Video Oyun Dünyası

Layers of Fear’ın ilk oyununu oynamış ve beğenmiştim, ikinci oyun listemdeydi, fakat kısa bir oyun olduğu için erteliyordum (şimdi diyeceksiniz; “kısaysa niye erteliyorsun?” Şöyle açıklayayım; akşam saat 11-12 gib oyunun başına geçiyorum, aralıksız sabah 8-9’a kadar oynayıp bitiriyorum, ne kadar çok korkarsam o saat ilerliyor gerçi :smiley: Bu saatlerde de oynadığım için sağlam korku oyunları istedim).
Araştırıken The Beast Inside isimli bir oyuna denk geldim, oynadıysanız nasıldı?

1 Beğeni

Cthulhu:Dark Corners of the Earth deneyebilirsiniz bir de. 2005 oyunu fakat atmosferi müthiş.

2 Beğeni

Ona da bakayım hocam, çok teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

Layers 2’yi sevmedim ben :slight_smile: İlki kadar başarılı değil. Jumpscare’i ve kovalayan canavarları biraz fazla kaçırmışlar. Çok klişe geldi bana. İlk oyundaki o ekran değişmeleri falan az.

The Beast Inside’ın demosunu oynadım. Fena değil gibi. Teknik sorunları vardı biraz. Tam sürümünü almadım.

Evil Within 1 çok güzeldi. Son dönemlerde oynadığım en iyi korku oyunlarından. İkincisi de güzel ama ilk oyundaki dar koridorlar yerine açık dünya bir kasabada geçiyor. Birincisi favorim.

Bir de Alien: Isolation var, önceki mesajıma sonradan eklediğim. O da gözden kaçmasın :slight_smile:

Otel bölümüydü neydi öyle beh! 15 sene oldu, hâlâ hatırımda.

3 Beğeni

Evil Within’in ilk oyununun başları fazlasıyla bunaltıcı. Gerilimi yüksek ve seni envanter bakımından çaresiz bırakarak gerçek bir hayatta kalma mücadelesi verdiğine inandırıyor. İlerleyen bölümlerde, oyuna alıştıkça, gerek hikayesi gerekse mekanikleriyle zevk almaya başlıyorsun, en azından bu süreç benim için böyle gerçekleşti. Evil Within 2 görsel açıdan daha güçlü, bölüm tasarımları (soyutsal mekanlar mevcut) daha güzel ama korku ve gerilim unsuru biraz daha az.

Eklemeyi unutmuşum, eğer oynamadıysan Nosferatu Wrath of Malachi’yi de oynayabilirsin. Eski bir oyundur ama korku, gerilim ve atmosfer olarak on numara beş yıldız. Oyun gerçek zaman ile eş gidiyor ve 6 saat sürüyor. Gece 12’de oynamaya başlarsan sabah 6’da (gün doğumunda) oyunun sonuna ulaşmış oluyorsun.

3 Beğeni

O zaman Layers 2’yi daha çoook erteleyeceğim :smiley:

Yakın bir zamanda ona da göz atayım o zaman.

Anlaşılan sıradaki oyunum Evil Within olacak. İlk oyunla ikinci oyunun hikaye bağlantısı var mı? Devam oyunu mu yoksa tek başına da oynanabillir mi?

O da listemde hocam merak etmeyin :+1:
Çok teşekkür ederim :slight_smile:

@Lecter Anlaşılan ilk oyun ikinci oyundan daha çok beğenilmiş. Dediğiniz diğer oyuna da bakayım hocam, çok teşekkürler :slight_smile:

2 Beğeni

The Thing oyunu da güzeldi. Oynanış biraz eski kalmış olabilir ama atmosfer hala oynatır kendini.

3 Beğeni

Ona da bakayım hocam, teşekkürler :slight_smile:

İkinci oyun ilkinin devamı. Direkt bağlantılı. Ama ilk oyunu DLC’leriyle beraber bitirince bir-iki şey hariç bütün sorular cevaplanıyor. İkinci oyunda aynı karakterin başından geçen maceraların devamına şahit oluyoruz. Bu sefer başka bir kötü adamın peşinden gidiyor ama. Ona biraz bozulmuştum. Çok anlatmayayım, tadı kaçmasın :slight_smile:

Askerde oynamıştım onu. Çok beğenmiştim :slight_smile: Seneler sonra yine oynayayım dedim ama çok eskimişti oyun, bitiremedim. Hatıralarımda daha güzeldi :slight_smile:

Suffering vardı bir de o dönem çıkan. Onun da birincisi bayağı iyiydi. Mesela onu geçen sene tekrar oynadım ama The Thing kadar eski gelmedi.

2 Beğeni

Orjinal filmi izledikten hemen sonra oynadığımdan etkisini daha arttırdı. Filmin ekmeğini yiyelim diye salla pati yapılmamış oyundu ama çapı belliydi :confused:

Keşke Clive Baker : Undying oyununu yeniden yapsalar.

