Yıldız Gemisi Askerleri-Robert A. Heinlein

Kitabı bitirmiş bulunmaktayım. Oldukça dolu bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yazarın görüşü elde etmek istediğiniz şey için bedel ödemelisiniz, özgürlüğün bedeli de savaştır şeklinde ve bu görüşünü en ince detayına kadar temellendirerek, adeta askerlik için bir tanım kitabı şeklinde bir araya getirmiş. Hemen okuyup geçmek yerine anlatmak istediklerini anlamaya çalışmak daha doğru bu kitap açısından. Akıcı ve bol aksiyonlu olmadığını söylememiz lazım. Özellikle tarih ve ahlak felsefesi dersi öğretmenleri aracılığıyla Heinlein felsefi görüşlerini de bize yansıtıyor.

@Bay_Karamsar incelemesinde oldukça detaylı bir şekilde bahsetmiş kitabın alt ve üst metinlerinden. Bunlara katılmakla beraber, ne kadar militarist bir yaklaşımı olsa da, “aslında ben de savaş istemem ama olaylar neticesinde ve insanın yapısı gereği savaş bir zorunluluktur” noktasına ulaştığını düşünüyorum yazarın. Ayrıca “faşist” olmakla suçlanmış yazarımızın bu eserini okuyunca suçlamaların çok da yerinde olmadığını gördüm kendi fikrime göre. Karakterlerinden birisine Celal ismini koyan, kitabında Kur’an’dan ayet koyan birisi en azından bahsedildiği gibi ırkçı olamaz diye düşünüyorum. Savaş güzellemesi de diyemiyorum, daha ziyade askeri bir gelecek tasvirinin anlatımıydı. Savaş sahnelerinin azlığı bile buna bir referans sağlayabilir. Genel olarak yapılan Kikitabın yorucu ve yavaş tempolu olduğu yorumuna da katılıyorum, okuyacak olanlar bu durumu göz önünde bulundurmalı. Çok fazla miktarda askeri terim ve ortam içermesi dolayısıyla da bu konulara uzak olanları aşırı sıkabilir tahminimce. Ben genel olarak beğendim kitabı. Heinlein’ın neden bilim kurgunun üstatlarından sayıldığını da anlamış oldum. Ayrıca Bitmeyen Savaş ve Yaşlı Adamın Savaşı kitapları, bu kitaptan inanılmaz ilham almışlar. Özellikle Yaşlı Adamın Savaşı kitabındaki eğitim bölümü, eğitim çavuşu vs baya baya Yıldız Gemisi Askerleri ile aşırı benzerlikte.

8 Beğeni