Uzaylılara karşı bizi kim temsil etmeli?

Yıllar önce Sadettin Teksoy gerçekleştirdi bunu. Biraz güncel olalım lütfen.

https://images.app.goo.gl/46zZnXf3pVEK65cf8

2 Beğeni

Mustafa Topaloğlu’nu unuttunuz sanırım?

2 Beğeni

Ömrü yeterse, Patrick Stewart.

https://scifanatic-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2019/01/patrick-stewart-casual-shot-777px.jpg

Çünkü Jean-Luc Picard’a hayat vermiş:

https://scifanatic-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2019/03/tngpicardtransporter-head.jpg

Tamam, diplomasi, müzakere, kültür alışverişi nasıl yapılır gibi “ilk temas” için mühim olan pek çok alanda uzmanlığı yok. Fakat o konularda uzman biriymiş gibi rol kesmesini de bildi. Yani işin ne teorisinde ne de pratiğinde tecrübesi olmasa da şartlara uyum sağlayarak anında belli başlı şartları sağlayan etkileşimlerde bulunabilir.

Hem zaten sorarım, dünya üzerinde “uzaylılar tarafından kaçırılma” iddiasındakiler bir kenara, kimin bu konuda deneyimi var ki? İşi kaçırılma iddiasındakilere havale etsek, “Beni niye deştiniz?” diyerek olay çıkartma olasılıkları yüksek. Olmaz.

Ufoloklar? Onları hep dünya dışı zeki yaşamı ve ziyaretlerin varlığını savunurken takip ettik. Resmi bir ziyarette ne yapılması gerektiği üzerine hazırda dosyaları var mı?

Patrick Stewart’ı seçmemin sebebi, konuyu alıştıra alıştıra açıklamak için iyi örnek teşkil etmesi. Çünkü ciddi bir karşılaşmada tıpkı hayat verdiği Picard gibi, hem temsil ettiği insanlığı hem de yeni tanışacağı uygarlığı tekrar ve tekrar keşfedip anlamaya hevesli biri olmalı.

Insanlığı temsil ederken onun psikolojik, sosyolojik, tarihi ve kültürel mirasının aydınlık ve karanlık yönlerini de tek vücut kabul etmeli. Ona göre kendi olası hatalarını da gözönünde bulundurarak iletişime geçmeye hazır olmalı.

Ayrıca karşı tarafında kendini hatalı tanıtması gibi sorunların yaşanabileceğini aklında tutmalı. Tabii buradaki yabancı medeniyet temsilcilerinin Dünya ve insanlık hakkında hiç bir şey bilmediği olasılığına göre yorum yapıyorum. Öncü keşif ekibiyle iletişimi kolaylaştıracak araştırmalar yapmış da olabilirler.

Fakat bu, resmi olarak onlarla tanışacak insanlığın üzerindeki ilk şokun etkisini değiştirmeyecektir. Elbette yabancı medeniyetin niyetleri hakkında türlü olasılıktan türetilmiş çeşit çeşit durum senaryosu ortaya atılacaktır. Temsilcinin zihnini bu olasılıklar kirliliğinden uzak tutabilen biri olması gerek. Çünkü karşı tarafın herhangi bir hareketi, sözü vs. o anki iletişim akışından kopuk önyargılarla değerlendirilirse daha büyük hatalar doğabilir. Hatta bu sebeple temsilcinin bir diğer meziyeti de kişisel yargılarını süreçten ayrı tutabilmek için de çaba sarf edebilmesi olmalı.

Kafanızdaki gerçek/doğru algısıyla karşı tarafın gerçek/doğru algısı türlü etken sebebiyle farklı mı farklı olabilir. Bu yüzden ifadelerin ve tutumların kendileri kadar hangi psiko-algı sınırlarının, değerler sistemlerinin, kültürel birikimin, tarihi süreçlerin, vs. bağlamını da göz önünde bulundurmak şart. Yani tarafların karşılıklı iletişime başlarken öncelik, hayatı nasıl algılayabildikleri ve buna göre neye nasıl tepki verildiği hususunda temelleri karşılıklı olarak netleştirmek gerekecektir.

Bu durumda bir kişi yetmeyecektir. Ekip çalışmasında tam verimde iş gören ve bahsettiğim diğer nitelikleri de taşıyan kişilerden oluşan bir heyete ihtiyaç duyulacak.

