Video Oyun Dünyası

Çok teşekkür ederim yanıtınız için kendimi denemek için alıp oynayacağım ama o kadar fazla diyaloğun içinde sözlükle ne kadar sabredeceğim orası muamma :grinning:

1 Beğeni

Çevirmen biri ağır diyorsa üstüne bir şey eklemeye gerek yok ama fikrimi belirteyim.

İngilizcenizi geliştirmek için bir fırsat olabilir. Şu ana kadar beni en çok zorlayan Rpg oldu dil anlamında ki İngilizcemi oyunlarla geliştirmiş biriyim :slight_smile:. Oldukça özgün bir oyun, sanırım içinde bildiğimiz anlamda (sıra tabanlı vs.) savaş mekanikleri yok. Her şey diyalog üzerinden gidiyor. Ayrıca oldukça özgün bir oyun, gerçekten. İsimsiz detektifimizin gizli gücü, sahip olduğu yeteneklerle ve çeşitli eşyalarla konuşabilmek. Mantığınızla sohbet ettiğinizi, zaman zaman size tavsiye verdiğini düşünün. Bunun dışında oyun dünyasını kurmak için çok uğraşmışlar, belli. Revachol, Oranje gibi yerler; ırklar ve türlü çeşit insan, Devrim, Koalisyon, adalar, komünizm, ultraliberaller… Diye gider. Detektifimiz felekten bir gece sonrası yaşadığı gerçekle olan bağını kopardığı ve hiçbir kavramı hatırlamadığından tüm bunları onunla beraber öğreniyoruz. Keşke bir de dünya haritası olsaymış oyun içinde, dediğim sık sık oldu ya da ansiklopedi gibi bir özellik.

Olmadı hiç değilse özetini, oyun dünyasını okumaya çalışın. Belki hoşunuza gider.

3 Beğeni

Hocam oyunda dünya haritası var, satıcıdan alıyorsunuz ama karakterin yerini göstermiyor. Bir de doğu, batı, kuzey, güney yönlerini bilmek gerekiyor. Ansiklopedi de yetenek olarak var ama bilgiden ziyade mizaha oynamışlar onu. (2 milyon kelimenin yarısı o yetenekten geliyordur bence :smiley:.)
Oyun hakkında dediğiniz her şeye katılıyorum, benim gözümde RPG’lerin arasında Planescape: Torment’in yanındadır.

3 Beğeni

Cevabınız için teşekkür ederim Steam’de şimdilik yüzde 25 indirimde.Bugün alıp bir göz atmayı düşünüyorum. Çok zorlasa da en kötü kelime dağarcığını geliştirir diye düşünüyorum

1 Beğeni

Oyunun çok başındayım, henüz görmedim. Doğrudur. Harita derken bütün dünyayı gösteren bir taneden bahsediyordum. Belki internette vardır, Zaman Çarkı’nın konsept haritaları mesela.

Biliyorum, sırf oyun dünyasını da keşfedeyim diye Thinker karakterle oyuna başladım :slight_smile:. Bazı oyunlarda olduğu gibi bu oyuna eklemek sıkıntı olurmuş, 2 milyon kelimenin içinde bin türlü ansiklopedik bilgi vardır.

Planetscape ismini bir iki yerde de duydum. Nasıl bir oyun acaba, ufak çaplı bilgi verme ihtimaliniz var mı?

@noronikkirbac Rica ederim, bence de bir şansınızı deneyin. En kötü hikayesi üzerine bir video izler, belki de hikayenin özetini okursunuz. Oyun oynamak gibi olmadı ama bunları oyunu oynadıktan sonra düşünün bence :slight_smile:.

Tam fiyatına da değiyor, ben dayanamayıp tam fiyattan aldım.

1 Beğeni

resim

Açıkçası ufak çaplı bilgi verme ihtimalim yok. Nerden başlasam, oyunu size nasıl satsam bilemiyorum. Kime önerdiysem 20 dakika falan dayandı herhalde. Çünkü Planescape Torment bir oyun eleştirmeninin gözünde 6/10’luk bir oyundur herhalde. İtici görsellik, tonla bug, başarısız oynanış vs.

Şimdi forumun dinozorları bana kızacak herhalde ama PS:T’i ben aynı dönem çıkan cRPG’lerle bir tutamıyorum. Öteki cRPG ne kadar başarılı hikayelere lore’a sahip olsalar da benim gözümde iyi bir D&D campaign’inden fazlası değillerdi. PS:T ise geçmişini, geçmişlerini arayan bir isimsizin etkileyici, bir o kadar da düşündürücü hikayesini anlatıyor. Torment’te elfler, cüceler, havalı itemler, kahramaların ‘‘epik’’ yolculukları yok. Sadece, sabredebilene eşsiz bir kitap, pardon oyun deneyimi sunuyor.

1 Beğeni

Disco Elysium benim oynadığım en iyi oyunlardan biri. Ben testlerde b2 seviyesinde çıkıyorum genelde, nadiren de c1 ve oynarken çok zorlanmadım diye hatırlıyorum oynarken ancak takıldığım kelimeler oldu. Bir de çok fazla diyalog var. Bazen kitap okuyormuş hissi veriyor. İngilizceni geliştirmek için muhteşem bir fırsat gibi görebilirsin.Ayrıca muhteşem müzikleri ve kendine has harika bir evreni var. Oyunda bir şeyleri başardıkça inanılmaz tatmin oluyorsun. Herkes deneyimlemeli bu oyunu. Videodan izlenerek yaşanacak bir deneyim değil bence.

