Yaban Diyarlarda Yabancı - Robert A. Heinlein

Forumdaşlar
Robert A. Heinlein Okuma Etkinliği kapsamında Yaban Diyarlarda Yabancı incelemelerinizi, yorumlarınızı, sorularınızı ve tartışmalarınızı bu başlıkta paylaşabilirsiniz.

1 Beğeni

Kitabı Hangi Kitabı Okuyorsunuz başlığında yorumladım, buraya da bir iki görüşümü yazmak istedim, spoilerlı olarak. Öncelikle kitabın ve Mike’ın çıkış ve bitiş noktaları arasında baya fark vardı. İlerlemesini bu şekilde beklemiyordum. Melek olayları da biraz gereksiz geldi bana, Foster’ın falan melek olması. Başta gönderme yapıyor sanıyordum ama baya melek olduklarını anladım. Kadılarla ilgili görüşleri hoşuma gitmedi, özellikle bir yerde Jill “10 tecavüz vakasının 9’unda kadınların hatası vardır” diyor ki, gerçekten anlamsız bir söz. Bazı yazılarda Harshaw başta olmak üzere, tüm karakterleri sopayla dövmek istedim şeklinde yerler gördüm, Harshaw hariç katılıyorum. :sweat_smile: Kitapta tek aklı başında olan karakter Harshaw’mış gibi geldi bana. Tabii kitabın mesajını çok da benimseyememiş olmamdan da kaynaklı olabilir bu. Sonunda Mike’ın ölümü bence iyi düşünülmüş. Yani amaçlar doğrultusunda olması gerekeni yaptı, zaten Harshaw da ilerde onun mezarının değerleneceğini ve dini bir kahramana dönüşeceğini ima ediyor ki günümüzdeki dinler açısından, özellikle de Hristiyanlık açısından bakarsak, bunun doğrulandığını görüyoruz. Melek olayları, Mikail mevzusu, Mars ve Dünya olayını düşününce kapak oldukça başarılı olmuş. Marslılar çok ilginçti ve motivasyonları yine kitabın geneli gibi anlaşılması zordu. Yani hem sevdim, hem sevmedim, hem eleştirilecek çok yer buldum, hem de anlayamadığım/anlamlandıramadığım yerler oldu bu eserinde. Ay Zalim Bir Sevgilidir ve Yıldız Gemisi Askerleri bence daha başarılı kitaplardı. Ya da ben onları daha fazla sevdim.

2 Beğeni