Yüzüklerin Efendisi’ni Okuyacaklar Cemiyeti 📖

Benim de :joy: :joy: :joy:

2 Beğeni

@Rena
Karıştırman çok normal. Israrla anlatamadığımız için oluyor bu. Adam kronolojik olarak bir tarihçe yazmış zaten. Silmarillionu okuyanların bile büyük kısmı Güç Yüzüklerine Dairi okumuyor. Ondan sonra o kim bu kim niye öyle gibi şeyler ortaya çıkıyor.
Tolkien bu yüzden abartılıyor ama bunu kafadan sakat üç beş bik bikçiye anlatamıyorum. O ayarda bir dünya yaratıp, yaratılışı tarihlendiren ve detaylandıran çok çok az insan var. Sadece tarih de değil birde mit kurulmuş. Çoğu kurgunun miti vardır ama adam Grom ölüler tanrısıdır der ve işi bitirir. Ne o tanrı figürü nasıl ortaya çıktı, niye bir başkası değilde o ölümü simgeler, ölüm tanrısı kötümüdür yoksa biz ölüm kötü olduğu için mi öyle algılarız değinmez bile.

Başlık " Yüzüklerin Efendisi" kelimesi içerdiğinden saygı duyuyorum. GOT ile karakter karşılaştırması yapıyor adam haklı olarak. Sonrada diyorki hikaye çeşitliliği GOT ta daha fazlaymışta bilmem ne.

Konuya dönelim: Tolkien bir yaş pasta iste Yüzükler ve Hobit sadece krema ve meyvesi olur. Bunun birde keki, fırınlanması ve bir bütün olarak sunulması var. Sen de tattıkça merak ediyorsun.
Sadece Bu adamda değil bunun Fantastik kurguda yaptığını H.P . Lovecraft da kurgu - gerilim-korku da yapmıştır. Bizde amele gibi Cthulu’nun çağrısı güzel hikaye der geçer adam, ama aslında Cthulu bir mit dir. Tolkien gibi bir miti kurmuştur. Haliyle bu yazılar o kadar detaylı ve sayfalar süren bir hal alır ki bırak unutmayı bazen okuduğunu anladığını sanırsın, yıllar sonra ortaya çıkar lan burada bu bunu demek istememiş diye.

Tavsiyem çok takılmadan ilk okumaları hikaye gibi yap geç. Sonra bir kış günü sakin kafayla Silmarillionu eline al :smiley:

5 Beğeni

Filmde daha iyi anlatılan hiçbir şey yok. Hatta “aynı” anlatılan şeylerin sayısı da çok az :slight_smile:

Ancak görsel bir rehber sunabilir ekstradan hatırlamaya yardımcı olmak için. Onun dışında yardımcı olacağını sanmıyorum, ana hikayenin aynı olması dışında hiçbir benzerliği olmadığı için :slight_smile:

2 Beğeni

Birkaç mesajdır görüyorum ki Tolkien sevgin biraz fazla harlı gibi :slight_smile:

Bu kadar ateşli sevgiler genellikle keyifli olmazlar :slight_smile: Çünkü ona ayırdığın vakti sevmek yerine, ne kadar çok sevdiğini düşünmeye harcarsın :slight_smile:

2 Beğeni

Bir de şu açıdan bakalım
Forumda:
Lovecraft abartanlar cemiyeti
Rıfat Ilgaz aslında tırttır cemiyeti
Uğur Mumcu ne kadar gazeteciydi cemiyeti
H.R.Giger tasarımdan ne kadar anlıyor cemiyeti

gibi bazı cemiyetler yok hocam, ondan öyle geliyor. :smiley:

Ama belki de bu bir tepki olarak doğmuştur :slight_smile: Sizin gibi kıymetli ve Tolkien’e karşı sevgi dolu arkadaşların ateşine karşı hani :slight_smile:

Türkçe basılan bütün Orta Dünya kitaplarını okudum. Bitmemiş Öyküler kitabını okuduğumda biliyorum dediğim kitaplarda bile ne kadar eksiklik olduğunu gördüm ve bunlar J.R.R. Tolkien’in kırk sene kadar taslak olarak yazdıkları. Seri yarım bıraktırılmasaydı karakter ve dünya gelişimi çok daha geniş olurdu. 6:45 baskılarının arkasında sözlükler var yer isimleri için, İthaki baskılarında var mı bilmiyorum. Bu sözlükler Silmarillion okurken çok işime yaramıştı.

