Zaman Çarkı Dizisi - Amazon Prime [Spoiler İçerir]

Baltalıyı pek görmeyeceğiz sanırım, önemli değil o yüzden. Bir muhafız olduğu belli. Muhtemelen ölen bir Aes Sedai’ye bağlı ve çılgınlaşarak ölümüne bir şekilde Logain’e saldırıyor.

Kostümler ilginç ama kasıtlı yapılmış gibi. Aes Sedai’ler diğer herkesten farklı olduğu için olabilir. Zaten Yeşiller ve Kızıllar üniforma olarak görüyorlar giydiklerini, ki zaten önemli bir görevdeler Logain’i taşırken.

Game of Thrones’da kıyafetlerin doğal olması çok normal çünkü ortaçağ hanedan dizisi yaptılar. Kitaptaki Epik Fantastik ve High Fantasy unsurları göstermediler dizinin ilk sezonlarında. Aynı doğallığı kore hanedan dizilerinde, Rome, Tudors gibi dizilerde de bulabilirsiniz. Bunun sebebi basit, alışık olduğumuz, bildiğimiz bizim dünyamızda geçen ortaçağ betimlemesi yapmış olmaları. Game of Thrones’un ilk sezonlardaki en epik sahnelerinden birisi olan çılgın ateş yüklü geminin patlaması bile bizim dünyamızdan alınma, rum ateşinin uyarlaması.

ZÇ bunlardan farklı olarak ortaçağ betimlemesi değil, daha çok Sanderson kitapları gibi bizim dünyamızdan farklı dünyalarda geçen Epik Fantasy ve High Fantasy bir eser. Onun için doğal durmaması, farklı gelmesi çok normal ve böyle olmalı zaten.

Game of Thrones’un sizin hoşunuza gitmesinin sebebi Low Fantasy, politika temelli ortaçağ betimlemesi olması, Zaman Çarkı böyle bir eser değil… Onun için aynı şeyi beklemek doğru olmaz. Game of Thrones gibi avrupa ortaçağını kopyalayıp kıyafetler, zırhlar kullansalardı kitaptan kopmuş olurlardı.

3 Beğeni

2 serinin kitaplarını okudum bu yüzden ne kadar farklı olduklarını biliyorum. Keza ben Zaman Çarkı’nı Buz ve Ateşin Şarkısı’ndan çok daha iyi bir seri olduğunu düşünüyorum. Zaten fragmanı bu yüzden de sevmedim. Zç serisindeki kıyafetlerde çok farklı değil normal kıyafetlerden. Yünden ipekten falan yapılma elbiseler var. Fragmanda ise üstlerinde hiç doğal durmuyor. Bunun nedeni bence özensizlik. Aynı şekilde sahneler falanda çok amatörce duruyor. Yani Witcher fragmanı gibi olmuş bu fragman bence. ZÇ’yi hiç doğru bir şekilde yansıtmıyor.

3 Beğeni

Ben de sanırım hayal kırıklığına uğramak istemediğimden mantıklı nedenler bulmaya çalışıyorum yapılanlara.

Ikinci fragman daha uzun olacakmış. Belki olay örgüsü daha anlaşılır olur ikincide.

2 Beğeni

Yanlış hatırlamıyorsam seri için 200 milyon dolar harcanmış. Fragmandan tüm dizinin nasıl olacağını tabi ki söyleyemem ama daha iyi olabilirdi.Benim bu muazzam esere olan sevgim ve fanlığımdan dolayı beklentim büyüktü. Beklentimi de pek karşılamadı fragman.

Aklımdakilerin çoğunu söylemiş Can Sungur.

İlk başta hoşuma gitmiş gibiydi fragman,bir hype yaptım ama bir kaç defa izleyince bide düşününce gerçekten bir ucuzluk var dizide.

2 Beğeni

Arkadaşlar teaser ve trailer arasındaki farkı gözetmeksizin yorumlar yapıyorsunuz. 1 dakikalık ön tanıtımdan bir şey çıkmaz zaten, bu sadece savaş borusu çalmak gibi bir şeydi. Fotoğrafları gördüğümüz ilk zamanlarda da “bu ne!:nauseated_face:” tepkisi vermedik mi? Gördüğümüz gibi teaser ile çıta yukarı taşınmış. Dizi güzel olacaktır.

