Yüzüklerin Efendisi’ni Okuyacaklar Cemiyeti 📖

2 Beğeni

“Falanca kitabı okumamışlar cemiyeti” fikri güzelmiş aslında. Belli başlı serilerin (mesela kendi adıma Yerdeniz) cemiyeti olsa ve kitabı okuyanlar o başlığa iştah kabartan küçük incelemeler yazsa…

3 Beğeni

Yerdeniz okumaya başlamışken ona cemiyet açabilirim aslında :joy:
@Agape, ne dersiniz.
(Dalar ) bu başlığı açarken hiç umudum yoktu, ama şimdi dönüp geriye baktığımda sayısız ani var… (Uyanır)
Ehm… Bir şey mi demiştim? Sadece üç kişi falanız biz burada yahu :yum:

2 Beğeni

Tabi, tabi, kesinlikle öyle

2 Beğeni


@Agape , @mit, @nonphixion (Senle alakalı olanı yapmama sebep olan bir mesaj vardı ama bulamadım bulursam buraya alıntılarım)
Umarım az da olsa tebessüm etmişsinizdir.

12 Beğeni

Ellerine sağlık:) Aldınız yürüdünüz cemiyet olarak, helal olsun valla. Bence okuyup beğenmeyenleri de aranıza katarsınız bu ivme daha da büyür:)

2 Beğeni

Kapımız herkese açık efendim (kapı yok yani o kadar açık :smile: )(kimseyi banlamıyoruz da)(öyle bir yetkim yok zaten)
Bir de Rıhtım paylaşmış buraya da yazalım, Andy Serkis yarın saat 12’de başlayıp, baştan sona Hobbit’i okuyacakmış. Sağlık çalışanlarına da yardım toplayacaklarmış bu yayın sırasında. İngilizce tecrübe etmek isteyenler için güzel bir fırsat olabilir.

Teşekkür ederim(z).

3 Beğeni

Bu başlığı her okuduğumda aklıma gelen galiba başlık yanlış olmuş diyorum. Başlığı her gördüğümde aklıma gelen “Yüzüklerin Efendisi Okuyamamışlar Cemiyeti”. Ben de tekli kitapların arkasında yazan ifadeye katılıyorum: “İnsanlar ikiye ayrılır; Yüzüklerin Efendisi okuyanlar ve okuyacak olanlar.”

3 Beğeni

Okumamışlar deyince okuyamamışları da kapsıyor sanki, ama okuyamamışlar okumamışların tamamını kapsamıyor. Yanılıyor muyum?

1 Beğeni

Fark seçenek durumu. Okuyamamışlara mavi veya kırmızı hap seçeneği olmamış. Şimdi bu seçeneğin geçmişini bilmediğimiz için okuyamamışların okumamış grubunda sayılması biraz haksızlık olur. Belki seçenek olursa kırmızı hapı seçecek nereden biliyoruz? Okumamışlar için ise mavi hapı tercih edenler diyebiliriz. Bir de kırmızı seçip gönlü mavide olanlar var. Cypher grubu. Bu konu ile @mit ilgileniyor. Anında engellemesi gereken grup.

2 Beğeni

Cemiyetten çıkan ilk üye olmak için ilk adımı atıyorum efenim. Yüzük Kardeşliği’nden 25 sayfa okudum bile. :krs:

4 Beğeni

Başlığı Okumamışlar ve Okuyamamışlar’a mı evriltelim?

Hadi bakalım, ama cemiyette çıkış yok, adınızın yanına bir tık koyacağım o kadar :grin:

3 Beğeni

İbret-i alem olarak yazılı kalacağımı bilmiyordum :sweat_smile: ama tik atılması da bir şeydir.

2 Beğeni

Havai fişek var daha :smile:

2 Beğeni

Sonra bir de Cypher grubu eklemek zorunda kalırız. 2000’li yılların başında Matrix ve Yüzüklerin Efendisi fırtına gibi esiyordu. Şu anki çizgi roman filmleri bile bu rüzgar ile ivmelendiler. O zamana özel, bu iki güzel seri arasında bir benzeştirme (alegori yazacaktım ama Türkçe yazmak istedim. Benzeştirme alegorinin karşılığı oluyor mu?) yapmaktı. Yoksa bu işin sonu yok. Sadece Yüzüklerin Efendisi okuyanlar, Harry Potter yedi kitabı okuyup J.K. Rowling nedir unutanlar. (Aslında iyi başlık olurmuş, serinin tadı bozulmazmış hiç olmazsa.) vb vb.

Ek: Bu mesajları eleştirmek için atmıyorum. Bir Yüzüklerin Efendisi okuyanım. Sadece bu seri değil Türkçe’de çıkan her Orta Dünya kitabını okumuşumdur. Haliyle bu cemiyette olamam. Konuşmalar çok güzeldi ben de bir yerinden katılmak istedim.

4 Beğeni

Sembolize etmek diyeceğim,o da Türkçe değil. Benzeştirme de değişik gibi geldi bana. TDK’ya bakmak lazım

Başlık bu haliyle dursun o zaman, farklı gruplar da hoşgörü göstererek katılırlar, sorun kalmaz :smile:

Ekleme:

Şeref verdiniz. Eleştiri de gelişmenin önemli bir parçasıdır, önemlidir (seviyorum demiyorum ama öyle) :laughing:
Bir de okuyup cemiyete katılmak isteyenler çıktı bakın :smiley:

1 Beğeni

Sayın forum yöneticileri bu arkadaşı şikayet etmek istiyorum. Tehlikeli oluşumlar içerisinde kendisi. Önünü almamız lazım. Sonuçta forum içinde forum olmaz, olamaz. Buna izin verilemez. @Agape Bu işin sonunda çok kelle gidecek çok. :joy::joy:

5 Beğeni

Vrak… vra… Beni… Vra… Brak… Vrak :rofl:
Amanın, forumu geç bulup erken kaybetmek istemiyorum. Bir kurbağa fazla zarar veremez bence, mazur görünüz

3 Beğeni

Ama ahaliyi sakinleştirmek için bir kaç kişi profilinden vazgeçmek zorunda kalacak.

Seriyi okumayanlara olan hıncımı böyle çıkarıyorumdur.:stuck_out_tongue_winking_eye:

3 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi ilk okuduğum fantastik kitaptır o yüzden yeri başka ve isminin geçtiği yerler dikkatimi çekiyor. Yoksa kendim için söylemek isterim ki eğer okumamış olsaydım ve geç okusaydım okumadan geçen zamanlar için üzülürdüm. Bunun sebebi de bana farklı bir türü görmemi sağlamasıdır. Fantastik kitaplarla ilgili en genel eleştiri olan gerçek değil ki eleştirisi bana çok ilginç geliyor. Gerçek veya bu dünya ile ilgili dedikleri kitapların olduğu yerde yaşıyorum. Zaten içindeyim arada bu içindeliğin dışına çıkmak istiyorum. Yanlış anlaşılmama için söylüyorum bu kitaplar kötü demek istemiyorum bunlar zaten benim hayatımda ve ben hayatı farklı bir bakış açısıyla görmek istiyorum. Fantastik edebiyat bana bu özgürlüğü sağlıyor. Mesela Savaş ve Barış çok iyi bir kitap ama kitabın önsözünde bile Tolstoy şöyle diyor “Kitabı okuyanlar tarihi çok iyi aktardığımı söylüyor.” O yüzden farklı türde kitaplar sürekli farklı yerleri, dünyaları gezmek farklı zamanları yaşamak gibi benim için. Yüzüklerin Efendisi de benim bunları fark etmemi sağlayan kitaptır.

5 Beğeni