Yeni Kitap Haberleri

12 Beğeni

Everest Modern Klasikler’in yeni kitabı. Avusturyalı yazar Peter Altenberg, Ahmet Arpad’ın çevirisiyle Türkçe’de.

12 Beğeni

164. Anton Çehov Bütün Eserleri 1

1984.4

17 Beğeni

Çehov… Nihayet ve sanki Tolstoy’un külliyatında kullandıkları cilt değil. Bu çok iyi haber. Teşekkürler.

1 Beğeni

Ciltli baskıda çıkacak, ben onu bekleyeceğim.

3 Beğeni

Maya Kitap Mitolojik Kitaplar Dizisi yenisi

10 Beğeni

Evet. Ben de ciltli bekleyeceğim. Küçük Dorrit kitabında kullandıkları cilt baskısını kullanmışlar gibi geldi. Umarım öyledir.

3 Beğeni

Aramızda hiç Akunin okuyan var mı? Şimdiye kadar hiç rus polisiyesi okumadım. Çok merak ettim.

Alfadan çıkan 2 kitabı daha varmış. Baş karakterin adı da Erast Fandorin miş.
https://www.alfakitap.com/Yazar/boris-akunin/123501

1 Beğeni

Bende hiç okumadım malesef. Goodreads puanları fena değil.

2 Beğeni

3 Beğeni

bunların iletişim olan versiyonları bende var ama sanki bunları da alacakmışım gibi hissediyorum.

2 Beğeni
6 Beğeni

İthaki Grubu yeniler…

14 Beğeni

26 Beğeni

İçerik Tanıtımı: Kurmaca, şiir ve kurmaca dışına odaklanan üç ayrı söyleşiden oluşan bu sohbetlerde, yazmanın zorluk ve ödüllerini, inceliklerini ve püf noktalarını tartışıyor Ursula K. Le Guin. Bunu yaparken de, hem yazar olarak birikiminden hem de “yaşanan bilgelik” haline gelmiş tecrübelerinden bekleneceği üzere pek çok konuya değiniyor. Yazma zanaatının teknik detaylarından dilin ahlaki meseleleri yansıtma ve kullanma biçimlerine, yazının ritminden şiirin müziğine, yayıncılık piyasasından kadın yazarların edebi kanondan dışlanmasına, "öteki"nin perspektifinden yazmaktan siyaset, bilim ve doğaya uzanan geniş bir yelpaze bu.

“İyi bir söyleşinin hiç bitmemesini istersiniz,” diyor Le Guin. Nitekim yazarın kendi eserlerinin yanı sıra, etkilendiği ve ilham aldığı bazı eserlerden alınan pasajlarla da zenginleştirilmiş olan bu sohbetlerin tadı okurun damağında kalıyor. Hayranlarına Le Guin’i daha iyi tanıma fırsatı sunan bu kitabın, yazarı henüz tanımayanlar için de güzel bir tanışma vesilesi olacağını umuyoruz

Tarihte ilk kez, on yıl ilerisini düşünen kişiler arasında, küresel bir oyunun sonunu oynamakta olduğumuz kanısı oluştu. İnsanlığın yarattığı sorunlar hem küresel hem de sürekli artıyor.

Aklımızda ekonomik büyüme, dizginlenmemiş tüketim, sağlık ve bireysel mutluluktan başka bir amaç olmadan debelenip duruyoruz. Yüzyılın bu en büyük sorunu ancak ahlaki düşüncede temel bir değişiklik, insan dışındaki canlılara büyük bir bağlılıkla çözülebilir. Türümüzün miras aldığı bu güzel dünyanın biyosferi oluşturmasının 3,8 milyar yıl aldığını asla unutmamalıyız.

İnsanlık küresel biyolojik çeşitlilik hakkında çok daha fazla şey öğrenmedikçe ve bu çeşitliliği korumak için hızla harekete geçmedikçe, Yeryüzü’ndeki yaşamı oluşturan türlerin çoğunu kısa zamanda kaybedeceğiz. Yarım-Dünya önerisi, sorunun önemine uygun, birincil, acil bir çözüm sunuyor: Ancak gezegenin yarısını veya daha fazlasını ihtiyat olarak bir kenara ayırarak, çevrenin yaşayan kısmını kurtarabilir, kendi varlığımızı da sürdürebilmemiz için gereken dengeyi sağlayabiliriz.

Edward O. Wilson, Harvard Üniversitesi Biyoloji ve Zooloji fakültelerinde ders verdi, Harvard’da Frank B. Baird Bilim Profesörü, Mellon Bilim Profesörü oldu. Pellegrino Üniversitesi’nden emekli olduktan sonra ders vermeye devam etti ve Harvard’ın Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi’nde entomoloji küratörlüğü yaptı. 2005’te E.O. Wilson Biyoçeşitlilik Vakfı’nı kurdu. Karıncalar konusunda dünyanın en yetkin ismi olarak tanınan Wilson, insanlar da dahil tüm hayvanların sosyal davranışlarının genetik kökenlerini çalışan sosyobiyolojinin önde gelen savunucusudur. İki kez Pulitzer Ödülü olmak üzere sayısız ödül almıştır.

9 Beğeni

Alfa 3. kitabı yeni çıkarmışken serinin 4. kitabı geldi. Zaten 5 kitaplık olan seri çabucak bitmiş olacak sanki.

17 Beğeni

Seriyi okuyan varsa görüşlerini alabiliir miyim?

3 Beğeni

Konusu ilgimi çekti ama hem forumda hem de başka yerde çok yorum görmedim. Okuyan varsa hayrına biraz yorum yaparsa sevinirim.

1 Beğeni
21 Beğeni

Kurtulan Kızlar Yabancı’dan İthaki’ye geçmiş :slight_smile:

4 Beğeni