Yeni Kitap Haberleri

Yanlışlıkla yazdım. Kafa ithaki de kaldı.

1 Beğeni

Bu kitabı iş kültür nasıl halen basmadı anlamadım.

1 Beğeni

Tolstoy Bütün Eserleri 13 için bandrol alındı.

6 Beğeni

resim

Timaş Çağdaş Dünya Edebiyatı yeni kitaplar :

"Okuyacağınız bu modern klasik, Filiz adındaki tavuğun öyküsüdür. Filiz artık emir üzerine yumurtlamak ve tüm yumurtalarının pazara satılmaya götürülmesini izlemek istemez. Her Sabah çiftliğin kapısından geleceğine göz atar, özgürce dolaşan hayvanları izler ve vahşi doğaya kaçarak kendisi için bir yumurta yumurtlamanın hayalini kurar.

Özgürlüğü, bireyselliği ve anneliği temel alarak çiftliğin geleneklere sarılı dünyasına başkaldıran, yürekli ve ilham sahibi bir dişi kahramanın hikâyesini anlatan Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, aynı zamanda evrensel yankının romanıdır ve dünya çapında milyonlarca okura ulaşmıştır. Tavuk, ördek, horoz, köpek, gelincik gibi hayvan karakterleriyle, Hayvan Çiftliği ve Charlotte’nin Ağı gibi İngiliz klasiklerini akla getirir. Sun-mi Hwang’ın günümüz için kaleme aldığı bu fabl, dünya edebiyatı içinde yerini almış unutulmaz bir karakterin yolculuğunu anlatır."

“Kimya alanında layık görüldüğü Nobel Ödülü’nü almak üzere bekliyor. Törene sadece birkaç saat kalmış. Ve o sırada Lise Meitner beliriyor süitinde: Otuz yılı aşkın bir süredir birlikte çalıştığı eski dostu, meslektaşı, tecrübeli bir bilim insanı.
Fakat Lise, Otto’yu tebrik etmek için orada bulunmuyor. Onun meselesi geçmiş ve dolayısıyla gelecek. Lise sadece hesaplaşmak istiyor. Ömrünü adadığı işin hayattaki karşılığıyla yüzleşmek… Kapalı kapılar ardında, bir otel odasında olup bitiyor her şey. Karlı ve soğuk bir günde. Cyril Gély, tiyatrodan gelen ustalığını diyaloglar üzerinden akan bu hikâyede konuşturuyor: Tarihle, vicdanla, insanlıkla boğuşan iki bilim insanının gerçeğiyle yüzleşiyor.”

2 Beğeni

Kırmızı Kedi Yayınları Klasikler Serisi yeni kitapları geldi.

Sırtları görmek için detaylı fotoğraf

10 Beğeni

Kapak olarak biraz bana Kazım Taşkent Serisi’ni anımsattı :roll_eyes:

2 Beğeni

Ben ilk gördüğümde Kazım Taşkent Serisinden sandım zaten. :blush: :blush: :blush:

Zweig basmayın! Basacaksanız da Bilinmeyen Gacının Mektubunu bi rahat bırakın artık. Alırsak İş Bankası mis gibi kapak yapmış, onu alırız. Siz daha neyi zorluyorsunuz.

8 Beğeni

2005’e kadar yaklaşık 15 yıl YKY GYY’si olan Enis Batur 2017 itibariyle Kırmızı Kedi GYY oldu. Onun eli değmiş olabilir.

2 Beğeni

GYY genel yayın yönetmeni mi?

1 Beğeni

Evet. :+1: :+1: :+1: (Enes Batur ile karıştırmayalım lütfen. :joy: :joy: :joy:)

1 Beğeni

Enes Batur ilk çıktığında, “Ya Enis Batur neden birden trending oldu? Her yerde konuşuluyor. Yoksa vefat mı etti?” diye paniklemisligim var, evet.

6 Beğeni

Ya hoca onu bunu bırak da nerede bu Ayn Rand kitapları? Ayn Rand sorusu gelince “lan sanki hayatın değişecek okuyunca” tepkisi veriyor musunuz?

5 Beğeni

Öyle bir tepki vermiyorum. Çünkü birçok insan haklı olarak uzun zamandır bekliyor bu kitapları.

Beklemeye değer mi? “Hayatını değiştirebilir mi?” Kişiye göre değişir bunun cevabı. Ancak Türkiye gibi devletçiliğin neredeyse hiç tartışılmadığı bir yerde bence yayımlanması gereken kitaplar ve birçok genç okurun da düşüncelerini değiştirecektir. Benim gibi görece yaşını almış insanların fikirleri ise deneysel ve bilimsel kanıtların ışığında bile çok esnemez.

Şöyle bir örnek vereyim: 20. yy’ın başında astronomi dünyası ikiye ayrılmıştı: Evrenin sonsuz olduğunu ve bir şekilde devir-daim halinde olduğunu savunanlar. Evrenin sonlu ve genişlediğini savunanlar. (Evrenin sonsuz olduğunu savunan bilim insanları da diğerleriyle alay edip, “Ne yani evren büyük bir patlama sonucu mu oluştu?” diye soruyordu. Büyük patlama ismi de onlardan gelmiştir.) Özellikle Georges Lemaitre, Edwin Hubble ve Einstein’ın çalışmaları sonucunda ise “büyük patlama” teorisini destekleyen kanıtlar ağır bastı. Buna rağmen evrenin sonsuz bir devir-daimde olduğunu iddia eden bilim insanları fikirlerinden vazgeçmedi.

Benzer şekilde ve hatta çok daha fazla bir biçimde sosyal bilimlerdeki yenilikler, kanıtlar da yaşlı nesil tarafından çok rahatça inkar edilebilir ve görmezden gelinebilir.

25 Beğeni
3 Beğeni

7 Beğeni
14 Beğeni

Aylar oldu YKY’den hala ses soluk yok…Hani yeni kitap değil ekstra birşey yok metinler zaten hazır ama inatla gelişme yok :pensive:

8 Beğeni
11 Beğeni