Yazım Gereçleriniz

Revnak mı yoksa sim mi bu? Ben daha çok sime benzettim.

İlk kez revnakli mürekkep kullandığım için diğerleriyle kiyaslayamiyorum ama şimdilik çok hoşuma gitti. :slight_smile:

1 Beğeni

Revnak :slight_smile: Ben simli mürekkep kullanmıyorum. Bir iki tane aldım ama onları da elden çıkartacağım. Takas düşünürüm. :slight_smile: Sıradan bir monteverde mürekkepte bile çıkıyor. Sizin TR kağıt epey iş görür. Hangi mürekkepleriniz var şu anda?

1 Beğeni

Hocam revnak tam olarak nedir acaba? Simliden farkı ne oluyor?

Benim bir golden sands vardı ama hiç bir kalemde kullanamadım onu. O sanırım simli kategorisinde :thinking:

1 Beğeni

Pelikan 4001’ler, birkaç diamine, jherbin ve parker quink blue-black. Pek bir şeyim yok. Kendimi frenliyorum biraz. Şişeler bittikçe yenilerini alayım diyorum.

@nefarrias_bredd sim mürekkebin içinde ayrı bir partikül olarak mevcut. Zamanla şişenin veya kalemin dibine çöken ayrı bir madde. Kağıt üstüne geçince parlamaya falan başlıyor. Revnak ise (bildiğim kadarıyla) mürekkebin kimyasal kompozisyonu içinde mevcut. Ayrı bir madde değil. Uygun kâğıtta ve ışıkta farklı renkler gözüküyor.

@nefarrias_bredd golden sands shimmering yani simli evet.

5 Beğeni

O zor biraz da neyse.

Valla buradaki mürekkeplerin neredeyse hepsinde revnak var. Diamine’ler buradakilerde pek yok ama 4001 bence hoş revnaklara sahip bir çok renginde.

Parker’da da epey revnak var. Blue black için fotoğraf çekeyim hatta. Bir kalemimde vardı.

2 Beğeni

Umut fakirin ekmeği. :smiley: İki yılda pumpkinin ve 4001 turkuvazin yarısına geldim. Tomoe river’da sheen machine harici mürekkepler revnak göstermedi ama belki de fine uçlu kalemler yüzündendir.

1 Beğeni

Kesinlikle. Parker Quink Blue Black.

Buyrun.

Kağıt Tomoe yine.

2 Beğeni

Bu arada parker quink blue-black bence çok underrated bir mürekkep. Hiçbir kalemimde nazlanmadi, atlama, kuruma yapmadı. Colorverse sample aldım birkaç tane, çok nazlı çıktılar. Temizleyip aynı kaleme quink blue-black çektim koşa koşa yazdı.

3 Beğeni

Sadece Blue Black değil, parker quink tüm renkleri aynı özellikleri gösteriyor. Bence de iyi bir mürekkep. Şu anda en çok kullandığım mürekkep aynı zamanda. Şişesini bitireyim diye neredeyse sadece onu kullanıyorum bir süredir.

Baş köşe reis

Ofisteki diğer garibanlar atıl vaziyette. :smile:

Bu arada eşdeğer kalitede mürekkeplerle takaslamak üzere,

Dominant Industry - Glacier
Pelikan Edelstein -Golden Beryl
Diamine - Aurora Borealis 80ml (elimde varken yanlışlıkla ikinciyi almışım)

Verebilirim. Hatta başka da bakarız yani. Sevgi paylaştıkça çoğalır demişler. :smile:

3 Beğeni

Çok sevdiğim bir abim kalemlere merak sardığımı öğrenince böyle bir set hediye almış.
İçerisindeki mürekkebi F uçlardan birisine taktım. Atlama yapmadan çok keyifli yazıyor.

10 Beğeni

Güle güle kullanın. iyi kalemlere benziyor.

