Yeni Çıkan Kitaplar - En Yeni Kitap Haberleri

Yurtdışında baskı yaptıkça çıkartıyorlar diye biliyorum.

Kralların Çarpışması;

Kılıçların Fırtınası; A Storm of Swords: The Illustrated Edition by George R. R. Martin | Penguin Random House Canada

1 Beğeni

Burada aylardır neden basılmıyor diye kızılıyordu Epsilona, basılır basılmaz niye onu bastı, ötekini basmadı demişsiniz. :grinning_face_with_smiling_eyes: Her yayınevine ve her kitaba aynı şey oluyor forumda. Geçenlerde bir arkadaşta diğer seriler duruken niye arka arkaya Vakıf basılıyor diye soruyordu. Yayınevleri masum değil ama bize de yaranılmıyor. :slight_smile:

14 Beğeni

+1. Uzun bir sürenin özeti olan cümle.

4 Beğeni

Tamam işte üç tanesi varmış henüz :slight_smile:

Çalışıyorlardır onların üzerinde de. Yurtdışında çıktıkça programa dahil ediliyor, hazır olunca geliyor.

1 Beğeni

7 Beğeni

Yani ilk resimli baskı üzerinden çok zaman geçtiği için bence başladıkları işi bitirmeleri daha iyi olurdu. :sweat_smile:

1 Beğeni

Kalp Çarpıntısı’nın ikinci cildinin bandrolü alınmış süper. İlk cilt 18 Haziran’da çıkıp 2. baskıya çoktan gitmişti bile.

Şu listede bir gün Amerikan Sapığı’nı görsem sevinçten bayılırım herhalde. Modern serisi başladığında basmayı planlıyorlardı umarım çok bekletmezler.

1 Beğeni

Bu Türk Eserlerin olduğu column da neden birilerinin daha ismi var acaba, bilen bir arkadaş açıklayabilir mi? Merak ettim görünce; hani Sabahattin Ali’nin, Halid Ziya Uşaklıgil’in kitabına ek bi yazım mı yapıp basıyorlar nasıl bir mekanik var acaba?

Düzenliyorlar, kitaplar Türkçe bile olsa eskimiş kelimeler olabiliyor içlerinde. Örneğin “binaenaleyh” yerine “bundan ötürü” yazıyorlar.

1 Beğeni

Bitkisel Hafıza ve Bibliyofili Üzerine Diğer Yazılar

Umberto Eco Bitkisel Hafıza’da kitabın, ortaya çıktığı andan itibaren uygarlıkların evrimi ve büyük tektanrılı dinlerin doğuşu açısından önemini anlatıyor. Ve bir bibliyofil gözünden bakıyor kitap dünyasına. Peki nedir bibliyofil? Bibliyofil kitabı sevendir, ama sadece kitap okumakla yetinmeyen, aynı zamanda ona nesne olarak da sahip olmak isteyendir. Bu nedenle bibliyofili, her şeyden önce kitap nesnesine duyulan aşktır.

Her zamanki keskinliği, mizahı ve yetkinliğiyle Eco, bibliyofili açısından önemli gördüğü eserleri gözden geçiriyor, anekdotlar anlatıyor, bir değerin izini sürüyor, kısacası bibliyofilinin büyülü dünyası için bize rehberlik ediyor. Çünkü Eco öncelikli olarak zaten bibliyofil olanları hedeflemiyor, henüz öyle olduğunu bilmeyen sayısız potansiyel okura sesleniyor

Georges Perec ve OULIPO yazarlarından, sözcüğün gerçek anlamıyla benzersiz, sıra dışı bir edebiyat kurmacası, bir çoğul anlatı, bir “hiper-roman.”

Yolculuğun öyküsü 1979’da başladı. Perec o yıl Kış Yolculuğu adında bir öykü kaleme aldı. “Henüz yazılmamış olması gereken” dizeler ve satırlarla örülmüş “imkânsız” bir kitabın öyküsüydü bu. “Gerçek” olması halinde, dünya edebiyat tarihini devasa bir “önceden intihal” vakasına indirgeyecek bir başyapıt.

1992 yılında yolculuğun seyri bambaşka bir hal aldı: Oulipocu Jacques Roubaud, Kış Yolculuğu’na bir devam öyküsü yazdı. Kış Yolculuğu’nun peşine düşen bu öykü, takip eden yıllarda OULIPO yazarları tarafından kaleme alınacak yirmi öykünün ilkiydi. Bu takipçi öyküler, sonunda, türünün ender örneklerinden birine, müthiş bir edebiyat deneyine, Kış Yolculuğu ve Peşindeki Öyküler’e dönüştü.

Perec’in öyküsünden kırk iki yıl sonra, bugün, bu yolculuk yeni, farklı bir durağa varıyor. Ayberk Erkay’ın davetiyle bir araya gelen Türkiye’nin önde gelen çevirmenleri bu çoğul yaratının Türkçedeki sesleri oluyor, bu ünlü Oulipocu yolculuğa katılıyorlar.

Kış Yolculuğu ve Peşindeki Öyküler, okuru, Georges Perec’in yazı labirentleri ve OULIPO’nun sonsuz ihtimaller evreniyle buluşturmasının yanı sıra Türkçenin değerli çevirmenlerini bir araya getirmesiyle başlı başına bir edebiyat olayı.

9 Beğeni

Bu dediğiniz çok doğru. 3-5 yıl önce sürekli alışveriş yaptığım markaların şimdi fiyatlarını görünce şok oluyorum.

1 Beğeni

Teşekkür ediyorum cevabınız için, unutmazsam çıktıklarında bir kitapevinde elime alıp ne yapmışlar bakalım tadında inceleyesim geldi :smiley:

Günümüz Türkçesine uyarlanıyor, bir tür çeviri.

1 Beğeni

Marque of Caine, Ten Thousand Door of January
Memory Called Empire, Gods of Jade and Shadow, Gideon the Ninth, Son for a New Day bu kitaplar hakkında bilgisi olan var mı? Yanlış hatırlamıyorsam geçen sene basılacaktılar. Basıldı da ben mi kaçırdım. En garanti buradan cevap alabilirim kusura bakmayın.

1 Beğeni

Can Yayınları Yeniler:

6 Beğeni

İthaki yenileri

2 Beğeni

8 Beğeni

:eyes:

3 Beğeni