Yavru Kuş Bakımı

Sabah babam evin önünde resimdeki yavruyu bulmuş. Bizim evin önünde çok fazla kedi olduğu için aldım hemen yuvasını aradım ama görünürde bi yuvası yok. Yaralanması ve dışarıdan anlaşılabilecek bir hastalığı da yok. Sürekli uyumasının dışında, başını havada tutarken zorlansa bile hareket edebiliyor, gözlerini açabiliyor. İnternet harici bilgi alabildiğim bir yer yok, mama bulmaya çalışıyorum ama o elime geçene kadar nasıl beslenir, ne yapılır? Benzer deneyim yaşayanınız var mı? Ölmesin çok üzülcem.

5 Beğeni

Hemen bir veterinere götürün. Ama kuşlara bakan bir veteriner olsun mutlaka. Çoğu kedi köpek harici bakmıyor. Eskiden, ben çok küçükken biz de böyle bir kuş bulmuştuk, güvercin yavrusuydu yanlış hatırlamıyorsam. Beslemeye ve sıcak tutmaya çalışmıştık ama ölmüştü. O zaman veteriner diye bir şey de yoktu. O yüzden fazla vakit kaybetmeden kuşçu bir veterinerden tavsiye alın derim. İnşallah yaşar.

6 Beğeni

Bir kere beslenmekte zorlanan bir kuşu şöyle beslemiştm:

Evdeki arpa, bulgur gibi yemlik şeylerin geçebileceği genişlikteki pipeti gagasına sokup, pipete yemlik şeyleri doldurmuş, sonra da, bisiklet kornası için kullanılan cinsten baloncuğu pipetin boştaki kısmına yerleştirip hafifçe pipetten içeri üfletmiştim.

Tabii bu işlemi gerçekleştirdiğim kuş büyükçeydi. Aynı yöntem yavrularda işe yarar mı, bilmiyorum. Genelde, aynı işlem sıvımsı mamanın şırınga yoluyla verilmesiyle yapılıyor.

2 Beğeni

Sen en iyisi hemen onu bir kuşçuya götür . O Ne yapılacağını bilir .

1 Beğeni

Benim kuzen Veteriner balkona gelmişti böyle kuşlardan.Napıcam dedim besleyemezsin sal giderse gider gitmezse kediler alır zaten dediydi akşama kadar baktım sonra tarlada saldım uçup gitmişti.

1 Beğeni

Merhaba, umarım kuş iyidir :slight_smile: Babam bir ara kuş yetiştirirdi, ona sordum, sığırcık yavrusuna benziyor, dedi.

Mama olarak şunu yapabilirsiniz:
-1 yemek kaşığı un (pirinç unu daha iyi olur)
-1 haşlanmış yumurta sarısı
-1 çay kaşığından daha az yağ
Bu karışımı varsa sütle açın, eğer yoksa suyla da açabilirsiniz, iyice bulamaç kıvamına gelsin. Edit: Bal da ekleyin birazcık. Günde iki öğünden kuşu beş gün boyunca bu mamayla besleyebilirsiniz, mamanın kalanını dondurabilirsiniz de. Bebek maması da yedirebilirmişsiniz, sığırcıklar pek seçici kuş değilmiş.

8 Beğeni

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Gelişmelerden haberdar edeceğim kadar uzun birlikte olabiliriz inşallah. Küçük bir yerde yaşadığımdan, değil kuşlara uzmanlık geliştirmiş; evcil hayvanlar üzerinden giden bir veteriner bulmam bile uzun sürdü. @Bay_Karamsar , sizin de yaptığınız gibi buğday, arpa ezebileceğimi ya da kuşlar için olan mamalardan bulamazsam bebek mamasıyla besleyebileceğimi söyledi. Aşşırı küçük görünse de, yumurtadan yeni çıkmış değilmiş. Bu ve bugünlük bizimle oluşu biraz umutlandırdı ya.
@frht45 ; ahaha, inan benim veteriner tanıdıklarım da aynı şeyi söyleyip tepkimi görünce “e doğanın kanunuu” diyorlardı. Ben de senin gibi uçurtabilirsem ne mutlu. (Çocukluğumda besleyip iyileşene kadar baktığımız kuşu uçurmuştuk da ilk konduğu dalda kedi yakalamıştı :frowning: )
@beta ; İlaç gibi geldin. Allah razı olsun babandan da senden de. :slight_smile: Ben de sürekli ne bu ya diye bakıyordum da bulamıyordum ve gerçekten de hiçbir şeyi ayırmıyor. Kuşa zarar vermemişsek eğer, annemler benden habersiz tavuk etiyle beslemişler de. Babana sorabilir misin sorun olmazsa, zararı var mıymış?

