Zaman Çarkı Dizisi - Amazon Prime [Spoiler İçerir]

Ben Perrin, Siuan, Nynaeve karakterlerini beğendim. Fiziksel olarak değil belki ama karakter betimlemelerine bakarsam o özelliklerin şu tiplere oturduğunu hayal edebiliyorum en azından. Lan kitaptaki betimlemelerden biraz farklı duruyor ama seçilen aktörü de gayet iyi buldum açıkçası. Umarım oyunculuğu da iyidir. Onun dışında, benim problemim sanırım kostüm tasarımlarında. Tüm sahnelerde kostümler sırıtıyorlar gibi geldi bana. Doğal durmuyor, oturmamış bir hal var çoğu kostümde. Onun haricinde ufaktan bir heyecanlandım, gaz bir trailer olmuş.

2 Beğeni

Hocam ben Lan’ı Japon gördükten sonra şaşırmadım Siuan’a :grin:

1 Beğeni

"…He calls upon the mountains to kneel, and the seas to give way, and the very skies to bow.

Pray that the heart of stone remembers tears, and the soul of fire, love."

Lütfen bu adamın hikayesini batırmayın. Ben Rand için seçilen oyuncuyu beğendim bence en başarılı cast dizideki.

3 Beğeni

Umarım senaryoyu iyi yazmışlardır ve oyuncu da hakkıyla oynar ve efsane bir oyunculuk ortaya çıkar. Çok büyük oyuncu olma yolu açacak bir karakter normalde.

1 Beğeni

Yarı çıplak Egwene-Rand sahnesi sanki bir şeye üzülüp seksten vazgeşmisler gibi duruyor ki umarim Egwene-Rand seksi görmeyiz.

Tar Valon’u surlar dışında çok begendim.
Loial umarım sadece trailerde yoktur.
Siuan ve Lan dışında tüm karakterler bana güzel geldi.
Logain’in kalkanı kırması bana gereksiz geldi ama bakalım belki güzel bir yere bağlanır.
Dizinin LTT ile başlamasını umuyordum ama eh göstersinler yeter.
İki nehir ve Bel Tine harika duruyor.

1 Beğeni

Egwene-Rand sahnesi inşallah Aes Sedai sınavındandır. Logain Tar Valon’da ehlileştiriliyordu. Oraya getirilirken yaptığı mücadeleyi bize yansıtacaklar galiba.

4 Beğeni

Sanırım beğenmeyen azınlıktanım ben. Özellikle kostümler ve mekanlar inanılmaz derecede yapay geldi. Hele Aes Sedai’nin giydikleri şeyler. Gözlerim kanadı. Renk kullanımını hiç beğenmedim, Rand hariç oyuncular da kafamda canlandırdıklarımdan/kitaplardan bayağı farklı.

Bir de kitabın geçtiği evrende tonla farklı ırkta, renkte, etnik kökende insan varken neden karakterlere uygun cast seçimi yapılmadığını anlayamıyorum. En basitinden Siuan mavi gözlü, açık tenli birisi. Bıktım şu sjw işgüzarlığından. Tabii ki herkes için önemli olamayabilir bu husus ama ben en azından karakterlerin görünümlerinin kitapla paralel gitmesini yeğliyorum.

6 Beğeni

Ya benim anlamadığım bu senaristler ve yönetmenler neden kitap serilerini alıp kafalarına göre değiştiriyorlar. Abi adam yazmış o kadar 15 kitap. Tüm dünya da beğenmiş. Daha niye olayları ve karakterleri değiştiriyorsun.Derdin ne yani. Neyi beğenmedin. Hani bazı şeyleri değiştirip onun yerine serinin ruhuna aykırı olmayacak şeyleri doldursa tamam anlarım. Peter Yüzüklerin Efendisi serisinde bunu yaptı mesela. Herkes beğendi bu yüzden filmleri. Taht Oyunları’nda yapamadılar. Kitaptan kopup kafalarına göre yazmaya başlayınca batırdılar. Aynı şekilde Hobbit’de de oldu. Ama Rafe ders almamış. Mesela Egwene Rand’in sevişmesi seriye uygun mu?Logain’in kalkanı kırıp aes sedailere saldırması veya Rand’in Lan’ın boğazına kılıç dayaması uygun mu? Yani kitaptaki kurgu yerine bunu yapınca ne geçti eline?İlla başkasının senaryosu değil benimkini izleyeceksiniz diyorsan git kendi evrenini,karakterlerini falan yarat gel çek bizde izleyelim. Ama hasta yatağında hala seri ile alakalı notlar yazan ve ses kayıtları bırakan birinin serisini alıp para için değiştirirsen millet seni yerin dibine gömer. Dizi gerçekten büyük oranda fragmandaki gibi olursa gömecek zaten. Yazmayı unutmuşum. Dizi 8 sezon olacak diyorlar. Şuan edindiğim izlenim dizinin o kadar sürmeyeceği zaten ama olduki sürdü. 5 kitaplık seri, hadi Martin diğer kitapların kurgusunu da söyledi diyelim.7 kitaplık Buz ve Ateşin Şarkısı serisi her bölüm ortalama 50 dk, son iki sezon hariç 10 bölümlük 8 sezonda bitti. Bunlar ise 15 kitaplık seriyi 8 sezonda bitirmeyi düşünyorlar ise dizinin sonu Taht Oyunlar’ı gibi olur.