3 Beğeni

@Erce anladım teşekkürler, kış günü olmasına dikkat edeceğim özellikle :smiley:

Demek istediğim buydu :smile:

3 Beğeni

Konu sapmasın diye çok detay yazmıyorum. Harlı kısmını yazarken ölçemiyor insan,iç ses ve algılama meselesi.
Ben Ortaokulda sanırım 98 senesiydi ilk defa kitap okumaya Tolkien ile başladım. Bana kimse kitap okutamazdı. Sonra sonra diğer fantastik kurgular geldi, derken bir baktım tarih, araştırma, sanat vs acayip şeyler okumaya başladım. Ama saydığım isimlere karşı hassas olmamada pop kültürün de rolü var.
Keşke hiç film çekilmeseydi de, böyle ortalık malı olmasaydı bazı şeyler dediğim çok eser var. Dune da öyle keza… Westwood yapımı Dune 2000 oynamamış, Stingli bir dune filmi izlememiş, o güdük kalın kitaplarla dost kitapevinden Herbert almamış biri nedense benim gözümde bir tık hafif kalıyor. “Dune ne kadar bilimkurgu” derse işte o zaman hararet tavan olabiliyor. :smiley:

1 Beğeni

Bence garip bir savunma durumu söz konusu :slight_smile: Sting’li olmamış bir Dune filmi izlemeyen, çok sağlam BK okurları vardır eminim. Kafandaki kendin için oluşturduğun kriterleri, Sting’li Dune izlediğim için BK’dan anlıyorum standardını başkalarına uygulamak çok doğru sonuçlar vermeyebilir :slight_smile:

Başkası da çıkar, toplamda 600 saat süren tüm Star Trek’leri izlemeyen, onlarca kitabını okumayan BK’dan ne anlar der :slight_smile:

Bence de konu sapmasın ama, öyle denk geldiği için konuşalım istedim :slight_smile: Sonuçta hepimizin meşgalesi ortak. Dune dediğinde neyi kastettiğini anlayan insanın bile kıymetini bilmelisin. Ne böyle boş boş kitap okuyorsun diyen insanlara kıyasla her türlü daha iyilerdir :slight_smile:

Gerçi Dune deyince anlamayan insanın da kıymetini bilmek lazım ama, ben kitaplar özelinde konuşuyorum tabii :slight_smile:

1 Beğeni

Bak haklısın ama verdiğim örnekleri tek örnek olarak görme. Olay bu zamana kadar Tolkien gitti, bende Tolkien üstünden gittim. Diğer konular olsa ona da bulaşırdım ( Aslında bir istisna vardı. POE başlığı açılmıştı ki ben POE yu hiç sevmem. Orada da yazdığım negatif şeyler ve Lovecraft la kıyaslamalar var)

Ama bir zahmet sadece POE nun tek bir eserini okuyan birisi, çıkıp POE abartılıyor demesin. (Ben POE abartılıyor dedim) Tüm eserleri, ondan etkilenenleri okusun öyle görüş savunsun.

Değindiğim iki noktam şu:
1- Hangi yazara ait başlık açıldıysa ona yönelik yazmış olmam beni onun müridi yapmaz.
2- Hali hazırda belirli bir bilgi birikimine sahip olmadan bir eser bir yazar görüşü belirtmek uygun olmaz.

Harry Poter bana hiç bir zaman cazip gelmedi, hiç bir zaman okumadım, bu yaşa kadar tek bir filmini izlemişliğim dahi yok. Çekmedi ilgimi ama Rena ya ufak bir takılma dışında hiçbir Potter başlığında yazdığım çizdiğim birşey yok. Rowling de abartılıyor diye bir cümlem yok. Bilmediğim şeyde yazamam, yazmamalıyım çünkü… Ama burada çok örneği var.

2 Beğeni

Ama belki de Harry Potter’ları okusan, yıllardır ben Orta Dünya ile boşa uğraşmışım, ne çok vaktimi harcamışım, ne kadar da abartmışım diyeceksin? :slight_smile: O yüzden, tek kitabını okuyan insanın abartılma konusunda konuşmaması gerektiğini düşünüyorsan, senin de konuşmuyor olman lazım :slight_smile:

Sonuçta fikrin değişebilir, değil mi?

