Vakıf Evreni Okuma Rehberi

Vakıf-İmparatorluk-Sonsuzluğun Sonu şeklinde gittim. Zamana göre okumak için tersini okumak lazım.

1 Beğeni

Vakıf serisinin tüm kitaplarını bulmak mümkün mü?
Biraz baktım da ilk 3 kitabı dışında mağazalarda göremedim.

Diğer 4 kitap Türkçe’ye çevrilmedi daha. Asimov Estate yüzünden yayımlanamıyor.

Uzay Aşkına!

2 Beğeni

Konuyu hortlatayım. Ben seriye biraz geç başladım. Tamamını epub olarak temin ettim. Okuma sırasını çok araştırdım ama bu konu biraz muamma. Sonuç olarak kişisel fikrim eğer kafa patlatayım diyorsanız basım yılına göre okuyun, yok ben hikayenin tarihinde ve evreninde dümdüz ilerleyeyim, akışına bırakayım diyorsanız;
Sonsuzluğun Sonu ile başlayıp, Robot serisini bitirdikten sonra Robot ile Vakıf Serisi arasındaki dönemi anlatan ama evreni sadece genişletme işlevi olan İmparatorluk Serisini ve en son Vakıf Serisini bitirin. (Vakıf Serisinin son iki kitabı kuruluşun öncesini anlatıyor ama kafa karıştıracak bir durum yok)
Dune kadar keyif aldım. Hiç bir zaman kıyas yapmam bu türde. Hepsinin yeri ayrı. İyi forumlar.

3 Beğeni

Nereye yazacağımı bilemedim, bu konuyu buldum.

4.kitap olan Vakıf’ın Sınırı’nı bitirdim. Kitabı bitirenlere bir şey sormak istiyorum.
Ağır spoiler:

Kitabı son bölümlere kadar bayılarak okudum ama son bölümde Trevize’nin “doğru karar verecek kişi”, “zihni etkilenmemiş kişi”, “analiz yapıp en doğru yolu bulan ve bundan emin olan kişi” olarak yansıtılması çok saçma geldi. Yani, kitap boyunca trevize bize böyle bir izlenim veremedi. Neden böyle biri olduğuna ilişkin Asimov tatmin edici bir açıklama yapamadı zaten. Kaldı ki, böyle biri olsa bile katrilyonlarca insanın akıbetini 1 insana bırakmak da aşırı saçmaydı. “Doğru” kavramından kasıt nedir ayrıca? Trevize kan aksın istese Birinci Vakıf’ı seçebilirdi. İkinci Vakıf’ın seçilmeme nedenine dair tatmin edici bir açıklama yine yapılmadı, ama İkinci Vakıf’ı da seçebilirdi. Yani saçma sapan bir final olmuş, tüm keyfimi kaçırdı. Hiçbir temele oturtulamamış. Merak ettiğim ve sormak istediğim şey ise bu durumun serinin diğer kitaplarında veya Asimov’un başka serilerinde (örn Robot) açıklığa kavuşturulup kavuşturulmadığı. Eğer tatmin edici bir açıklama yoksa 4.kitap çöp olacak bence.

@SJack mutlaka okumuşsunuzdur, yorumunuz var mı konuyla ilgili :smile:

2 Beğeni

Merhaba, ben de yeni bitirdim kitabı. Sorunuza da sıcağı sıcağına bir yanıt vermek isterim.

Öncelikle dördüncü kitapta Katır’ı ve Katır’ın nereden geldiğini gördük. Diğer taraftan İkinci Vakıf üyelerinin ve daha birçok insanın da telepat olduğunu öğrendik. Tüm bu pat(telepat) ekseninde düşünürsek Trevize’nin doğru insan olması kısmını da diğer olayların planlanmasına bağlayabiliriz. Trevize’nin İkinci Vakıf’ın hala varlığını sürdürdüğünü düşünmesiyle ve bunu da açıklamasıyla Gaia’lılar o gelişmiş telepat yetenekleriyle o çok istediği çözümü hazırlama fırsatı buluyorlar. Zaten Gaialılar da Trevize gibi insanların da olduğunu belirtiyor ama Trevize’nin durumu onlara daha çok yaradığı için onu seçiyorlar.

Gelelim finale; Asimov insanın saf ve dokunulmamış aklını ön plana çıkarmış ki böyle bir final tasarlamış. Elbette ilerleyen kitaplarda buna da bir yanıt vardır. Yani umarım vardır. Peki neden İkinci Vakıf’ı seçmedi? Burada Birinci Vakıf ve İkinci Vakıf’ın hedefi neredeyse aynı ama bir fark var. İkinci Vakıf ne kadar rehber görevi görse de Gendibal kişilik olarak çok hırslı birisi olduğundan Trevize İkinci Vakıf’ı seçmiyor.