2 Beğeni

İlk izlediğimde oldukça heyecanlandım yalan söylemeyeyim ama defalarca izlediğimde sinematik açıdan çok fakir ve ucuz bulduğumu belirteyim. Umarım yanılırım. Can Sungur’un yaptığı yorumun altına imzamı atarım ben de. Tam olarak öyle. Bunun türü ile alakası yok. Yaratılan evren ile üzerinde bulunan karakterler arasında bariz uyumsuzluklar var. Karakterlerin yarısı satranç tahtasına elle yapıştırılmış da altında satranç tahtası yerine tavla varmış gibi. Bu türe özgü bir şey değil. Yaratılan evrende, görebildiğimiz sahneler ve karakterler arasında bir uyum yok. Her türde olabilecek ve üstesinden gelinmesi gereken bir şey bu. Türü itibariyle bu tarz risk faktörleri olması normal ama bunların üstesinden gelememişler gibi gözüküyor. Ben önden gömebildiğim kadar gömeyim de beklentim düşsün amacıyla tüm olumsuzlukları yazıyorum.

Teaser tam da önden yayınlanan fotoğraflar kalitesinde bence. Karakter castleri bana göre oldukça iyi ancak sanırım prodüksiyondan kaynaklı bir problem var ki çok çiğ duruyor her şey. Beyaz kulenin içinde Aes Sedai karakterlerin garip bir şekilde sırıtması ki bence ışıklandırma ile alakalı olabilir, ilk sahnelerde taverna içerisindeki karakterlerin, kapı önündeki Egwene’in tükürükle yapıştırılmış gibi durmaları; Logain ve diğer ‘‘okları tutam’’ sahnelerindeki tavla üzerinde satranç taşları gibi dizilmiş karakterler… Bunlar tabii tek tük sahneler ve aksiyon ile hype yakalama amaçlı konulmuş sahneler. Bunlar haricindeki diğer göreceğimiz sahneler benim serzenişimin yerli mi yersiz mi olduğunu belirler bana göre.

Öte yandan aksiyonun pek altından kalkabilmişler mi emin de olamadım bu sahnelere bakarak. Diriliş Ertuğrul’da olan bir anlayış mı söz konusu acaba yoksa fragmanda mı öyle yapmışlar bilemedim. Karakterleri yakından çekip sürekli slow motion dayayalım daha cool görünür gibi bir şey mi düşünmüşler. Umarım düşünmemişlerdir. Lan beyblade gibi dönerek 3 tane trolloca kılıç sallıyor falan. Çok garip, ucuz ve saçma aksiyon kesitleri koymuşlar.

Karakterlerin olmadığı tüm sahneler oldukça iyi ayrıca. Landscapeler olsun '‘büyü’'ler olsun. Karakterleri kotarabilmişlerse bence güzel bir seyir zevki verir ama fragman tam tersini söylüyor.

4 Beğeni

Katılıyorum, fragman yokken sadece fotoğraflardan da söylemiştim bunu. Düşük bütçeli bir prodüksiyon gibi duruyor gerçekten. En çok katıldığım eleştirilerden birisi bu.

2 Beğeni

Bırakın fragmanı, karakterleri, trolocları, falan filanı. En başında çekimler başlamadan adamların kullanıcaz diye yayınladıklari balıkçıl armalı kılıç buydu;

Ben bunu gördüğüm anda zaten diziden bir beklentim kalmamıştı. Daha sonra Lan i, Egweyne i ve digerlerini görünce iyice “bune lan” olmuştum.Şimdide fragman yayınlandı ve o Aes Sedailerin içler acısı hallerini görünce kitapları tekrar okurum daha iyi diyorum.
Biraz sert oldu ama hakikaten beklentim çoktu dizisi yapılacak dendiğinde.

4 Beğeni

Ya bir Vakıf’ın fragmanına bakıyorum. Efektler ve animasyonlar harika. Modellemeler çok iyi,oyuncuların kılık kıyafetlerı yakışmış,oyuncular çok iyi duruyor. Müzikler çok iyi,diyaloglar iyi. Yani gerçekten insan bu dizi iyi olacak diyor fragmanı izleyince. Zaman Çarkı’nın fragmanında ise genel olarak ucuzluk,amatörlük ve ciddiyetsizlik var. Serinin çok büyük bir fanı olarak böyle bir cidiyetsizliği hiç haketmediğini düşünüyorum.

