Yeni Kitap Haberleri

Logo bile sıkıntı değil de yayına Roman diye yazmaları tüm simetriyi bozuyor. Logonun üzerine logo genişliğinde yazsalar daha iyi olacak bence. Özellikle Hayvan Çiftliğini beğendim.

1 Beğeni

Arınma Geçidi - Keşif Uzayı Serisi 3 - Alastair Reynolds - Etiket fiyatı 88 TL

“Hepimiz fedakârlık yaptık ve tüm planların altüst olduğunu gördük. Sevdiklerimizi kaybettik veya ailelerimizin parçalandığını gördük. Bir ay önce sahip olduğumuz her kesinlik un ufak oldu. Tanımadığımız bir bölgenin derinliklerindeyiz ve bir haritamız yok. Daha da kötüsü, güvenmeye başladığımız adam, ileriye doğru yolu görecek olan adam artık yanımızda değil.”

İnsanlık yok olmaya hiç bu kadar yaklaşmamıştı. Clavain, Akrep ve arkadaşları her yolu deniyor, bütün imkânları seferber ediyorlardı. Ancak makinelere karşı koymak mümkün değildi. Derken ortaya çıkan bir kapsül kurtuluş umudunu yeniden ateşledi…

Bu kapsül sadece sürpriz bir misafiri değil, yeni bir doğumu, büyük fedakârlıkları, güçlü tarikatları da beraberinde getiriyordu ve bilinmeyen şeyler her zamanki gibi korkutucuydu.

Keşif Uzayı serisinin üçüncü kitabı olan Arınma Geçidi, makinelerle insanlık arasındaki savaşı kaçınılmaz bir sona doğru götürürken okuru soluksuz bırakmayı başarıyor.

Reynolds iyi bir satranç oyuncusu. Astronomiyle olduğu kadar mitolojiyle de iç içe yarattığı bu evrende beklenmedik hamleler yaparak düşmanı dosta, dostu düşmana çeviriyor.

6 Beğeni

@birkitapbirmona diğer yayınevlerinin çevirilerini de ön okumalardan kıyaslayabilir misiniz? Özellikle Ülker İnce ve Sevin Okyay çevirilerini merak ediyorum.

2 Beğeni

Bu serinin çevirisi nasıl bilen var mı? Daha önce yaşanan çevirmen olayları yüzünden uzak kaldım.

Serinin İlk kitabı veya öykü kitabı “Zima Mavisi” için çeviriden kaynaklı biraz olumsuz yorumlar okumuştum, ayrıca yanlış hatırlamıyorsam çevirmenin editör ve yayınevi için olumsuz yorumları olmuştu diye ben merak ediyor olmama rağmen alıp okumadım

Sonradan ekleme:

8 Beğeni

Off çok kötü geldi bana. Hatta En Kötü Kitap Kapakları konusuna atasım geldi bunları :smile:

1 Beğeni

Seri hakkında (keşif uzayı) çok olumlu yorumlar var lakin çevirisi hakkında da inanılmaz kötü yorumlar var. Yalnız okuyanlardan o kadar da etkilemediği yönünde yorumlar gördüm. Ben çok merak ediyorum bu seriyi, kendi İngilizcemle de malesef bu çevirilerden daha iyi üstesinden gelemem. Yakın dönemde de tekrar çevrilmeyecek. O yüzden yıl içerisinde bu çevirilerden okuyacağım sanırım. Okursam mutlaka yorumlarım.

6 Beğeni

Teşekkürler, çok makbule geçer. Zima Mavisi’ni aldıktan sonra çevirinin durumunu öğrendim, okuyasım gelmemişti açıkçası. Okunabilecek düzeyde ise almaya devam edeceğim.

1 Beğeni

Zima Mavisi ve Aquila Yarığı’nın Ötesi baya baya kötü çeviriler (burada birkaç paragraf karşılaştırması yapılmıştı, Google translate burun farkıyla kazanıyordu yanlış hatırlamıyorsam). Ancak Keşif Uzayında yine kötü olmakla beraber, en azından okunabilir seviyede olduğunu duymuştum. O yüzden şans vereceğim. :slight_smile:

2 Beğeni

Öyleyse Aquila Yarığı kitabını es geçip Keşif Uzay’ını alayım. Yazarın kitaplarını hevesle bekledikten sonra böyle duruma düşmesi üzücü.

2 Beğeni

Bence bekleyin isterseniz, bu sene içinde okurum tahminimce. Bende zaten var kitaplar, okuyayım eğer okunabilir seviyedeyse alın. :slight_smile:

Malesef… Peter Hamilton’un kitaplarını da bekliyorum, umarım akıbeti bu şekilde olmaz.

4 Beğeni

Infinite Jest’i çevirecek yazarı buldum. Can Kantarcı daha önce Watchmen dahil birkaç kitabını çevirisini yapmış. Ayrıca Alfa’dan yeni çıkan bir kitabı da var. 2 ya da 3 sene sürsün hiç önemli değil. Yeterki kitap hak ettiği -ne kadar mümkünse- çeviriye ulaşsın.

Merak edenler için haberin linki;

3 Beğeni

Tamamdır, sizin yorumunuza göre karar veririm :slight_smile:

1 Beğeni

Bu serinin kapaklarına da içim gidiyor, çok beğeniyorum ama çeviri yüzünden yaklaşamıyorum. Satış da yapamıyor bu seri nasıl bu kadar istikrarla yayımlanıyor şaşırıyorum, üstelik tuğla gibi kitaplar. İlginç gerçekten.

2 Beğeni

İndie Kitap fiyat konusunda Pegasus’la yarışıyor sanırım, hatta Pegasus’u geçmiş bile olabilir. O nasıl fiyat öyle, 70 TL! Bu arada, fiyat sadece bana mı aşırı yüksek geldi :slight_smile:

2 Beğeni

İndirim oranı az olduğu için diğer yayınevlerinden daha pahalı gibi gözüküyor. Artık, her 100 sayfa için 10 lira şeklinde bir fiyat standartı oluştu maalesef. Sıklıkla %45 indirime giren bir yayınevi, indirim günlerini beklemenizde yarar var.

https://www.babil.com/ickabog-kitabi-j-k-rowling

2 Beğeni

Farseer serisinin üçüncü kitabı Suikastçinin Arayışı 872 sayfa ve Alfa’nın kendi sitesinde “sadece” %35 indirimle 31,85 TL’den satışta. Yani %40-45 gibi bir indirimle 30 TL’nin de altına iniyor fiyat veya İdefix gibi sitelerde kodlarla birlikte daha uyguna alınabiliyor. Belki teliflerin farklı olması veya daha başka nedenlerden dolayı, hemen hemen aynı sayfa sayısına sahip kitaplar arasında 10-12 TL fiyat farkı oluşabilir mi, bilemiyorum. Sanırım bazı yayınevleri piyasada bu fiyatların oturmasını istiyor.

2 Beğeni

Alfa’da sabit bir fiyat sistemi yok galiba. Bazen pahalı olacağını düşündüğüm kitaplar çok uygun bir fiyata satışa sunulurken, bazen de tam tersi oluyor. İndie Kitap toplam 50 kitap yayınlamış butik bir yayınevi, ama fiyatları Pegasus ve İthaki gibi yayınevleriyle aynı oranda. Pegasus ve İthaki’nin butik bir yayıneviyle aynı fiyatları koyması bu yayınevlerinin ayıbı bence.

3 Beğeni

Ya gerçekten gına geldi 1984 paylaşımlarından. Bıraksak mı artık arkadaşlar?

7 Beğeni