2 Beğeni

İşinin ehli arkadaşlar, bir ricam var. @alper @BiblofilYouTube @Everfever şu an amazonda dolma kalemlerde geçerli güzel indirimler var. Scrikss Vintage 33 ve Steelpen Sky Short gibi denemelik kalemlere bakıyorum. Özellikle Scrikss’de olumsuz yorumlar okuyorum ama siz bu kalemler için , daha doğrusu markalar için ne düşünüyorsunuz.

1 Beğeni

Dolmakalemlere ilk ilgi duyduğum zamanlar, haydi yerli üretimi de destekleyelim diye, Scrikss’e oldukça şans tanıdım. 3-4 dolmakalem aldım, Noble 35, 419, 33 vs. Hiçbirinden memnun kalmadım açıkçası. (Cızırtı ve akış sorunu vardı, mesh zımparayla uğraştım, bayağı bir temizlik yaptım, kullanılır hale geldi ancak) Özellikle 33 paranıza yazık. Steelpen kullanmadım, bir şey diyemem. Başlangıç seviyesinde Platinum Preppy, Jinhao x159, Lamy Safari, (hatta bence çok keyifli olmasa da kullanışlı olduğu için Schneider Sis Xpect) daha rahat tavsiye edebileceğim kalemler.

2 Beğeni

V33 günlük not almak için kullanıyordum, Şimdi fiyatlarını bilmiyorum ama 40-50 TL civarındayken tükenmez kalem almak yerine V33 alıp kullanıyordum.

Ben 5-6 aydır tamamen dijital kağıt ve kalem ( tablet ve spen) kullanmaya başladım böyle çok daha iyi imiş. :slight_smile:

1 Beğeni

@Everfever @alper Çok teşekkür ederim fikirleriniz için. Lamy aldım fakat bu bahsettiğim iki ürünün fiyatı 100 TL gibi cüzzi bir rakamda olduğu için danışayım istedim. Aslında biraz ileride alabileceğim mürekkep ve kartuşları denemek için tester ürünler olarak kullanırım diye düşünüyorum. Ben biraz daha bakınayım kalem ve mürekkeplere. :slight_smile:

Öyleymiş cidden :smiley:

2 Beğeni

Platinum 100 TL ve Jinhao 170 TL iken Lamy 500 civarı. Aradaki farka değer mi?

Bide Platinium Preppy dolum tekniği nasıl acaba? İçerisinde dönüştürücü mü var yoksa kartuş ile mi kullanılıyor ben anlayamadım.

ek : yeap kartuşlu sistemmiş. İmza için alınabilir.

Yapma erdo, teknoloji çağındayız, azıcık @alper’den feyiz al. Düşme bu dipsiz çukura. :slight_smile:

2 Beğeni

Ben bu işleri ilkokulda divit kalemi hokkanın içine batırdığım günlerde bırakmıştım. :joy:
Çok geride kaldım.

Bence değer. Lamy safari çok iyi bir kalem. Hatta o fiyatlara alınabilecek en iyi kalem.

Deneme için sorduğunuz için hepsi olur bence. Scrikss’de ıslak yazan kalemler üretiyor. Islak yazım için başlangıç fiyatlarında en iyilerinden bence scrikss. Kötü kalem her markada denk gelebilir. Altın bir uçta da sorun yaşayabilirsiniz düşük ihtimal de olsa. Bir kalem kötüyse o model dahil hiçbir kalemden soğumayın. Şans işi dolmakalem.

An itibariyle bir scrikss bir pelikan ve bir de altın uçlu sailor mürekkepli bende, en çok scrikss kullanıyorum. Çünkü ıslak kullanmak istedi canım. En iyi uç sailor, en güzel çizgiler pelikan şu anda ama scrikss 419 bu hafta daha keyifli geldi açıkçası. Daha da ıslak yazsın diye yazmadan önce biraz çeviriyorum pistonu. :smile:

2 Beğeni