@HamdemitAbi PS:T Disco Elysium oynadıktan sonra dikkatimi çekmişti benim ama açıkçası çok eski bir oyun olduğu için oynamayı gözüme kestiremedim. Öyle sıkı bir rpg oyuncusu da değilim ama bir gün oynayacağım. Eski oyunlardan Grim Fandango, Monkey Island gibi oyunları çok sevsem de çok farklı kulvardalar. Belki Bir remake gelir de koşa koşa oynarım.

Bir de oyunda dövüş sitemi nasıl? Disco elysium gibi dövüş yok mu yoksa sıra tabanlı mı?

1 Beğeni

Biraz baktım, dediğiniz gibi ne desem bilemiyorum. Yabancıların “rough around the edges” diye bir deyimi var, tam anlamıyla karşılıyor :smile:. İtici görsellik canımı sıkmadı değil.

Merakım arttı bunu görünce. Oynamayı düşünürüm. Değerli tavsiyeniz için teşekkür ederim.

2 Beğeni

Planescape: Torment, rahmetli Black Isle’ın başyapıtı ve son birkaç yıla kadar da gelmiş geçmiş en iyi RYO oyunuydu. Evet, 1999’da çıkmasına rağmen ona denk kalitede bir rol yapma oyununu ancak 2019-2020’de görebildik. O kadar çağının ötesindeydi.

Fallout 2 ve Baldur’s Gate 2’yle zaten neler yapabileceğini ziyadesiyle kanıtlayan Black Isle, bu sefer Planescape evreninde geçen bir oyun yaparak büyük risk almıştı. Çünkü Planescape diğer fantastik evrenlere hiç benzemiyor. Burada elfler, cüceler vs yok. Kendi kuralları olan, çok karamsar bir evren.

Oyuna Nameless One adlı bir karakterin morgda uyanmasıyla başlıyoruz. Kim olduğunu, orada ne aradığını hatırlamıyor (O zaman bu klişe bir şey değildi). Sonra uçan bir kafatası yanımıza yaklaşıp adının Morte olduğunu ve bizim yardımcımız olduğunu söylüyor. Kendisi gelmiş geçmiş en matrak yan karakterlerden biridir :slight_smile: Böylece Nameless One olarak önce morgdan kaçmaya, sonra da kim olduğumuzu hatırlamaya çalışıyoruz.

Oyunun en güzel yanı istersek kimseyi öldürmeden bitirebilmek. Konuşarak bütün sorunları çözebiliyoruz. Ve oyun sırasında savaşçı, hırsız ve büyücü sınıfları arasında geçiş yapabiliyoruz. Ama oyunun en güçlü yanı kesinlikle eşsiz hikâyesi. Anlatmak istemiyorum ama kim olduğumuzu, neden öldüğümüzü, neden morgda uyandığımızı vs hatırladıkça, şehirde çözmeye çalıştığımız büyük problemlerin arkasından “kimlerin” çıktığını öğrendikçe dibi düşüyordu insanın :slight_smile:

Divinity: Original Sin 2 ve Disco Elysium çıkana dek yanına yaklaşabilen olmadı.

What can change the nature of a man?

9 Beğeni

Hey gidi! Teşekkürler, artık kesinlikle oynamam lazım :smile:.

Sanırım şunda tav oldum.

3 Beğeni

Baldur’s Gate 3 geçebilecek mi bakalım.

1 Beğeni

Yeni Assassin’s Creed: Valhalla oyununun fragmanı bugün 17:45 de yayınlanacakmış

Ubisoft birbirine benzer oyunlar yüzünden aldığı tepkilerden sonra tüm oyunlarını ertelemişti. Odyssey’den ne kadar farklı olacak bakalım.

5 Beğeni

Syndicate’den sonra seri Assasin temasından epey bir uzaklaşmış, fakat oyunlar daha iyi bir hale gelmişti. Viking temasında nasıl bir Assasin işlenecek çok merak ediyorum, çok da ümitli değilim. Umarım yanılırım.

1 Beğeni

Assassin teması hiç kalmadı zaten, sadece araya konuyu serpiştiriyorlar. Origins ile dediğiniz gibi oldu, oyunlar daha iyi ama konudan uzaklaşıldı.

Yine de eli ayağı düzgün AAA oyunlarından biri özellikle Farcry 5 i gördükten sonra bir şey diyemiyorum.

2 Beğeni

Evet, o konuda haklısınız. Umalım da güzel bir iş çıksın :slight_smile:

1 Beğeni

Gears Tactic sadece PC’ye çıkmış sanırım?

Sadece PC diye biliyorum.

Ezio’nun hikayesi gibi bağlantılı oyunlar olmayacaksa eski tema yerine bu tema bana çok daha güzel geliyor. Son oyun Odyssey’le beraber kaliteyi çok güzel bir yere çektiler. İmdat kocamı kaçırdılar görevlerinden çok basmazlarsa memnun olurum. Merakla bekliyorum. Sizce yine iki farklı karakter görür müyüz ?

Posterden çıkarım yapmak mantıksız, ama posterde hadise tek bir kişinin etrafında döndüğü için tek kişi diyeceğim :smiley:

1 Beğeni

Bence kadın-erkek karakter seçimi olur yine. Çünkü kadın oyuncuları da çekmek istiyorlar. Daha fazla oyuncu, daha fazla pazar payı.

Bu şekilde, seçilebilir olması iyi bir şey bence. Hem kadınlar erkek bir karakterle oynamak zorunda kalmıyor, hem de biz kadınla. Sonuçta rol yapma öğeleri var içinde biraz; özdeşleştirilebilir biri olmalı.

Belki bu özellik Watch Dogs gibi sonraki Ubisoft oyunlarında da görülür.

8 Beğeni