Edit: Var galiba :frowning:

Ekşi’de gördüm bunları da. İnş sabaha çıkar. :frowning:

1 Beğeni

Bu da update görüntüleri :d Peçeteyle sarmalayınca uyuyor sürekli, rahat diye düşünüyorum. Şu tam capslik senden nefret ediyorum bakışı da olmasa…

5 Beğeni

Ne demek :slight_smile: Amin, sizden de razı olsun.

Tavuğu sordum, sorun olmaz yamyam olur dedi :stuck_out_tongue: Şaka bir yana, belki hazımsızlık çekebilir dedi. Besin değeri tek başına yetersiz kalırmış ama tavuğun. Bir de, yukarıdaki mamaya biraz da bal katabilirsen iyi olacağını söyledi.

Sanırım editte eklediğin resimleri anlamadım… Yumurta sarısı vermeyin mi demişler? Ama en temel besin o…

Ve, çok tatlı! Kuş sahibi olma isteğimi depreştirdi yine. İnşallah güzelce büyür.

1 Beğeni

Ahaha, hannibal the cannibal :d ya o hazımsızlık olmuş olabilir aslında. Çünkü, böyle konuları anlatırken komik oluyor da, tuvaletini yaparken bi anda poposunu kaldırıyor ve her yeri batırıyor diye (kendisi de dahil) poposuna peçete tutuyodum fışkırmasın diye (iğrenç oldu gerçekten anlatmam sjskd) ben o yüzden yapamadı sandım ama o verdikleri tavuktan da olabilir. Ay gerçekten sabaha çıksın da. Verdiğiniz mamayla birlikte iyi olacağına inanıyorum, inşallah olur. Bağlanmayayım bağlanmayayım diyorum ama onun o çırpınışlarını gördükçe, sesini duydukça imkansız :d Editte eklediğim resim de, bir kişi de sığırcık yavrusu kurtarmış hem de kedilerin elinden yaralı şekilde. Veterinere götürmüş. Tavuk vermeyin ve yumurtanın sarısını değil beyazını verin diye veteriner söylemiş galiba. Ama sizin de dediğiniz gibi benim okuduğum her yerde de sarısını yazıyordu.
Ay bir de, siz sığırcık olduğunu söyleyince her şey o kadar netleşti ve güzelleşti ki. Daha bir hevesliyim şu anda, çok teşekkür ederim. Hatta öyle bir heves ki, okuduğum bölümü bırakıp kuş gözlemciliği yapmaya başlayacağım ahaha

2 Beğeni

Betimlemeli anlatım, ahahah… Yavru kuşlarda o durum oluyor, normaldir.

Hayat değiştiren kuş ha… :smiley:

1 Beğeni

Protein şart :grin::grin::grin:
@Lik

2 Beğeni

Yaşıyor! Böyle bakmaya devam ediyor… Bana bir şeyler mi anlatmaya çalışıyorsun ya? Bugün senin için gittim çekirge tuttum be! Böceklerden de korktuğum halde. Kıymet bilmez, haaağiiiiğğn. Neyse ölme. Bugün daha canlı, hareketli ve dik durabiliyor şükür.

2 Beğeni

Kuşun cinsi ne bilmiyorum ve üstteki mesajları da okumadım, aynı şeyleri yazdıysam affola.

Bizim hint bülbülleri de yavrularına bakmamaya başlamıştı geçenlerde. İki tanesi açlıktan ölünce anca anladık ne olduğunu ve üçüncü yavruyu çıkardık yuvadan. Birkaç gündür elle besliyoruz.

