Yazım Gereçleriniz

Sailor Manyo Ha-Ha mürekkep. Çok tatlı :relaxed:

9 Beğeni

@BiblofilYouTube Lamy Safari önerir misin?

2 Beğeni

Öneririm niçin önermiyim? :slight_smile:

Islak, yumuşacık keyifli kalemdir. Görüntü olarak hantal gelmiyorsa bol bol farklı uç kalınlıklarında alıp döndüre döndüre kullanabilirsiniz. Uçlarını birbirlerine de takabiliyorsunuz.

Lamy nin kartuş sistemi kendine has yalnız. Konvertörüyle kullanacaksınız.

3 Beğeni

Gerçi artık bu kur ile pek anlamı kalmadı ama amazon de üzerinden muadil kartuş bulunabiliyor ve getirtilebiliyordu.

En iyisi, dediğin gibi kartuş yerine piston ile kullanmak.

Scriks’in şu plastik giriş modellerinin de uçları değişiyor olsaydı bence Lamy yerine onlar fiyatıyla daha iyi tercih olurdu.

2 Beğeni

:confused: çok yabancı olduğum kavramlar, ilk heves. Biraz araştırayım bu terimleri.

2 Beğeni

Zor bir şey yok. Alıp kullanın rahat rahat.:slight_smile: içinde gerekli şeyler olur zaten.

Lamy kartuş diye satın alırsınız ayrıca olmadı.

2 Beğeni

Çok teşekkürler dostum. Marka Kalem sitesinden bakıyorum. Kampanyalı setler de var. Sanırım yakın zamanda alırım.

2 Beğeni

Scrikss’ in giriş seviyesi scrikss 33 modeli ile beraber satılan kaligrafi seti var aslında. İçeriğinde M, 1.1, 1.5, 2.3 uç boyutlarında 4 farklı uç var. Ancak kullanmadığım için uçların kalitesi hakkında yorum yapamam. Farklı bir yola başvurup kalemin sadece ucunu farklı üreticilerin uçları ile değiştirerek kendinizi bir kaosun içinde bulabilirsiniz:) Elimde scrikss noble 35 var ve standart #5 numara damak ve uç kullanıyor. Sanıyorum ki scrikss 35 ve 33 gibi giriş modelleri aynı boyutlarda uç kullanmakta. Damak ve uç muhafazaya sıkıştırılarak/sürtünme yolu ile yerleştiriliyor. Ben kalemimde kendi üzerinde gelen damak ile 2 farklı uç denedim, biri Moonman F uç diğeri ise jinhao standart #5 numara uç. Bu yolu kaos olarak nitelendirmemin sebebi ise yerli/yabancı piyasada internet üzerinden bulabileceğiniz uç markalarının fiyatları ile kullandığınız kalemin fiyatı arasında ki orantısızlık ve üreticilerin uç ve boyutlarındaki farklılıklardır. Açıkçası dolmakalem ve mürekkepleri bana keyifli vakit geçirten hayatıma renk katan bir hobi olarak gördüğüm için farklı varyasyonları denemek harcadığım zaman ve paraya değiyor. Bunun dışında kalem ana görevi olan yazma işini güvenli bir şekilde yerine getirsin derseniz bana kalırsa en ekonomik yol, üretim sonrası kalite kontrole önem veren bir firmanın orta seviye bir dolmakalemini kullanmaktır.

4 Beğeni

Soldakiler modern. Sağdakiler vintage.
Kalem kutusu doldu ama daha almak istediğim çok kalem var. :smiley:

15 Beğeni

Tarihsiz bir ajanda almak istiyorum. Gözüme bir tane kestirdim ama kağıt işlerinden pek anlamam. 90 gram Ivory kağıt kullanılmış, kalitesi nasıldır? Sonraki sayfaya yazı geçer mi? Veya sizin önerdiğiniz, yazıyı sonraki sayfaya geçirmeyen tarihsiz ajanda varsa yazarsanız çok sevinirim.

1 Beğeni

Ben Scrikss Notelook kullanıyorum. Tarihsiz ajanda değil, defter. Memnunum.

