Yazım Gereçleriniz

Yardımlarınız için teşekkür ederim @autarch , @Everfever

2 Beğeni

Arkadaşlar merhaba, konuya biraz göz gezdirdim, dolma kalemler vb. mürekkebe dayalı kalemlerden bahsedilmiş.
Mesleğim gereği çok fazla toplantıya giriyorum, not alıyorum. Sonra bu notlar üzerinde çalışma yapıyorum.
Ancak yazım berbat denilecek seviyede kötü. Bu notları dolma kalem, tükenmez kalem tarzı araçlarla aldığımda ortalık daha da kötü bir hal alıyor.
Rotring tarzı uçlu kalemler ile 0,5 mm uç ile yazı yazdığım zaman daha okunabilir oluyor. Ancak uçlu kalemlerin dezavantajı zaman geçtikçe yazılar silikleşiyor, bulanıklaşıyor.
Uçlu kalemlerde ince yazabilecek, kaliteli, bir kalem öneriniz var mıdır?
Diğer taraftan el yazımı geliştirmek güzelliştirmek için bir yol var mıdır? Yoksa ölene kadar bu kötü yazıyla devam etmeye mahkum muyum ? :slight_smile:

3 Beğeni

Sürekli güzel yazı yazma çalışması yapmanızı öneririm. Ben uyguladım hayatımın belli bir döneminde ve cidden işe yarıyor. Bellirli bir yazı tipi seçmiştim. Times New Roman ve onunla değişik metinleri o fontlarda yazmaya çalışmıştım. İlk başlarda çok ama çok yavaş yazıyorsunuz ama kıvrımları ve harflerin o fontta nasıl yazılacağını öğrendikçe baya takdir gören bir el yazım olmuştu. Uçlu kalemlerde 0,7’den şaşmayın 0,5 belli bir dönem tutkumdu ama aşırı kırılgan ve cidden 0.7’ye göre çok daha az renk veriyor.
Uçlu kalmeler için faberi tercih ediyorum genelde. İç mekanızmaları bir sorun olmazsa baya iyi dayanıyor. Diğer markaların belli bir yerden sonra uç kırması vb. problemlerden bıraktım elimdekileri ise dağıttım.
Versitel kalem olarak,
Faber-Castell 0.7 Contura öneririm üst kapağına hiç ellemeyin. Silgisini kullanmayın kalemin yazımı mükemmel ama kapak belli tak-çıkar döngüsünden sonra yerinde durmaz oluyor. Onun dışında aşırı rahat bir yazım kalitesi var. Çıkardığı ses bile ayrı bir haz veriyor. Rotring kullanan biri için bunu öneririm.
Daha yumuşak bir yazım deneyimi isterseniz. Doğrudan bunu alın. Fiyat-performans açısından inanılmaz.
https://www.amazon.com.tr/Faber-Castell-Matic-Versatil-0-7mm-Siyah/dp/B07CKXG7VQ?pd_rd_w=3n2aE&content-id=amzn1.sym.0e7ef11c-80ed-4310-be74-c0900ea47d3c&pf_rd_p=0e7ef11c-80ed-4310-be74-c0900ea47d3c&pf_rd_r=JMMR6CTPEKQF5VWF9EER&pd_rd_wg=vYSt3&pd_rd_r=3d3033e8-5bfd-43d5-bfa7-ffb2d3271f84&pd_rd_i=B07CKXG7VQ&psc=1&ref_=pd_bap_m_grid_rp_0_1_i
Tükenmez kalem yerine jel kalem kullanmanızı tavsiye ederim. Tükenmez aşığı olmama rağmen belli bir yerden sonra elim kalmıyor yazarken baya yoruluyorum. Jeller o konuda su gibi akıyor.

4 Beğeni

Çok teşekkür ediyorum üstat. Times New Roman fontunu bildiğimiz bilgisayarda açıp birebir fontu yazmaktan bahsediyorsunuz anlaşılan. Bir deneyeceğim.

2 Beğeni

Merhaba yakınlarda hiç cultpens sitesinden sipariş veren oldu mu? Gümrukte falan takilma oluyor mu?

1 Beğeni

Hocam senin mürekkeplere, dolmakalemlere, kurşunkalemlere aslında bir “state of the collection” videosu yakışırmış. :slight_smile: Hazır kanal da var.

2 Beğeni

Neden olmasın elbette yaparız :slight_smile:

2 Beğeni

Mürekkep şişesi ayrı güzel, kalem ayrı güzel, arka fonda masa ayrı güzel, yazı stili de zaten öyle, ezcümle fotoğraf karesi kartpostal gibi…

1 Beğeni

Son birkaç gündür elimden düşüremediğim kalem Pilot S30 oldu. Gerçekten keyifli.

Çoğu kalemim geride kaldı diye bahane edip kendimi şımartarak bunu almıştım ne yalan söyleyeyim. Şimdi yanımdaki diğerlerine ekmek veresim gelmiyor.

Cafe Creme’in hastasıyız. Eğer bir gün kalemlerimi satmaya başlarsam en zor satacaklarımdan biri bu olur sanırım. Çok güzel bir rengi var.

7 Beğeni

Birkaç mürekkep sahiplendim. :blush: Aurora Borealis’im vardı zaten ama yanımda olmadığı için tekrar aldım.

5 Beğeni

Ben de yeni mürekkeplerimi paylaşayım. Niyetim sadece turuncuyu almaktı ama sadece üçlü satılıyormuş bunlar, mecburen iki tane daha almak zorunda kaldım :roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes:

7 Beğeni

Onun büyüğü vardı bende yarıdan biraz fazla, söylesen hallederdik ya :slight_smile:

Diğer iki renk sevdiğim renkler değil, olsa alırdım sizden.

2 Beğeni

Haha, sağolun hocam. İki renk daha almak zorunda kaldığım için gayet memnunum aslında çaktırmayın heheh.

1 Beğeni

Mantıklı bir yaklaşım aslında :smiley:

2 Beğeni

Aldıklarınızın linklerini de koysanız da gizli gizli baksaydım. :sweat_smile:

1 Beğeni

Stoğa gelirlerse fiyatları farklı olur bence ama neyse. :slight_smile:

3 Beğeni

Geçen hafta bit pazarı ganimetlerim.Parker ve pilot.Pilottan çok memnunum inanılmaz güzel yazıyor.

2 Beğeni

Pilot s30 benim de almak istediğim bir kalem ama Türkiye’de satışı yok galiba. Siz nereden aldınız acaba?

1 Beğeni

https://www.yazveciz.com/urun/pilot-s30-automatic-system-0-5-mm-koyu-kahverengi-ahsap-versatil-kalem

Hakikat Bakırköy’de varmış mesela.

Benim yurtdışına gidip gelen arkadaşlarım çok oluyor, genelde onlarla getiriyorum.

4 Beğeni

Göçme planları içerisindeyim. Bazı şeylerden feragat ediyorum. Elimde satılık 2 adet kalem mevcut. Belki ilginizi çeker:

2 Beğeni