4 Beğeni

Alien Isolation hakkında herşeyi tüketmek lazım… Muazzam bir oyun, muazzam bir yapı… Herşeyden önce onu deneyebilirsin :smile:

Tam spoiler sayılmaz ama bulanık yazacağım bir teknik detayı: oyundaki alien, 2 ara sahne dışında hiç ışınlanmıyor, kendi hareket özgürlüğüne göre hareket ediyor ve senin yaptığın hamlelere göre öğrenip gelişiyor :sweat_smile:

2 Beğeni

Ben de biraz farklı bir oyun önereyim. Darkwood. Çoğu korku oyununun aksine jumpscare’a sırtını vermek veya atmosferik yürüme simülasyonu olmak yerine oyunun zorluğunu korku ögelerine yediriyor. Korku oyunlarını ne kadar sevsem de son zamanlarda çıkan çoğu korku oyunu belli bir formulü izliyormuş gibi geliyor bana. Darkwood gibi özgün oyunlar görünce de tavsiye etmeden duramıyorum.

4 Beğeni

@mit O zaman en kısa sürede ilk oyundan seriye başlıyorum. 16 saat kadarmış, bakalım tek gecede bitirebilecek miyim :smiley: Tekrardan teşekkürler.

@Gokhanca Alien Isolation’u oynamak istiyorum, fakat tek günde bitirmek yerine birkaç güne yayacağım. Tekrardan teşekkürler.

@HamdemitAbi İlgi çekici duruyor, bunu da listeye attım hocam. Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Titan quest nasıl bir oyun diye sorsam. :slight_smile: Günümüzde gideri varmı? Dışardan bakınca fena durmadı gözüme ama nasıl bir oyun olduğunu anlatabilir misiniz?

Diablo tarzı bir hack and slash oyunu. Yunan mitolojisi üzerine kurulu. Oynanışı Diablo’yla epey aynı. Bu türü seviyorsanız beğenisiniz.

3 Beğeni

XCOM: Chimera Squad fena tepkiler almamış. Güzel.

Son kararımı verecek kadar oynayamadım. Genel havası itibariyle, kanun adına şehri savunanlar atmosferi hakim. Oyunun sonunda iş yine Dünya’yı kurtarmaya varır mı, bilinmez ama bu temadan şikayetçi değil. Breach, yani odaya baskın mekaniği SWAT ekibi tarzı operasyon tadı veriyor. Ama evet, XCOM 2’nin sinematik sunumunu, karakter gelişim olanaklarını dikkate alınca, CS çok sınırlı geldi. Başlangıçta android cihazlar için geliştirilmiş gibi bir havası var. Yine de XCOM işte be.

Çok kişisel bir anekdotla bitireyim: CS’nin tanıtımında elini kafasına götüren uzaylı var ya, hani trailerlar da kendine güveni yüksek olan? XCOM 2’de onun türü karşıma çıkar çıkmaz ilk onu indirirdim. Çünkü yetenekleri sebebiyle sinir bozucu düşmanlardandı: ölüleri diriltmek, askeri delirtmek, vs. şeyler işte. Şartlar gereği düşman bellediğimin bu oyunda has askerlerimden biri olması bi’ durup düşündürtmedi değil.

2 Beğeni

Merhaba bir sorum olacaktı. Disco Elysium oyununu oynamış olan var mı oyunun dili çok mu ağır? Hazırlık okuyorum (B1 seviye) ama tahmin ediyorum oyun sırf diyaloglara dayalı olduğu için çoğu yeri anlamayacağım. Bildiğim kadarıyla kimse de çevirmeye yanaşmıyor 2 milyondan fazla kelime olduğu için oyunda. Elime sözlük alıp bilmediğim kelimeleri çevire çevire ilerlesem çok mu zahmetli olur yardımcı olacak var mı bu oyuna bulaşmalı mıyım :grinning:

Hocam, siz yine de bir göz atın Let’s Playlere ama bana göre dili B1’in bir tık üstü.Yine de çoğu cRPG’ye göre betimlemelere veya bir anlatıcıya dayanmak yerine daha çok diyaloglar üzerinden gidiyor, konuşmanın gidişatından aşağı yukarı neden bahsedildiğini çıkarabilirsiniz belki.

2 Beğeni

Çok teşekkürler yorumunuz için. Oynanış videolarına detaylı olarak hiç bakmadım galiba bir göz atmakta fayda var ona göre karar veririm artık. :+1:t2:

1 Beğeni

Evet, İngilizcesi epey ağır. Bir de çok yoğun diyalog var oyunda. Okurken bunaldığım bile oldu bazen :slight_smile: Öte yandan elinize o sözlüğü alıp çevire çevire ilerlemedikçe yabancı dilinizi de hiç geliştiremezsiniz. Bence elinizi korkak alıştırmayın.

1 Beğeni