5 Beğeni

Yanlız değilsiniz :blush: (yrmikrktr)

Fragmana çok aksiyon koymuşlar, seriyi bilmeyenler diziye aksiyon beklentisiyle başlarlarsa muhtemelen aradıklarını bulamayacaklar.

Aes sedailer, aes sedai gbigzükmüyor. Ne o bilge sükunetlerini görebildim ne de yaşlarını belli etmeyen pürüssüz ciltlerini.

Karakter seçimleri güzel ama ana karakterler eşek kadar adam, ben biraz toy hallerini görmek isterdim.

Sjw dayatmasından korkmadığım tek dizi Wot. Ellerinden öpülesi Robert amcam o kadar ileri görüşlüymüş ki Allah’ın yarattığı her kulu kitabına koymuş. Durum böyle olunca görsellerdeki ırk çeşitliliği hiç gözüme batmadı, çünkü kitabına uygun. (Mesela Yüzüklerin Efendisinde olsa çok rahatsız eder.)

Lan samuray filminden çıkmış gibi duruyor. Muhafızlıkla, samuraylık -ucundan kıyısından- benzetilebildiği için olmuş gibi.

Dizi hakkındaki asıl korkum ana karakterlerin iç düşüncelerinin nasıl yansıtılacağı, çünkü özellikle ta’veren’lerin düşünceleri seride çok önemli yer tutuyor.

1 Beğeni

Fragmanı bende pek beğenmedim. Beklentim daha yüksekti. Çok uzun bir şekilde düşüncelerimi yazarım ama o şu fragmandan sonra o enerjiyi kendimde pek bulamıyorum. Lakin en sevdiğim eserin uyarlaması umarım güzel olur başka bir dileğim yok

1 Beğeni

Belki ikinci kitaptaki paralel evrenler gibi dizi de kitaptan ayrı başka bir paralellikte geçen bir dünyadır.Herkes mutlu olur bu şekilde.

2 Beğeni

Evet en güzeli bu olur

1 Beğeni

Fragmandaki her öğeyi ayrı ayrı beğendim. Aes Sedailer, Tek Güç, karakterler, Gölgedölleri… Her şey mükemmel gözüküyor yahu!

4 Beğeni

Meraktan tekrar izledim fragmanı.
Birkaç tespitim var.

Kılıç dayayanın Rand olduğu ile ilgili bir şey yok.
“Karanlık Varlık dostların için geliyor” diyor Lan. Bunu Tam’e de söyleyebilir.

Benim tahminim bu Rand değil, babası Tam alThor:

Şu sahnede altyazıda “hayal kırıklığı” yazdığı için şöyle düşünüyorum: Rand’in niyeti Egwene ile evlenmek zaten. Fırsatı bulunca da yaklaşmak istiyor. Egwene ise artık evlenmek değil Aes Sedai olmak istiyor. O yüzden şu bakışı atıyor, yani sevişme yok.

Zaten dünkü soru cevap etkinliğinde bir seyirci dizinin çocuklarla birlikte izlenebilip izlenemeyeceğini sormuş. Rafe de cevap olarak kesinlikle izlenebilir demiş:

https://twitter.com/TheWheelOfTime/status/1433534444170735634

Burada seriye ters düşecek bir şey yok bence. Logain’in yakalanması sırasında bazı Aes Sedai’lerin öldüğünü biliyoruz kitaptan. Logain’in yakalanmasını değil de sanırım yakalandıktan sonrasından bir sahne bu fragmandaki. Bu kadar farklılık olsun artık.

Aes Sedai’lere ok atanlar da Logain’in takipçileri olabilir. Logain’in öldürdüğü Aes Sedai’yi aynı zamanda havada süzülen okları durdurmak için yönlendirirken de görüyoruz. Logain’e saldıran baltalı muhafız da yine ok sahnesinde Yeşil Aes Sedai’nin yanında duruyor. Bu ölen Yeşil, Aes Sedai grubunun merkezinde, yani güçlü biri. Yine de Logain onu alt ediyor.

Maksat Logain’in güçlü ve korkulan biri olduğunu göstermek olmalı. Kafesteyken iki Aes Sedai var nöbet tutan. İki kişiyle başa çıkabilmesi de kitaba aykırı değil.

Ayrıca mezar sahnesi de gösteriyor ki, saldırıya uğrayan Aes Sedai’ler büyük kayıp yaşamışlar ancak çatışmayı kazanmışlar. Kazanamasalardı zaten Logain hepsini ya öldürür ya da yalıtırdı.