4:10’dan itibaren çeşitli uçlarda dolmakalemleri kâğıt üzerinde deniyor. Sonuç olarak mürekkebi güzel tutuyor. Sonraki sayfaya geçirmiyor. Kılcallanma yok.
Scrikss’ten sonra Faber Castell’in ciltli bir defterini (üzerinde başka bir şey yazmıyor) denedim ve beğenmedim. İnce uçlu dolmakalemlerle sorun çıkarmadı ama orta veya kalın uçlu kalemler kullandığımda (ghosting) arka sayfada belirgin izler oluştu.
Piyasadaki diğer defterleri tanıyanlar deneyimlerini paylaşırsa çok makbule geçer.

3 Beğeni

Forumda ne cevherler varmış da ben görmemişim.

Yeni renkler denemek isteyenler ama mürekkebe de çok para harcamak istemeyenler gönül rahatlığıyla su bazlı gıda boyası (siyah olanı hariç*) kullanabilirler. Bir senelik deneyimimden sonra gıda boyasının -kalemine göre**- uygun miktarda (suyla) seyreltildiğinde renk doygunluğu ve akıcılık bakımından ucuz mürekkepleri aratmadığını söyleyebilirim.

*Siyah olanı tortulanıyor, diğer renklerde böyle bir sorun yok.
**Sheaffer gibi daha kuru yazan bir kalem için gıda boyasını daha fazla sulandırmak gerekirken Jinhao gibi ıslak yazan bir kaleme yoğun gıda boyası koyulabiliyor.

Kullandığım kalemler: Sheaffer 100, Faber Castell Loom, Jinhao x750.

Kullandığım mürekkepler: Parker Quink Mavi-Siyah, Pelikan 4001 Siyah, sarı, mavi, kırmızı su bazlı gıda boyası.

2 Beğeni

Merhabalar, yarın amazon indiriminde almayı düşündüğüm dolma kalemleri önerirmisiniz, ilk defa kullanıcam ve uygun fiyatlı olursa iyi olur ve bunlar için hangi mürekkebi almam gereklidir.

https://www.amazon.com.tr/Scrikss-Metropolis-78-Dolma-Kalem/dp/B01GTH1R9A/ref=sr_1_28?keywords=dolma+kalem&qid=1671403335&sprefix=dolma+kale%2Caps%2C218&sr=8-28

1 Beğeni

Scrikss 78 ben de yok ama 33’lerden ben de 4-5 adet var. Tutuş nedeniyle Lamy Safari daha çok beğeniyorum ama fiyat nedeniyle S33’ler daha uygun oluyor.

78’leri bilmiyorum ama 33’lerin bence tek kusuru uç kısmı değişmiyor. Daha kalın ya da daha ince uç alayım diyemiyorsunuz.

Ben alırken fiyatları çok daha uygundu, neredeyse 2-3 kat artmış. Scrikssler piston ile gelmişti bu nedenle ayrıca piston almadım ama Lamy için ayrıca piston almıştım.

Mürekkep olarak aslında ben belki 9-10 yıldır kartuş kullanıyordum. Geçen ay Parker’in mavi mürekkebini alıp hem Scriks 33’de hem Lamy’de piston ile kullandım. Piston kartuşlara göre çok daha akıcı yazıyor. Kartuşlu dolmakalem bazen atlama yapıyor ama piston da bu sorunu henüz yaşamadım.

Parker Quink veya Pelikan 4001 mürekkepleri (özellikle mavi renkleri) diğer markalara göre daha uygun fiyatlı olduğu için onlar tercih edilebilir.

@BiblofilYouTube bu konularda çok daha bilgili, görüp cevaplarsa daha iyi olur.

1 Beğeni

Estağfurullah. Scrikss uygun fiyatlı alternatifler sunuyor ancak sorunlu bir kalemle karşılaşırsanız ya da kullanımdan kaynaklı bir sorun oluşursa insan dolma kalemden soğuyor.

Mürekkep olarak standart tip kartuşlar ya da normal şişe mürekkepleri kullanabilirsiniz. Pelikan 4001 epey bir renk seçeneğine sahip ve yeni 4001 ler bence baya başarılı.

Ben olsam biraz daha para verip bir lamy ya da parker falan alırım. Ya da scrikss in daha üdt seviye bir kalemine bakarım.