Yumurta sarısı ve petibör - eti cici bebe falan tarzı bisküvilerle karıştırıp ıslatarak şırıngayla yavrunun ağzına yemi veriyoruz. E tabii annesinden yem aldığı zamanki gibi rahat yiyemiyor, biraz zorlanıyor fakat en azından iki üç gündür hayatta. Zaten bir iki hafta dayansa sonrası daha kolay olacak. Siz de böyle yedirebilirsiniz eğer yeme sıkıntısı varsa. Ağzını açıp yem isteyen bir kuşsa hele kolay olur şırıngayla. Boyutu da hint bülbülünden büyük gözüküyor. Hint bülbülü yavrusu cevizden küçük.

Ekleme: Eğer yeşillik falan veriyorsanız aşırı ıslak vermemeye özen gösterin. İshal yapıyor genelde.

2 Beğeni

Güncelleme yapıyorum. (Herkes de benim kuşu merak ediyordu sanki)
Tam 1 hafta oldu. @beta ‘nın babasından gelen mama tarifiyle birkaç gün idare ettik. Ondan sonra istememeye başladı diye annem bahçeye çıkıp çekirge yakalamaya başladı. Onunla da 3 gün falan idare etti ama her zaman çıkılmıyor sıcakta. 2 gündür de tavuk eti veriyoruz. Heh arada, çekirdek, bulgur gibi şeyleri de verdiğimiz oldu.
Her gün aşırı değişiyor, gözle görülür biçimde. Şu sıralar ilk günden beri aşırı sevgiye boğduğumuzdan şımardı. Karnı tok, derdi yokken bile cıyak cıyak bağırıyor, elimize gelmek istiyor. Geldiğinde de ya avuç içine kıvrılıp yatıyor ya da ona da sinirlenip parmağa tünemek istiyor. Bugün hatta, hiçbir şekilde bağırmasını durduramamıştık da sadece tüylerini okşayınca sustu uyudu shsndj
Uçmaya başlayınca salmak istiyorduk ama bu evcilliğiyle nasıl başa çıkacak hiç bilmiyorum :d Uçmak demişken kanatları dehşet uzadı ve sürekli kanat çırpıp kısa süreli zıplasa da uçmuyor. ÇÜNKÜ TEMBEL SHSKDK
neyse.
Bir sonraki mesajda update görüntüleri. Moda çekimi yaptım evet

4 Beğeni

17 Beğeni

Benim tarafımdan bu konuya atılan son mesaj olacak. 12 gün sonra kaybettik. Hem de o kadar neşeli ve o kadar uçmaya yaklaşmışken. Bir canın gidiş anı, o can kime veya neye ait olursa olsun dayanılmaz acı verici. Gözlerini tüm gün açmayıp da en son ölürken gözlerini açıp kafasını eğip yüzünüze bakarken kafasının kayıp gitmesi… Sabahları kutusundan çıkıp da yanıbaşıma kadar gelip uyandırmasına kızışıma bile üzülüyorum şimdi. İlk gün ölse daha mı az üzerdi, hiç sanmıyorum ama bu kadar ümitlenmişken daha çok yaktı canımızı. 12 gün, hepimizin tüm sevgisi ve ilgisine sahipti. Allah’ım, o ölmeden önceki anı görmesem daha mı normal gelecekti? Her gün ölen binlercesinden biri sadece diyebilecek miydim? Neyse, after life da görüşürüz vik. Bizi affet.

4 Beğeni

Yavru bir hayvanı yaşatmak hiç kolay değildir, kedi de olsa köpek de olsa annelerinin bakımı gibi olmuyor. En azından açlık ve susuzluktan ölmedi, elinizden geleni yaptınız, kendinizi fazla üzmeyin.

5 Beğeni

Hocam elinizden geleni yaptınız ve hayvanın son günlerini mutlu geçirmesine sebebiyet verdiniz. Beslenilen bir hayvanın ölmesinin verdiği hüznü ve acıyı çok iyi biliyorum. Maalesef böyle şeyler olabiliyor.

5 Beğeni

Hay Allah… üzdü. Ama arkadaşların da dediği gibi, siz elinizden geleni yaptınız. Siz bakmasanız bu kadar bile yaşamayacaktı. Sizi affetmesine gerek yok çünkü minnettardır.

5 Beğeni