Üff neyse… Her ayrıntı bir diğerine kafa patlattırıyor. Bu hususta şimdilik benden bu kadar :sweat_smile:

3 Beğeni

Hala bulunamadıysa temsilci, Forumda bir temsilci heyeti kuralım, başkan olarak da beni seçelim. Ha bir de lokal için gerekli aidat sistemini de kurarsak, gerisini ben ve temsilciler heyeti hallederiz.

Bana oy verirseniz, oyunun fotoğrafını çekip getiren herkese Ankara simidi, yanında da çay

2 Beğeni

Bence Battlestar Galactica’daki Gaius Baltar’ı oynayan James Callis daha iyi bir seçim olabilir. Her ipte cambazlık yapmış, iki düşman uygarlık arasında çok ikna edici sohbetler gerçekleştirmiştir. Kendisinden nefret eden insanları bile manipüle etmeyi başarmıştır. Bilim insanı kimliğiyle karşı tarafı çok iyi inceleyip anlayabilmiştir. Uzaylılar düşmansa bile o, arayı düzeltmesini bilir. (ama bozmasını da bilir :smiley: )

1 Beğeni

Genelde uzayli varsa, temsilciler nedense bilim insani olmasi gerektiği düşüncesi yaygin. Oysa uzayda yolculuk yapabilen bir ırk için insanoğlu basit yaratilisli, bilgisiz bir sokak hayvanindan farksizda olabilir. Zeka seviyemiz düşük, dilimizi bilmedikleri için garip seslerle anlasan, toplu halde yasayan ve kendi aralarinda iletişim gücü yüksek, şiddet eğilimli, ilkel kurallarla yasayan, şasirtici derecede ahlak kurallari gelistirip giysi giyme aliskanligi edinmis garip bir topluluk olarak düşünebilirler.
Biraz yaşam tarzimizi öğrenince hep kisisel zevkler ve dünyayi incelerlerse yaptigimiz büyük tahrip ve çevre kirliliği ile bize disiplin verip köleye çevireceklerini düşünüyorum.
Nedense tanıdığım (!) hiç dişi uzayli yok. Hep erkek olmak zorunda, üstelik dini görüşleri olabileceğide hiç düşünülmüyor. Eğer iyi niyetli bir uzayli ırkı olsam ve nufus kıyımı ve işçi sınifi olarak kullanmayacaksam insanoğlunu; ilk misyoner gönderip belli noktalarda dini liderler gelistirip gruplar halinde dinimi yaymaya çalisir, zamanla kurallar zinciri oluşturur, sonra kendi mitimi yayip, insanlardan kulluk etmesini beklerdim.

1 Beğeni

Anna var, hedefine odaklanmış, bunun için eski ana kraliçeyi devirmiş, kızını yem yapmış bir kraliçe

Eski V kraliçeyi anımsayamadım yeni diziden ekledim.

1 Beğeni

Bu tür bir uzayli gelirse ülkemize yaninda anneler, ellerinde çikolata ve çiçekler kız isteme izdihami olur. Sonra uzaylilar ile namus yüzünden acayip kavgalar yaşanir.

Bu satirları okuyunca acaba dedim olabilirmi?

Bilim ve teknolojileri buraya gelecek kadar gelişmiş uzaylı bir medeniyetin insanlara işçi olarak ihtiyaç duyacağını zannetmiyorum.

İnsanlık bile bugün robot işçi teknolojisinin başında ama artık fabrikalar, üretim tesisleri robotlardan çok yararlanıyor.

Bilim ve teknoloji din ve batıl inanışları geriletiyor, dini bir kültürleri olur mu biraz belirsiz gibi

1 Beğeni

O adam tam çifte- yok yok daha üstü bir ajan :rofl:

Kendisinin bile ruhu duymazken kim bilir kimlerin planlarında oynar. Denklemde o varsa, iki görünür (dünyalılar ve dünya dışılar), biri görünmez (yine dünya dışı ama kimsenin varlıklarından haberi yok) üç taraf vardır.

Olaylar, olaylar :rofl:

1 Beğeni

Mustafa topaloğlu temsil etmeli. Zaten o da uzaylı kolay anlaşırlar.
Eğer yaşasaydı şemsi yastıman da çok iyi olurdu.