Alper başkan ama yok, çocuk kitapları öne çıkmamış. Genel olarak tüm kategorilerindeki haftalık satış verisi. Şuradan tümünü görüntüle dedikten sonra Genel olarak gözüküyor.

image

Önceden sadece edebiyat verisi ile gösteriyorsa bunları görmüyorduk belki de dediğin gibi. Kitapyurdu abilere göre 23 nisan gazıyla birileri son 1 hafta içinde ablanın kitaplarından binlerce satın aldı o zaman :smile:

Şu kitabı 2 gün önce çıkmış mesela, satış rakamı 826 ve çok satanlarda 5.

1 Beğeni

Bu insanlar malum vakıfların ve malum belediyelerin baktığı illerde buluşma, şöyleşi, etkinlik vs. adı altında çocuklar için misyonerlik faaliyetleri yürütüyorlar. Büyük ihtimalle bu faaliyetler sırasında çocuklara dağıtmak için o tip belediye ve vakıflar tarafından topluca alınıyordur.

https://www.gaziantep.bel.tr/tr/etkinlikler/degerli-cocuk-bulusmalarinda-oyuncu-anne-merve-gulcemal-konuk-oldu

Kadrolu belediye çalışanı bile bu kadar iş yapmıyordur belediyeye.

4 Beğeni

Evet büyük ihtimal durum bu, bende biraz bakındım topluca alınıp çocuklara dağıtılıyor gibi.

Gene de bunu yapacak olsam niye kitapyurdundan alayım sorusu var bende ama biz cebinden harcayan insanlar olarak soruyoruz tabi :smile:. Direk yayıncıdan, direk dağıtıcıdan fln alıp 3-5 lira fiyat ucuzlatmayı kim düşünsün :smile:. Babasının parası değil nasıl olsa…

2 Beğeni