Yarım Bıraktığınız Kitaplar ile Sebepleri

Bütün yazıyı buğulamak istemedim bu yüzden 1984, Sefiller ve Yabancı’yı okumamışlara duyurulur, bu yazı bu kitaplar hakkında bilgi içerir.

Albert Camus Yabancı. Yarım bırakmak üzereydim ancak kısa ve akıcı bir kitap olduğu için bitirmiştim. Öncelikle tamam, kitabın konusu olarak Meursault’ un olaylara karşı kayıtsızlığı anlatılıyor olabilir ve gerçekten de çok güzel kayıtsız kalmış. Ama yahu insan biraz hayatı için savaşır. Okurken sürekli “Bir şey yapar mısın artık??” dedim kendi kendime. Kitabın kötülüğünden ya da dilinden ötürü değildi alışamamam. Ben savaşçı karakterleri seviyorum. Önünde yaşayabileceği ne yıllar vardı belki de. Ama o her şeye kayıtsız kalmayı tercih etti. Halbuki Sefiller romanında toplum tarafından dışlanmış, itilmiş bir hırsızın bile sevilip aile kurabildiğini ne güzel okuttu bizlere Victor Hugo. 1984’teki Winston o baskıcı düzen içinde bile aşkı için, özgürlüğü için savaştı. Evet o da hüsranla bitiyor ancak denedi sonuçta. Ama Meursault denemedi bile. Bu yazdıklarımdan vardığım yer galiba ben konusu sevmedim. Albert Camus’ nun hayata bakış açısıyla, felsefesiyle alakalı bir durumdu. Konuyu beğenenler mutlaka sevecektir kitabı çünkü çok yalın bir anlatımı vardı.

4 Beğeni