2 Beğeni

Scrikss çok tavsiye edilen bir marka değil ama 418 modeli hakkında olumlu yorumlar okumuştum.

Aliexpress üzerinden Jinhao modellerine bakabilirsiniz. Hem malzeme kalitesi hem yazım zevki hem de kolay sökülüp temizlenebiliyor oluşu fiyatına göre oldukça faydalı özellikler.

Amazon Tr üzerinden almak istiyorsanız en ucuz alternatif olarak Platinum Preppy’yi önerebilirim.

Mürekkep olarak siyah olmaması şartıyla -çünkü siyah 4001 zor temizleniyor ve silik yazıyor- Pelikan 4001 önerebilirim. Onun dışında Parker Quink de bir diğer ucuz seçenek.

Uyarı:

• Ucuz dolma kalem alacaksanız en az M uç kalınlığı olan bir kalem seçin. Kalın uç daha pürüzsüz bir yazım sağlar.
  • Mürekkep yerine su bazlı gıda boyası kullanabilirsiniz(Siyah olanı hariç, tortu bırakıyor.). Amazon’dan almış olduğum Dr. Gusto su bazlı gıda boyalarını -sulandırarak- bir yılı aşkın süredir kullanan birisi olarak kesinlikle tavsiye ederim, hem renk yoğunluğu açısından hem de kağıt üstündeki pürüzsüzlük açısından ucuz mürekkeplerden daha iyi.
  • Yazım kalitesi için yazılan kağıt da çok önemli. En ucuz fiyata en büyük faydayı Meteksan defterlerden elde ettim.
1 Beğeni

Hocam tavsiyeler için sağolun ancak bence yeni kullanıcılara gıda boyası vs alternatifler önermeyelim. Sağa sola bulaşıp akar kokarsa insanlar soğur bu hobiden. Sizin tecrübenizde olmayabilirler :slight_smile:

Aklıma hep ilk okulda ucunu eğip büktüğümüz divit uçları ve hokkaya boca edip kuruttuğumuz sonra yazamadığımız mürekkepler geliyor. :slight_smile: Ben kendi adıma o travmayı 8-10 yıl öncesine kadar atlatamamıştım.

Çok pahalı olmayan scrikss kartuşlar var. Akmaz kokmaz mis gibi.

Yine uygun fiyatlı parker, pelikan mürekkepler de var. Her bütçeye uygun bana göre.

Yok benim param var diyene bu işin diğer her iş gibi sonu yok zaten.

Scrikss 419 yeni üretimleri baya kötü tavsiye etmem bu arada. Pistonlu dolmakalem kullanmak isteyen için her zaman önersem de, yeni üretimler ciddi sorunlu kalemler. Malzeme kalitesi, komponentlerin birbirine alıştırma seviyesi falan vasat. Alana saygı duyarım. Bende de var ama olsun diye aldım bir de denemek için tabi.

5 Beğeni

Asıl siz sağ olun hocam, muhtemelen yeni başlayanlar için en kabul edilebilir tavsiyeleri vermişsiniz, benim tavsiyelerim işin biraz “dene- yanıl- kendine en uygun olanı bul” kısmında.

“Hiç uğraşmam.” diyorsa kartuş iyi bir alternatif ama yine de kalemi temizlemesi gerekecek. Önünde sonunda elini mürekkebe bulaması gerekecek. Bu hobinin uğraşsız kısmı yok gibi, gerçi var: Pilot V-Pen.
Tabii kullanacak kişinin keyfine kalmış ama mürekkep karşısındaki ucuzluğu sayesinde, gıda boyası -başlangıç için- bana en iyi seçenekmiş gibi geliyor.

Bir de gıda boyası elde ve kıyafetler üzerinde mürekkepten daha az kalıcı (tecrübeyle sabit :slight_smile: ).

2 Beğeni

Yok aslında bulaşma konusunu kartuş değişiminde falan kastetmedim. Ne bileyim ayarlayamazlarsa oranı vs, kalemler de müthiş değil, akıtabilir sert hareketlerde sanki.

V pen bence güzel bir alıştırma kalemi bu arada :smile:

2 Beğeni

Yardımlarınız ve bilgileriniz için teşekkür ederim.

2 Beğeni