Yılmaz Özdil Özel Baskı Mustafa Kemal Kitabı

Okudum elbette. Tanımak, anlamak nedir bilmiyorsunuz sanırım. Biyografi demedim ben.

Ekşide tartışılır tabi bu konu. Sayfalarca yazarsın, eleştirirsin, yerden yere vurursun ekşide hiçbirşey olmaz.
Çünkü asıl hırsızlıkları yazarsan, 2500 liralık kitaba değil 2500 milyarlık soygunları yazarsan, onlara tepki gösterirsen o zaman birşeyler olur ekşide.
Artık siteyi mi kapatırlar sizi mi bilemezsiniz.

Size göre, bana görelik bir şey demedim. Bağış, hukuk dersinde gördüğümde de, TDK’deki karşılığında da herhangi bir karşılık olmadan yapılan bir şey. Tanımını söyledim.
Zaten dediğiniz şeyin içeriğini, niyetini anlıyorum, onda sıkıntı yok. Onun için bir şey söylemedim.

1 Beğeni

+1 Yazdıklarınıza katılıyorum.

Farklı birkaç konuya değinmek istiyorum.

1.Özdil veya Yayınevi kazandıklarının yüzde kaçını bağışladıklarını belirtmemiş (Resmi kaynak varsa gönderebilirsiniz) yani 10 milyon kazanıp 1 milyon da bağışlamış olabilirler daha az veya daha fazla da.

2.Burada görmedim ama ekşi ve twitterda çok fazla konuşuluyor Özdil’in yanmaz kefen satanlardan farkı yok diyenler var.Bu kişiler tamamen saçmalamaktalar, Özdil sana ne vaat ediyor? Bir kitap yazdım al oku, bunun yanmaz kefenle ne alakası var? Birisi dolandırılıcılık diğeri ticari faliyet.

3.Duygu sömürüsü, Atatürk olmasa aç kalırdı diyenlerde kitap yazmanın bu kadar kolay olduğunu düşünüyorlarsa kendileri bir denesinler bakalım.Bırak 1.5 milyon satmayı bin tane kitap satabiliyorlar mı?

Hiçbir şey tesadüf veya şans ile olmuyor, adam pazarlamasını çok iyi yapıyor ama bu da bir kabiliyet.Zaten öyle olmasaydı Atatürk hakkında yazılan her kitap çok satardı ama öyle bir şey olmuyor.Atatürk’ü sevenler yolunmaya hazır tavuk olsalardı her kitabın çok satması gerekmez miydi sizce?

Kabul etmeniz gereken şey, Özdil’in kendine özgü bir üslubu var ve yazarlık yeteneği çok kuvvetli.

1. Olayları basitleştirmeyi ne kadar çok seviyoruz, bir ömür harcanarak elde edilmiş bir kariyer, yazılmış kitaplar, gazete yazıları ama bunların hiçbir önemi yokmuş gibi davranılabiliyor.

Klasik doğulu alışkanlığına kapılmak zorunda değilsiniz, ifrat ve tefrit arasında gidip gelmeyin bir konu hakkında da.Kitapları çok satan bir yazar Atatürk hakkında derleme bir kitap yazmış ve bunu satıyor olay bu kadar basit.İlla Özdil’i yüceltmek veya sömürücü, dolandırıcı demek zorunda değilsiniz.

8 Beğeni

Bu kitabın %100 tuzu bağışa gidiyor olsa idi bu tartışma olmazdı. 20 liralık kitabın 10 lirası bağış olsa 9 lirası yayıncıya kalsa bile kalan 1 liradan bile milyonluk vurgun yapıyor bu adam ama bu aldığı parayı hiç hak etmiyor.

Benim karşı olduğum Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini kullanarak para kazanmaları. Yılmaz Özdil’in bundan önce de kitapları vardı, hiç bu kadar tutulmadı. “Atatürk’le ilgili kitap yaparsam satılır.” Reklam yapmasına bile gerek yok. 80 milyon, hatta dünyanın yarısının tanıdığı bir önder. Ben buna karşıyım. Atatürk’le ilgili kitaplar koruma altında olmalı, para kazanamamalılar. Sevdiği için o kitabı yazmalı, para için değil.

