Yeni Kitap Haberleri

Hahahha sınırlıymış bide:)

1 Beğeni

Tam bir karar verebilmiş değilim ciltli baskı çıkınca fiyatla birlikte bir karar veririm kitap için. Pegasus fiyat politikasından hiç hoşnut değilim ve bu nedenle yayınevinden uzak duruyorum genelde

2 Beğeni

Ben etiket fiyatı 100 üzeri olur diye tahmin ediyorum.

2 Beğeni

140-150tl etiket diyorum başka bişey demiyorum.

Daha da ne diyeceksin, 140-150 TL diye diyeceğini demişsin :grinning:

1 Beğeni

Tüfek mikrop ve çelik 600 sayfa 84tl,çöküş’de 750 sayfa 110-120tl kesin olur.Etiket fiyatı %45-50 indirim ile 60-65tl olur internet fiyatı.

2 Beğeni

Umarım daha pahalı olur, hazır dolar da 1 ayda 60 kuruş zamlandı. Haftaiçi borsalar da açılınca 75-80’e kadar yolu var.

Böyle kitapları herkes alıp okuyamasın mesela en başta da 1984 felan olsun. Alırken sınavdan felan geçirilsin insanlar. Okuduktan sonra da geçirilsin hatta.

1984 için çok geç. Seneye George Orwell’ın (Ölüm tarihi 21 Ocak 1950) telifi düşüyor.

Tüh şimdi telifi düşünce “kapakçılar” toplanır, seneye zor bir zaman geçireceğiz demekki.

Hem bence toplatıp yakılmalı bu kitap.

Ben hala bu kitabın ülkemizde nasıl yasak olmadığına şaşırıyorum. Resmen ülkemizi anlatıyor.

Yani şöyle bir kapakla çıksa Kötümü olur?Dış görünüşte az çok önemli bu hayatta.

4 Beğeni

Bu çok uzun bir konu, bunu konuşmak istemiyorum.

1 Beğeni

Neden ki?

Bu da çok uzun bir konu mesela.

Şöyle özetleyeyim o zaman bugün aktif internet bağlantısına sahip 2 milyar insanın yüzde kaçı “internet” gibi büyük bir nimeti hakediyor ve bunun için şükrediyor?

Bilgi ve teknoloji bu kadar kolay ulaşılabiliyor olmamalı. Bugün 3-5 bilim adamı ve mühendis bir şeyleri icat ediyor, geri kalan milyarlarca asalak ise onların suyundan yararlanıyor.

(Şu anda aksine bütün bunları herkese ulaştırmayı misyon edinmişler, sözde…)

Anladım. Ulaşım kolaylaşınca değer düşer diyorsun yani kısaca. Bilinçlenmek yerine tam aksi yönde etki yapıp asalak hale getiriyor bir nevi.

Benim bir fikrim yok bu konuda.

1 Beğeni

Değerinin düşüp düşmediği tartışılır bir konu işte. Herkese her şey ulaşmalı mı ulaşmamalı mı? Kapitalizm ve sosyoloji içerisinde (daraltmak gerekirse bu ikisi) değerlendirilmeli.

Yani sadece parası olduğu için herhangi bir nesneye ulaşmış insanların o “şeyi” de dibine kadar eleştirmesine de imkan veriyorlar böylelikle.

En yoğun denk geldiğim ve kusma raddesine geldiğim tartışmalardan bazıları: Telefon, araba karşılaştırmalarıdır mesela. Sen o “putlaştırdığın” eşyalarına sadece paran sayesinde ulaşabildin ve sahip oldun. Çoğu zaman bu eşyalardan nasıl yararlandıklarını konuşup, şükretmek yerine ve nasıl daha çok yararlanabileceklerini veya nasıl acaba “biz bunu nasıl üretiriz?” demek yerine bağnaz karşılaştırma muhabbetleri içerisinde insanlar hamaset yapıyor. Bu yüzden de bir “akıllı telefona” veya “internete” vb. (artık sizin için her neyse) onlara insanlar ulaşamamalı. Haketmediklerinde ellerinden alınıp suratlarına çarpılmalı. Buna kitaplar da dahil…

Seneye George Orwell için yayınevi kuralım o zaman. Madem telifi doluyor… Sabahattin Ali ile peşpeşe basarız.

@AeroKnight-sama,

:thinking: Bilgiye erişimden ziyade, burada asıl sorun edilen ulaşılan bilginin bireylerce nasıl değerlendirildiği değil mi?

Hem, öneriniz pek çok soruyu beraberinde getiriyor. Kim karar verecek? Devlet mi? Şirketler mi? Vakıflar mı? Kurumlar mı? Ve bu bağlamda hangi bilgilere kimin, nasıl ve ne biçimde ulaşması da çeşit çeşit soru içermekte. Bunları düşündünüz mü?

1 Beğeni

Düşündüm ama düşünmek için geç kaldım. O kısmı zaten benim yerime düşünmüşlerdi.

Kendi inceleme sürecinizde kendi kendinize verebildiğiniz en net cevap neydi?