5 Beğeni

Zaman Çarkı serisini çok seven biri olarak fragmanı beğenmedim. Aylarca bekledikten sonra beklentiyi yükseltmek yerine düşürdü bende.

İnşallah sadece fragmanı kötüdür ve dizi bundan çok daha iyisini verir. Hala umudum var ama sanırım Witcher dizisi gibi olacak. Seven de sevmeyen de neden böyle düşündükleriyle ilgili karşı tarafı ikna edemeyecek.

2 Beğeni

İshamael’i artık görmek istiyorum çok merak ediyorum nasıl olmuş bence Ta’veren’lerden sonra en önemli karakter o. Umarım iyi bir oyuncu seçerler rolü de kitaptaki gibi olur. :smiley:

2 Beğeni

Evet, önemli tabiki de ancak bana Forsaken’leri saklayacaklar gibi geliyor artık. Ama keşke görsek Ishamael’i. :slight_smile:

Bu arada bu dizi vesilesiyle İthaki Jordan’ın Warrior of Altai kitabını basar herhalde. :joy:

2 Beğeni

İshamael’i saklayamazlar ki en başından beri var zaten. Diğerleri muhtemelen sezon finalinde ortaya çıkacak orda bitecek. :smiley:

Bence basacaklar. Belki yeni ciltlerle de basarlar seriyi. :smiley:

1 Beğeni

Saklamayı trailer için demiştim ben, bakalım. :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Beğeni

Fragmanı değerlendirirken serinin özüyle beraber ele alınması gerketiğini düşünüyorum.
Ben de diğer bir çok kişi gibi fragmanın biraz ucuz genç yetişkin işi gibi göründüğüne katılıyorum. Ancak bunun nedenini yönetmenin beceriksizliğinden ziyade yazılmış eserin doğasından kaynaklandığı fikrindeyim.
Zaman Çarkı benim gözümde ta en başından beri Genç-Yetişkin ile Epik Fantezi arasına sıkışmış ve bu şıkışmışlıktan doğacak olumsuz özellikleri, kapsamlı evreni ve tutarlı -aynı zamanda çok uzun- kurgusuyla nötrleyen bir seri.
Hal böyle iken dizinin seçenekleri nelerdi?

1.) Yüzüklerin Efendisi’ndeki gibi hikayeden gelen destansılığı kullanamaz, bunun yerine olayların vurucu etkilerini ya geniş bir ön hazırlıkla sunmalı ya da çok iyi oyuncular oynatmalı. Romandaki gibi ön hazırlık yapamaz, çünkü dizi bu bölümü 50 dakikada bitmeli. Oyuncuların çoğu da yeni yetme zaten.

2.) Taht Oyunları’ndaki gibi özellikleri kolayca belirtilebilen çok iyi karakterleri kullanamaz. Çünkü Zaman Çarkı’ndaki ana karakterlerin çoğu sıradan, yan karakterler de npc seviyesinde. Peki izleyici karakterleri nasıl benimseyecek? Uzun bir karakter gelişim süreciyle. Ama zaman kısıtlı olduğu için bu seçenek de eleniyor.

3.) Yönetmen dizinin temeline izleyiciyi bağlayacak bir felsefi alt yapı koymak istese onunda yapamayacak. Çünkü kitabın felsefi alt yapısı; iyi kötü savaşı özelinde ana karakterlerin kendini tanıması. E bu zaten bildiğin genç yetişkin felsefi alt yapısı.

Kısacası dizi en iyi ihtimalle ortalama bir kalitede olur. Şayet olmazsa yüksek bütçeli bir genç yetişkin dizisi olur. Ama hiçbir şekilde kitabın tadını vermez. Çünkü kitabın yazılış tarzı ile günümüz dizisinin sunum tarzı arasında bariz uyuşmazlık var.