Benim düşüncelerim bunlar. Umarım biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir. :slight_smile:

2 Beğeni

Trevize gibilerinin ilerleyen dönemlerde geleceğini söylüyorlardı sanırım.

İşte Trevizede vurgu yaptığı durum bu ama onu diğer trilyon insandan ayıran şeyi açıklayamıyor. Yani Trevizenin zihni etkilenemiyor ama neden? Neden diğer herhangi biri değil de o doğru kararı verebiliyor? Zaten Trevize de bunu soruyor Gaialılara ama onlar da kem küm diyor :smile:

Ama Gendibal ne kadar hırslı olursa olsun Seldon Planının dışına çıkamaz. Seldon planı ise Galaksinin az acıyla refaha ulaşması için “bilimsel” yöntem. Yani ötesi ve daha iyisi olamaz, Vakıf evreni bunu vurguluyordu, bilimsel yöntemle en iyi yolu buluyorduk. Bu kitapta ise 2.yi seçersen aşırı planlı olur falan filan diyerek 2.vakıfı itibarsızlaştırıyor. Yani 4 kitaptır akışını izlediğimiz son derece bilimsel Seldon Planı çöpe gitmiş durumda. Ne uğruna? Trevize bey doğrusunu seçebilecek kabiliyette ve bilimsel veriler 2.vakıf 500 yılda refahı getirecek dese bile bunun bir önemi yok çünkü Gaia onlardan daha iyisini yapacak niyesini sorma açıklayamam diyor 4.kitap :smile:
Bence Gaia ile vurgulanmak istenen şey, insanın doğa ve evrenle olan kopuşunun kötü ve yanlış olduğu. “İnsan kendini evrenin efendisi değil parçası görürse bir gelecek vardır” düşüncesi verilmek isteniyor bence ama bunu Seldon Planı’nı çöp ederek yani bilimsel veriyi itibarsızlaştırarak yapması kitabın ruhuna uygun düşmüyor. Umarım devam kitaplarında açıklaması vardır.
Şu da var Robot serisini okumadığım için de doğru değerlendirme yapamıyor olabilirim, orada da açıklanıyor olabilir :smile:

3 Beğeni

Ben de daha Robot Serisini bitirmedim. Vakıf ve Dünya’dan sonra o seriye geçeceğim sanırım. :slight_smile: İsterseniz beraber başlayalım Vakıf ve Dünya’ya. :smiley: Bölüm bölüm tartışabiliriz.

2 Beğeni

Sizin için bir 15 gün bekleyebilirim. Böylece ufukta yeni bir kitap belirdi. :joy:

Hayır, robot serisi bende var. Eski basım da olsa yeni basımları çok merak ediyorum. İthakinin kapaklarıyla çok güzel bir seri olacak bence.

1 Beğeni

Anlaştık. Görüşmek üzere. :slight_smile:

1 Beğeni

Dilerseniz özelden konuşalım kitap hakkında. :slight_smile:

1 Beğeni

Olur. Başlık çok kirlendi, alakasız mesajlarımı siliyorum.

1 Beğeni

Vakıf Serisi çevirileri hakkında şöyle bir yazı gördüm. İthaki çevirisi hakkında daha önce olumsuz bir yoruma denk gelmemiştim.

Yazıdan bir alıntı:

özetle:
hepsinde ortak olarak eksik çeviri, anlaşılmaz ve yanlış çeviri, hatalı ve saçma çeviriden doğan hantal ve anlamsız cümleler var ama özellikle;

altın kitaplar: eksik çeviri ve kafasına göre konuları kırpma.

ithaki: yer yer saçma ve anlaşılmaz cümleler. dili altın kitaplar çevirisine göre daha hantal ve yorucu

2 Beğeni

Benim çeviri hakkında bilgim yok ama okuduğum 4 kitapta harf hatalarına kelime hatalarına denk geldim. Mesela Vakıf’ın Sınırı’ndaki ‘daha bile’ ibaresi benim garibime gitti. Yanlış mı yapmışlar yoksa benim bilmediğim bir kurallı cümle mi bilemiyorum. Okuma kısmında ise hiç yorulduğumu hatırlamıyorum.

O yorulmama kısmı Asimov’a olan sevginizdendir bence. :slight_smile:

1 Beğeni

Asimov sevgimden olsaydı İşte Tanrılar kitabında söylediğim ‘yer yer sıkıcı’ ifadesini yazmazdım. :joy: Şaka bir yana; belki de öyledir. Seriyi okuyan diğer arkadaşlar da yorumlarsa biraz da olsa bir karara varabiliriz bence. :smiley:

3 Beğeni

Vakıf serisinin son kitabı şu görselle çıkacak sanırım.

9 Beğeni

Üniversite sınavına hazırlandığım için uzun süredir yoktum mesajları yeni gördüm kusura bakmayın :grinning:

Yıllar önce ben de Kayıp Rıhtım’da şunu paylaşmışım. (O mesajımı da profilimden görebilirsiniz.) Birinde aynı cümlede var, diğerinde yok diyor. Hangisi doğru bilmiyorum orijinaline bakmadım.

