Unutulmuş Diyarlar ve Ejderha Mızrağı

zevk derken siz unutulmuş diyarlar ve ejderha mızrağı güzel değil modası geçti onların yerine kaliteli fantastik seriler var dediniz bende o serileri sordum. kendinizin de itiraf ettiği gibi belki benim zevklerim ve tarzım unutulmuş diyarlar ve ejderha mızrağına tam uyuyor sizin önerdiğiniz kitabı ise hiç sevmeyebilirim, bu ne sissoylu serisini modası geçmiş yapar ne de unutulmuş diyarları kaliteli. Bu yüzden bir kitap serisini kötülemeden önce iki kere düşünün… Bu arada eğer unutulmuş diyarları sevmiyorum kötü bir seri deseydiniz belkide hiç yanıt yazmazdım ama bunun yerine kesin ve genelleme yaparak modası geçkin seriler fantastik öykü kıtlığında zorlukla millete kendilerini sevdirdi derseniz işte bu olmaz. Neyse sanırım üslubumdan anlamışsınızdır sıkı bir unutulmuş diyarlar okuyucusu olarak sizi esefle kınıyorum :slight_smile: bu arada sissoylu serisini araştıracağım ilk fırsatta da okumaya çalışırım.

1 Beğeni

Unutulmuş Diyarlar, Ejderha Mızrağı, Gedik Savaşları hatta Warcraft bu serilerin hepsi bana o kadar birbirini hatırlatıyor ki inanın bir yerden sonra hangi olay hangi dünyaya aitti karıştırıyorum. Hepsi tek tek ele alındığında güzel sıkmayan seriler. Ama işte hiçbiri özel değil, yani -biraz ileri gidip- birini okuyunca tümünü okumuşsun gibi sanabilirsin kendini diyebilirim.

Sizce Ejderha Mızrağı Destanı Unutulmuş Diyarlar ve Gedik Savaşları Efsanesi arasından hangisi daha iyi

Unutulmuş Diyarlar Ejderha Mızrağı’nı burun farkıyla geçer benim için. Gedik Savaşları ikisinden sonra gelir. Ejderha Mızrağı’nın ve Unutulmuş Diyarlar’ın ilk 6 Gedik Savaşları’nın ise ilk 4 kitabını okudum.
Lakin okumamın üstünden çok zaman geçti onu da belirteyim.

Bende senin gibi yapmayı düşünüyorum

Seri Evren kitapları okuyacaksanız Ravenloft evrenine dair kitapları araştırmanızı tavsiye ederim.

1 Beğeni

Ama ya siz hep güzel resimler paylaşıp iştahımı kabartıyorsunuz :sob:

1 Beğeni

Ravenloft’un sisleri başka evrenlerden karakterleri kaçırarak kendi diyarına getirir. Her evrenle ilintilidir. Mesela Ejderha Mızrağı serisinin ana kötü karakterlerinden Lord Soth’un bu şekilde Ravenloft’a düşmesini anlatan 2 kitaplık bir macerası vardır.

Karanlıktır, umutsuzdur, unutulmuş diyarlar ve ejderha mızrağına göre çok daha serttir. İyi kalpli fazla karakter barındırmaz içerisinde, kötülerin (villain) başka kötülerle rekabetini, Ravenloft’a düşen safların umutsuz kurtulma çabalarını anlatır.

Dark Fantasy candır. Bu evrene dair kitaplarda hoş birer örnektir. Fakat şunu da dipnot olarak belirtmem gerek. Yukarıdaki genellemem burası içinde geçerli,maalesef bu serilerde de ticari kaygıyla yazılan bazı kötü kitaplar mevcuttur.

Resme karşı iştahınız kabardıysa serideki ana karakterlerin resimlerini paylaşayım bakalım ne düşüneceksiniz.

Strahd Von Zarovich

Lord Soth

Azalin

1 Beğeni

Mükemmel fantastik resim kolksiyonuma yenileri eklendi

Müthiş resimler ve şu anda Ravenloft’un bir kitabı ucuzkitapal sitesinde 3-4 TL. Almak isteyen tükenmeden alabilir. Benim sepetimde ama bu sıralar durumum iyi olmadığından herhangi bir alışveriş yapacak durumda değilim. :blush:

1 Beğeni

Uzun zamandır sorucağı Unutuyorum sizce Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarların en iyi serileri hangileridir

bence kara elf üçlemesi unutulmuş diyarlar’da okuduğum en iyisi idi.
Ejderha mızrağının da ilk 3 kitabı…

2 Beğeni

Peki ya efsaneler üclemesi

İkisinin de ilk kitaplarını oku, ona göre devam edersin.

Ben Ejderha Mızrağı’nı daha iyi buluyorum.

1 Beğeni

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama, Unutulmuş Diyarlar benim için çok daha önde olsa da Drizzt serisi iki tane fazla kanser karakteri barındırıyor. Wulfgar “öldüğünde” seri bayağı rahatlamıştı, bir karakterden bu kadar nefret edebileceğimi düşünmezdim(Raistlin Majere hariç). Diğer yandan Catti-brienin Wulgar/Drizzt’e çift tavırları seriyi okurken bıktırmıştı, sırf o ikisi yüzünden defalarca bırakıp tekrar başladım seriye.
Ejderha Mızrağı, Unutulmuş Diyarların gerek lore gerek karakter açısından çok gerisinde bir seri. Fantastik evrenlerin çoğunda büyücülerden haz etmem, o yüzden Tanis gibi karakterler daha çekici geldi ama Raistlin’in çoğu zaman ön planda olması okuma zevkimi öldürüyordu.

Yukarıdaki mesaj spoiler içeriyor arkadaşlar. Mis gibi spoiler yedim. Neyse ki unutkanım :smiley:

2 Beğeni

Ben de spoiler yedim ki ben unutmam da. Adam bir de spoiler’ı tırnak içine almış bu nasıl bir cehalet. Sabah sabah keyfim kaçtı.

2 Beğeni

Benim için tam aksi oldu. Tanis ve onun aşk üçgeni okuma zevkimi öldürürken, Raistlin kısımları okumaktan en keyif aldığım yerler. Özellikle ilk üçlemede Laurana’nın Tanis için yaptıkları tam utanılacak olaylar. Tanis’in çocukça davranışları da öyle. Durumu Raistlin gelip kurtarıyor. Hikâyede birçok noktayı toparladığı gibi.

Bir gülme aldı beni. Umarım bunun bedelini ödetmezsin bana. Gerçi ben onu da unuturum. :sweat_smile: Tek spoiler kaynağımı gücendirmek istemem. :smirk:

1 Beğeni

Tek spoiler kaynağı mı??? Beni biriyle karıştırıyor olmalısınız ben katiyen öyle bir şey yapmam. :smiley:

1 Beğeni