Bence çok takılmaya gerek yok :slight_smile: Kimse kimseye hakaret etmediği sürece özellikle. Benim de demek istediğim tek şey, kendini biraz boşa yıpratıyormuşsun gibi gözüktüğüydü :slight_smile:

1 Beğeni

Neyse boşver,
Neticede METU BKFT üyesi güzide bir arkadaşımızı kırmayalım :D:D

Aslında söylemek istediğim çok açıktı :slight_smile:

Bir insanın bir konu hakkında, abartılı olduğunu söylemek gibi bir kanıya varmak için ne kadar donanımlı olması gerektiğine kim karar verebilir? :slight_smile:

Sonuçta tek kitapla bu cümleleri kurmak doğru değil derken, bunun sebebi fikrinin değişebileceği düşüncesi diye tahmin ediyorum. Ya da “yeterince” donanımlı bulmamak olabilir.

Ama bu iki durum daha uzaktan bakınca sen ve ben de dahil herkes için geçerli. Belki çok farklı bir edebi akımı keşfetsek çıkıp bilimkurgu ve fantezi türlerinin tamamını abartılı bulacağız? Bunları mı okuyup abartmışız diyeceğiz :slight_smile: Tolkien’i edebi ve dil açısından çok başarılı bulurken, belki değersiz görmeye başlayacağız? :slight_smile:

Fakat sonra daha da çok okuyup belki Tolkien’in kıymetini bileceğiz? Bunun bir sonu yok, ve bu konuda kimse kendince kriter belirleyemez. Sadece Harry Potter değil, eminim senin de diğer herkes gibi okumadığın on binlerce çok iyi kitap var. Fakat kendini “Tolkien abartılmış değil!” demek konusunda yetkin görebiliyorken, Tolkien’ın bir tane kitabını okuyan arkadaşın bu konuda değerlendirmede bulunmaması gerektiğini düşünebiliyorsun?

Doğru tavır bence karşılıklı fikir alışverişi olmalı. Senin fikrin değerli, onunki değersiz diye bir durum olmamalı. Elbette karşıdaki insanı ciddiye alıp almamak kişisel bir tercihtir, ama bu tercihleri diğer insanlara da yansıtmak doğru değil.

Umarım kendimi bu kez anlatabilmişimdir :slight_smile:

Sana da bol şanslar :slight_smile:

1 Beğeni

Kırılmalık bir durum yoktu :slight_smile: Mesajını kurtarabilirsin bence. Güzel güzel konuşuyoruz, ben rahatsız olmuyorum :slight_smile:

Ama okulum ile o okulda katıldığım topluluğun konumuzla ne ilgisi olduğunu pek anladığımı söyleyemeyeceğim :slight_smile:

Şahsen ben okurken kendimi öyle vermiştimki çoğu şeyi hatırlıyordum

3 Beğeni

Benim önerim üç filmi de ikişer kez izlemeniz. Sonrasında okuyacağınız kitaplardan daha çok zevk alırsınız. Ben üç filmi onlarca kez izlemişmdir belki daha fazla. Ona rağmen kitabını çok sevdim. Bir de siz bir iki kez izleyip okursanız ne olur bilemem. Diğer yandan Tolkien okumaya kesinlikle Silmarilion ile başlamamanızı öneririm. Yüzüklerin Efendisi’ne göre daha çok karaktere ve olaya sahip bir eser.

Son olarak filmi izleyecekseniz Extended versiyonlarını izleyin derim. Nereden baksanız 1 saatlik kesilmiş sahneler var. :slight_smile:

5 Beğeni

Şimdi ben bir şey söyleyeceğim:

Yüzük Kardeşliği’ni bitirdim ben. Neler hissettiğim ve kitap hakkında fikirlerim şu anda taslak halinde, bitirir-bitirmez paylaşacağım, böyle okudum demekle olmuyor o işler, forumdan öğrenmiş oldum bunu da. :smile:

@SJack seversem defalarca izleyeceğimden hiç şüphem yok. :grin: Extended versiyonları bulabilirsem izlerim, ya da defalarca izleyip tamamen ezberledikten sonra bir de extended izleyeyim deyip hiç görmediğim sahneleri görmek de ayrı bir zevk veriyor. :smiley: Silmarillion’u şu sıralar okuma gibi bir durumum yok, o da elbet okunacak ama şimdi değil.
Ekleme: Hobbit’i bitirdiğim zamanı hatırladım da, buraya bir ekleme yapayım: @Expelliarmus. :grin:

6 Beğeni

Kitap ve filmler hakkındaki düşüncelerinizi en kısa zamanda okumak isterim. :slight_smile:

3 Beğeni

İyi gidiyorsun ben ise geride kaldım. Aynı anda birkaç iş yapmaya çalışınca Orta Dünya’ya odaklanamadım. Ama sen de çok hızlı sayılmazsın. Hâlâ yetişme şansım var. :grin:

4 Beğeni