Yeni Kitap Haberleri

Monokl serinin telifini kaybetmiş. Hugh Howey çok büyük miktarlarda baskı yapılmasını istiyordu. Yani 1000 - 1500 basamıyordunuz. Yanlış bilmiyorsam 5000 baskı falan gerekiyordu. Eldeki baskılar bitmeyince, mali kaynaklar azalınca Monokl da telifi yenileyemedi. Zaten yıllardır filmi çekilsin de şu çevirinin karşılığını maddi olarak alalım diye bekliyorlardı ama Ridley Scott bir türlü başlamadı çekimlere. İthaki de telif düşünce kapmış seriyi. Filmi çıkarsa ona uygun, film afişi kapaklarla da gelir muhtemelen.

Bu arada, daha önce söylemiştim ama kitapların çevirisi Monokl ile aynı. Belki son okuma, editörlük yapıp bazı yerlerini düzeltmiş/değiştirmiş olabilirler. Ama yine Rasim, Gökhan ve benim çevirilerim kullanıldı.

Gondolin’in Düşüşü için orijinal kapak kullanılmış bir de. Bence daha güzel. Ama siyah kapaklara geçişten sonra biraz garip olmuş tabii, haklısınız.

24 Beğeni

Şu seriyi Metro serisiyle karşılaştırma imkanın var mı?

İlk defa duyduğum bir seri.

Çok farklı seriler. Metro serisi kıyamet sonrası Rusya’nın harabelerinde, şehirlerin altındaki metro istasyonlarında geçiyor ve bir sürü doğaüstü etmenin, yaratığın, canavarın yanı sıra Rus kültürüyle ilgili eleştiriler de içeriyor.

Silo ise daha çok Fallout tarzında. Geçmişte yaşanan büyük bir nükleer savaş sonucu bir grup insan silo benzeri bir yeraltı üssünde yaşamaya mahkûm olmuş. Toprağa diklemesine gömülmüş bir üs bu ve her katında farklı şeyler var. En altta pazar, ortada çiftlikler, daha üstte koğuşlar vs. En üstte çöl hâline gelmiş dış dünyayı izlemelerine olanak sağlayan bir kafeterya var. Dışarıya çıkmak kesinlikle yasak çünkü silonun havasına radyasyon bulaşma tehlikesi var. Büyük bir suç işleyen herkes ölüm cezasına çarptırılıp dışarıya yollanıyor. Kendilerinden dışarıya bakan tek kameranın camını silmeleri isteniyor. Zaten birkaç dakika içinde ölüveriyorlar. Kitap boyunca böyle bir düzende yaşayan insanlar, dünyanın neden bu hâle geldiği ve niçin kendilerinden başka hiç kimsenin hayatta kalmadığı gibi konular leziz bir gizem, entrika ve gerilim eşliğinde anlatılıyor.

Eskiden Kayıp Rıhtım için yazdığım inceleme şurada:
http://www.kayiprihtim.org/portal/inceleme/silo-bir-yeralti-edebiyati/

Şurada da ön okuması var:

28 Beğeni

:slightly_smiling_face:

14 Beğeni

Hurin’in çocukları alacaktım dün DR de tadilat var diye alamamıştım, iyiki alamamışım. Bulursam eski kapaklisini alırım yani, son günlerde bir kaç yerde ucuza görmüştüm.

Yeni baskı çıkınca eskileri de ucuzlatmışlar. Yoksa piyasa da ucuza vardı ama ciltlileri mi pahalı idi? :thinking:

5 Beğeni

Karton kapakları 100 TLcik ti bi ara. Yeni baskı gelince ucuzlattılar. Ciltliler ise yine aynı pahalılığında :expressionless:

1 Beğeni

Ama bu haksızlık…

indir

5 Beğeni

30-40 aralığında var ama değer mi karar veremiyorum. 20 tlye buldum ama site hakkında çok kötü yorumlar var diye es geçiyorum. Ne yapsam bilemedim.

Silmarillion ile aynı boyda imiş hevesim kaçtı.

Bekleyin biraz daha bence. Satamayınca düşüreceklerdir. Düşürmezlerse yeni baskıya yönelirsiniz :blush:

1 Beğeni

4 Beğeni

Ayrıca tadilat kısmını bende gördüm, fantastik-bilim kurgu rafını geniş tutarlar umarım kitaplar çok hasar alıyordu :slight_smile:

1 Beğeni

Arka taraf boştu da dükkanı genişliyorlar mı? Yoksa rafları mı yeniliyorlar acaba? :thinking: Genişletilirse iyi olur diye düşünüyorum. Son zamanlarda ne zaman gitsem dolu ve sıkışık oluyor, yer açılması lazım.

1 Beğeni

Künyede benim adım yok mu yaa? :frowning: Editörü olarak dokuz doğurmuştum halbuki güzel olsun diye. Alan olursa bir fotoğrafını atsın bana lütfen.

4 Beğeni

Monokl %50 indirime girdiğinde 3 kitabı 48TL’ye alabiliyoruz. İthaki yine harika bir hizmet yapmış. Etiket fiyatıyla üçleme neredeyse aynı fiyat. Yazık…

5 Beğeni

Haydaaaaa :confused:

Babil sitesinde editör Alican Saygı Ortanca geçiyor. Belki bir yanlışlık vardır İhsan Bey.

Bence kavga çıkacak :face_with_hand_over_mouth:

1 Beğeni
1 Beğeni

Alican Bey’in aynı anda nasıl 30 kitabın editörlüğünü yaptığını anladık… :stuck_out_tongue: Yok yaa hata vardır, bu kadar da hırgızlık yapmazlar diye düşünüyorum. Üzerinden 4-5 yer değiştirip, çok editörlük ihtiyacı vardı, baştan yaptık o sebeple yazmadık denmez galiba.

16 Beğeni