1 Beğeni

4.bölümün ismi The Dragon Reborn, bence 2 veya 3 terkedilmişi bu bölümde göreceğiz. Bazı terkedilmişlerin birlestirildigi konusuluyordu ama

Hem Balthamel hem Aginor’un yeniden doğumu önemli, bu yüzden birleştirirlerse Dashiva ve Halima’ya nolur belirsiz

Tabi bazı olayların sırası değişmiş ( 5. Bölum Kan kanı çeker, 6. bölum Tar Valon Alevi) ama Kan Kani Çeker bölümü Dünyanın Gözündeki savaştan sonra olmalı Valere borusunun çalınması için ve ilk kitapta The Dragon Reborn diyebileceğimiz tek yer Dünyanın Gözündeki savaş

1 Beğeni

Dizi tecrübesiz ellerde arkadaşlar. Yönetmeni, yazarları, prodüksiyon ekibi, bunlar muhtemelen ilk defa bu kadar büyük bir projede çalışıyor ve ellerindeki imkanları nasıl kullanacaklarına dair bile çok fikirleri olduğunu sanmıyorum. GoT’un dizisindeki herkes tecrübeliydi, en başta HBO gibi bir devin prodüksiyonuydu zaten bunlar bölüm yönetmenleri, yazarları daha öncesinde Sopranos, Wire gibi işlerde çalışmış oluyordu, HBO daha önce Rome ile ortaçağ dizisi çekmişti, Amazon’un sınırsız parasıyla böyle bir tecrübe farkını kapatması beklenemez. Bu yüzden fragmanda gördüğümüz bu ucuzluk bence affedilebilir bir şey. Umalım ki ikinci, üçüncü sezonlarda bu amatör ruh kalksın diziden, çünkü yapamadıkları için suçlamak, GoT ile karşılaştırmak biraz adaletsiz geliyor bana ama belki de ağır fanboy olduğumdan affediyorumdur. :slight_smile:

Eleştireceğim tek bir nokta var ve çok dikkat edilmesi gerekiyor bence, Jafe bir yetişkin dizi çekmek istediğini(kendi GoT’unu kısaca) vurguluyor fakat bu kadar fazla renk ancak lunaparkta olur, bir renk paletini falan ona göre yapar insan.

Yalnız CS’nin söyleminde eksik bir taraf var. ZÇ tamamen jenerik bir eser mi diyor evet 1. kitap tamamen jenerik. Orijinal hiçbir şey yok neredeyse. Kitabı okuyan neredeyse herkes bitirdikten sonra “ee bunun LOTR’dan ne farkı var Gandalf’ın kadın versiyonunu yapmışlar, Shire’ı da İki Nehir yapmışlar” demiştir. Fragman 1. kitaba uyuyor onun için. Ama 1. kitaba uyan bir fragman doğru seçim mi sorusu haklı bir soru ve cevabı da “hayır, yanlış tercih” bence.

Tabii neden Rand merkezli bir fragman yapmışlar onu anlamadım. Ben olsam serinin üstün ve ilgi çekici taraflarını gösterirdim mutlaka. Nedir bunlar?

Coğrafyanın devasalığı, sanırım westeros + essosun 4-5 katı büyüklükte bir coğrafyadan bahsediyoruz ZÇ evreni için. Arka arkaya bu coğrafyadaki kralları taç salonunlarında maiyetleriyle gösterselerdi ilginç olabilirdi. Seriyi bilmeyenler bu kadar çok kralın olmasından etkilenebilirdi.

Caemlyn, Cairhien, Tear, Ebou Dar, Andor en azından bu şehirleri 1-2 saniye gösterirdim mutlaka kuş bakışı. Kristal köprüyü göstermemenin sebebini ise hiç anlamıyorum, izleyici çekecek epik bir mimari eser ve zaten hikayede de karakterler buradan geçecek.

Afet bölgesi, Aiel çölü yine neden gösterilmez?

Ogier Yurtları ve seyahat etmeyi sağlayan kapılar yine aynı şekilde. Trolloc sürüsünün giriş yaptığı sırada kapılan gösterilebilirdi.

ZÇ’nin üstün tarafı evreninin epikliği ve devasalığı. Mimari çeşitlilik, kültürel çeşitlilik vs. Yoksa Got veya LOTR gibi karakter odaklı bir dizi yapmaya elverişli bir eser değil bence.

1 Beğeni