İthaki çevirisi:

Altın çevirisi:

O günden sonra zaten çevirilerden dolayı ve kitaptaki stratejiler beni boğduğundan dolayı okumayı bıraktım. Umarım çok şey kaçırmamışımdır :grinning:

@SJack Bence de yorulmama kısmı Asimov sevginizden :grinning: İlk kitap gayet güzeldi de ikinci kitapta sürekli zaman atlamalarından ve sürekli bir strateji olmasından ben çok yorulmuştum. Daha Katır gelmeden kitabı bırakmak zorunda kaldım.

Merhaba, @SJack
Vakıf ve Dünya’yı uzun bir gecikmeden sonra bitirmiş durumdayım :slight_smile:
Kitabı, ne yalan söyleyeyim biraz sıkılarak okudum. 4.kitaptaki gibi akıl oyunları, merak, belirsizlik bu kitapta yoktu. Bir de, malum, her olay ve durumda şans faktörü devreye giriyor gibiydi. Yine de 4.kitapla birlikte, zaman ayırmaya değecek bir seri olduğunu düşündüğümden dolayı okumaya devam ettim ve puf finalde pert oldum :smiley:

Anladığım kadarıyla, kaderi robotlar çiziyor ve bu durum, 5.kitaptaki o tüm şans dediğimiz olayları açıklığa kavuşturuyor. Daneel her şeyi açıkladı zaten. Yani finalde tatmin oldum diyebilirim, sıkılarak okusam da buna değdi. Ancak anlamadığım bir şey var ki, o da kitabın son cümleleri. Trevize Fallom’a bakarak “Düşman aramızda değil en azından” gibi bir şey söylüyor.

Seldon Planı’nın çöpe gitmesinin nedenini Trevize “Tek zeki formun insan olarak kabul edilmesi ve böylece matematiksel hesaplamaların yanlış olacak olması” diye açıklıyor son bölümlerde. İnsanlığın iyiliği için en doğru kaderi Robotlar çiziyor, Robotların doğru karar verebilmesi için Galaksi’nin tek bir organizma olabilmesi gerekiyor. Bu da Daneel’in Gaia’yı ve Galaksiya’yı tasarlamasına yol açıyor. Ancak Galaksiya süreci uzun süreceği için alternatif olarak Psikotarih geliştiriliyor. Buraya kadarki kısmı doğru anlamışımdır umarım :smiley: Açıkta kalan nokta şu ki o kararı neden Trevize veriyor? Yani sen ben değil de neden Trevize? Daneel ve Gaia o iradeye sahip değil, o kararı bir insan vermeli, orasını anladım ama neden Trevize?

Diğer nokta da Fallom başka bir galaksiden mi geldi, Trevize’nin sondaki bakışı onu mu ima ediyor? Tüm galakside Homo Sapiens var diyor, Galaksiya kurulana kadar umalım ki galaksi dışından istilacılar gelmesin diyor ve Fallom’a bakıyor. Tesadüf olamaz :smiley: Fallom’un beyin yapısı da farklı zaten. Bazı özellikleri Katır’ı hatırlatıyor, flüt çalması duyguları okuması gibi. Bunlar da Tesadüf olamaz. Eğer Fallom (ve Solaria’daki tüm hermafroditler) başka galaksiden geldiyse hikaye tamamlanmamış oluyor. Beynini Daneel ile birleştirecek ve Galaksiya’nın oluşturulmasına yardım edecek. Trevize’e ne olacak, Bliss ve Pelorat ne yapacak? Bunlar açıklanmıyor. Sanırım başka bir başlıkta Trevize’nin hikayesinin bittiğini yazmıştın. Diğer 2 kitap da Vakıf öncesini anlatıyorsa hikaye havada mı kaldı yani :smiley:

Son sorum da diğer kitaplara yönelik, son 2 kitabın birini okudun sanırım. Onları diğer kitapların hikayesini unutmadan okumak şart mı yoksa tekil kitap gibi okunabilirler mi? Vakıf’ın öncesi anlatılıyorsa çok da önemli değiller gibi hissettim. Eğer öyle değilse okuma sırasında aşağılara inecekler çünkü bilimkurguya doydum uzun süreliğine :smiley: Bir de Ben, Robot ve Sonsuzluğun Sonu adlı kitaplar var. Bunları da okumadım. Bunlar serinin eksiklerini tamamlayacak nitelikte mi, yoksa yine tekil kitaplar mı? Çok soru sordum umarım vaktin olur, 5.kitapla ilgili yorumunu da merak ediyorum :slight_smile:

Ek: 4.ve 5. kitapla ilgili hissettiğim şeyi şu incelemede güzel özetlemiş 1000kitap üyesi, bunu da eklemeden geçemedim :slight_smile:

1 Beğeni