Benim burada tek anlamadığım Nyneave ve Lan’ın şu sahnede ne işi var:

4 Beğeni

Son iki kare kötü değil mi ya? Bir öncekindeki baltalı kim acaba bir çıkartamadım. Son görüntü de yapay oğlu yapay duruyor bence. Hatta benim kostümler ve karakterler oturmamış deme sebebim son o iki sahne. Satranç taşı gibi dizilmişler, doğal durmuyor ve kostümler üzerlerinde oturmamış.

1 Beğeni

Tam olsa çocuğun için geliyor der. Orada kılıcı tutan çok büyük ihtimalle 3’lüden biri. Benim tahminim Rand. Bana daha çok sevişme sonrası gibi geldi o sahne. Ama senin dediğin gibi düşenelim. Yine seriye çok aykırı birşey. Rand’in başında bin tane bela var o arada. Trolloclardan ve soluklardan kaçarken gerçekten kızla yatma derdinde mi olacak? Logain konusuna gelirsem.Sahnede 2 tane aes sedai gözüküyor galiba. Logain halsiz bir şekilde 2 aes sedainin tuttuğu kalkanı kıramaz. Hadi kırmaya çalışıyor diyelim. Fark ederler. Senin dediğin gibi yakalanma sahnesinde birkaç aes sedai öldürse anlaşılır zaten ne kadar güçlü olduğu. O kafes sahnesine gerek yok. Mesela Lan’ın ormandaki dövüş sahnesi de saçma. Kendileri kafalarına göre koymuşlar. Tüm bunlar bir yana diziye hiç özenilmemiş gibi. Efektler,kıyafetler,müzikler,diyaloglar ve daha birçok şey çok düşük bütçeli gibi duruyor.
[Foundation — Official Trailer | Apple TV+ - YouTube]
(Foundation — Official Trailer | Apple TV+ - YouTube)
Şu fragmana bak mesela. Efektler,müzikler,animasyonlar,diyalolar ve oyuncuların hal ve tavırları ne kadar güzel. Üstelik birden pat küt diye savaş sahnesi yok. Bilgilendirici ve etkileyeci.

https://youtu.be/gcTkNV5Vg1E
Keza bu fragmanda oyuncular,kılık kıyafetlet ne kadar doğal. Diyaloglar hem etkileyici hem bilgelendiriyor hemde insanı merak ettiriyor. ZÇ’de hiçbiri yok. Hem dizi hemde fragman çok amatörce yapılmış gibi duruyor.

2 Beğeni

Fragmanda neredeyse hiç diyalog yok gibi zaten oraya girmeye gerek yok. Ama bir yerde size katılmıyorum. Gördüğümüz sahnelerin tam olarak öykünün neresinde olduğunu bilmiyoruz. Örneğin Egwene-Rand sahnesi nerede geçiyor? Belki sınır boylarına gittikleri ilk kitap sonundandır ki kafa olarak rahatladıkları bir dönemdi ve oradaki banyo adetini düşünürsek tam sahneyi görmek gerek. Ya da Egwene Aes Sedai sınavına girdiğinde görünen bir sahnedir ki bu olursa hiç sorun değil benim için. Şimdi hemen 1-2 saniyelik görüntüden sonuca varmaya gerek yok. Lan sahnesinde de herkes Rand diyor da nereden biliyoruz. Sahne nerede geçiyor bilmiyoruz ki. Bambaşka biri de çıkabilir. Şu an sadece tasarım, efektler gibi konularda düzgün değerlendirme yapabiliriz. O da kişiden kişiye değişebilir.

2 Beğeni

Dizi çıksın ak kara belli olur dediğiniz gibi. Ben sadece pek mutlu olmadım fragmandan.

1 Beğeni

Bunu zaten belirtmiştim, Lan Tam’i tanımak zorunda değil, köyden birisi olduğu belli, dolayısıyla dostların için geliyor demesi normal.

Bu sahnede arkalarında Trolloc falan yok :smiley: Belli ki güvende hissediyorlar ki yarı çıplaklar.

Böyle bir sahne yok işte onu anlatmaya çalıştım. Yakalanmasını göstermiyorlar. Yakalandıktan sonrası var. Bunda da bir sakınca yok.

Bu diziyi Vakıf ile kıyaslamaya hiç gerek yok. Vakıf’ı okuduysan zaten pek öyle pat küt savaş da yok.

Taht Oyunları’nın da dizisinin kitaplarla pek alakası olmadığı için onunla kıyaslamaya da gerek yok. Zaten konuştuğumuz şey dizinin kitaplardan ne kadar farklı olacağı değil mi.

Benim de merak ettiğim çok şey var dizi ile ilgili ancak diziyi gömmek için çok erken olduğunu düşünüyorum.

1 Beğeni