1 Beğeni

KR Kitap Kulübü’nün bir sonraki etkinliği için bunu mu seçsek? :stuck_out_tongue:

5 Beğeni

Şahane olur. 1881 baskının tamamını biz alalım. Nasıl olsa sudan ucuz. Birini evde okuruz, birini çantamızda taşırız, birini de işte/okulda tutarız. İyi fikir, tuttum bunu :slight_smile:

8 Beğeni

Çekilişte yapar mısınız ? :sweat_smile:

En güzel çekilişler :+1:t6: @Bay_Karamsar

2 Beğeni

Çekiliş? Acaba forumdan kimi anıyoruz :sweat_smile:?

Tam bu cümleyi kurarken anılmak? İkimizin de kalbi temizmiş :smiley:

1 Beğeni

Aynen hemen aklıma geldiniz Yazınca altta görünce bide :smile: Kalbimiz temizmiş :+1:t6:

1 Beğeni

O değil de kitabın Twitter’daki duyurusunun altına gelen yorumlar gerçekten de efsane :slight_smile: Birkaç tanesine bakayım derken arka arkaya hepsini okumaya başlıyorsunuz.

https://twitter.com/krmzkedikitap/status/1086864254630854656

9 Beğeni

Bu fiyata değil on liraya bile satıyor olsalar ve seçim yapmam gerekse Gazi Mustafa Kemal’ in hayatını bir bilim insanının kaleminden okumayı tercih ederim. Sonuçta bal tutan parmağını yalıyor.

Ben tablo yaparım hepsini alırsanız. Hemi de bedafa… :crazy_face: Dünyada tek olacak 2.500 milyar milyona da satarız hem. :krs:

2 Beğeni

Kitabın Galata kulesi ile bağını ortaya seren bir tivit buldum.

12 Beğeni

Tam da dediğiniz gibi oldu. Yorumlardan çok tepki aldığı görülüyor. Şu yorumla sözün bittiği yerde olduğumu anlayıp kendime dur dedim ve okumayı bıraktım:

“Asgari ücreti eleştirip asgari ücretin üzerinde kitap satmak.”

8 Beğeni

Yalnız bu özel basım Mustafa Kemal kitabının, Extended Edition olarak piyasaya çıkacağı söyleniyor. Bu versiyonda, önceki basımlarda kesilen kaynakça kısmının da olacağını duydum. Kaynağım çok gizli.

Siz görmek istiyor kaynakça, verecek 470$.

9 Beğeni

Elif hanımın takip listesini inceleyince Atatürk ile ilgili bir kitaba niye olumsuz yorum yaptığı zaten açıkça belli oluyor. Yanlış anlamayın onun görüşlerini küçük görmek veya ötelemek değil amacım. Sadece olumsuz eleştiri yapmasının siyasi yanına işaret ediyorum.
Çok eminim o tweet’leri atan insanların en az yarısı bir yandan özel tüketim vergisi ile devleti zengin ederek, diğer yandan da Apple firmasını fayiş fiyat politikasına rağmen zengin ederek son 1 yıl içerisinde çıkan bir iPhone modeline sahip olmuştur. O da mühim değil, diyorum işte kimi kitaba kimi telefona değer verir.
Zevkler, yaşam tarzı ve görüşler. Saygı saygı saygı.

Not : Cidden bakınca son çıkan iPhone fiyatı ile bu kitaptan 6 tane alınabiliyormuş. Ama o telefonu masaya koyunca daha havalı oluyor tabi.

4 Beğeni

Extended Edition sadece hak edenler alsın diye basılıyor biliyorsun yani olsun o kadar.

1 Beğeni

Haketmek için piyango falan oynayayım bari. Çok parası olan hak ediyor sonuçta.

Elmalarla armutlar olmuş. Cem Yılmaz çıkıyor yeteneğini sergiliyor. Ha o da bir gün cmylmzatatürközelgösterim tarzı bir gösteri yapar bunu da 1881 kişiye bilet başına atıyorum 40.000 tl den yapıp yine atıyorum yarısını lösev’e falan bağışlarsa haklısınız derdim.

Nereden bakarsak bakalım fırsatçılıktan başka bir şey değil. Yılmaz Özdil benim için önemli biri değil ama yine de fikrimi belirtmek istedim. Sonuçta o önemli olmasa da Atatürk önemli. Adının kullanılması rahatsız ediyor.

4 Beğeni