Zaman Çarkı’na Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Merhaba herkese, foruma yeni kayıt oldum ve Zaman Çarkı serisinin de iki kitabını okudum. Bu devasa seriyi okumuş olanlardan öneriler, ip uçları ve tavsiyeler almak istiyorum. Tanıdığım ve Zaman Çarkı okuyan kimse olmadığı için de kitaplar hakkında konuşma şansım olmadı.

Dünyanın Gözü ve Büyük Av’da aslında karakterlere ve dünyaya alışmaya başladım. Diğer 12 kitap da gözümde hiç büyümüyor çünkü kalın kitapları da seviyorum, okuyacak çok şey olduğu anlamına geliyor. Ama kitapları çok art arda okursam, bir yerde artık sıkılır mıyım bilmiyorum. Ayrıca aralarına çok kitap da sıkıştırıp, toplam okuma süremi de fazla artırmak istemiyorum. İlerideki kitaplara geçtikçe ilk kitaplardan kopmuş olmak istemiyorum aslında. Okuyanların da toplamda ne kadar sürede okuduklarını merak ediyorum.

Benim gibi yeni başlamışlara önceden söylenek istediğiniz neler var, ne konularda uyarmak, neleri göz önünde bulunduracağımızı söylemenizi isterim. :slight_smile:

3 Beğeni

SPOİLER YEME :smile:

3 Beğeni

Bunun için nasıl çabaladığımı bilemezsiniz :upside_down_face:

1 Beğeni
  1. 9 ve 10 .kitaplar çok kötüymüş haberin dolsun
  2. kadın karakterler ergen, kibirli ve gıcık
    3 4 . Kitapran sonra seri çok ama çok küçük bir düşüşe geçiyormuş.
  3. sakin kitap görselerine interneten bakma
  4. çok fazla betimleme var
  5. bazı bölümler sırf kitabı uzatmak için yazmış mesela tel alan rihod (adını yanlış yazım olabilirim)
5 Beğeni

Selamlar,
Öncelikle tebrikler çok güzel bir seri başlamışsın.

1. Kitapları araya -mümkünse- başka seri ve kitap alma derim. Çünkü karakterler, mekanlar, ülkeler fazla takip etmesi zor oluyor.

2. Her seri gibi kusurları olan bir seri doğru ama kusurlarından çok daha büyük/güzel/derin bir seri. Karakterler, kültürler, olaylar kapsamlı ve gerçeklik/derinlik hissi gerçekten başarılı o yüzden betimlemelere hazırlıklı ol. Hemen aksiyon olsun beklentisine girme.

3. http://www.encyclopaedia-wot.org/ her bölümden sonra bu siteyi kontrol et derim. Gözden kaçırdığın çok fazla detay var emin ol. Hem böylece bölümler arasında biraz nefes almış olursun.

4. Serideki 8.9.10 kitaplar biraz sıkıcı. Üçünde de geçen olaylar aynı çünkü tek kitapta misler gibi bağlanabilirdi. Ama bu demek değil ki önemli olaylar olmuyor. Çok şaşıracaksın çok.

5. Kitap geçen karakterlerin/mekanların betimlemelerine -fan artlar-bakmanı tavsiye ederim karakterler kafanda daha iyi canlanacak. Şimdi telefondan yazıyorum ama karakterlerin hareketlerini gösteren haritalar vardı ve bahsettiğim karakter resimlerini bu mesaja ekleyeceö sonra.

Şimdilik bu kadar. İyi okumalar.

10 Beğeni

Bu seriyi alıp okuyamamak içime dert oluyor .ne vardı yani 14 kitap yazacak.

1 Beğeni

Zaman Çarkı’nın bendeki yeri çok başka. Keşke başka kitaplarını yazabilseydi.

Önerilerin için teşekkür ederim. Şimdilik iki kitaba göre düşünürsem aslında kadın karakterler bana biraz daha mantıklı geldi diyebilirim. Mat’in çok çocuksu davranışları ondan beni uzaklaştırdı açıkçası. Rand ise asi ergen gibiydi ve duygusal olarak kimsenin onu anlamadığını düşünüyor ve kimseyi de kendine yaklaştırmıyordu bu konuda. Haliyle bir okur olarak da ona yakınlık çok sağlayamadım ama sanırım bu da 3. kitapta değişecek. Perrin ise bu üçlüdeki en geri planda kalan gibi göründü bana. Ama ilerleyen kitaplarda eminim ki onu daha fazla okuyacağız. Kadınlarsa daha olgundular çoğunlukla ve çoğu konuda. İşin özeti daha mantıklı ve olgun karakterler okumayı seviyorum. Umarım baş karakterler de kitaplar ilerledikçe olgunlaşır ve gelişirler, çünkü yaşları da çok büyük değil, absürt kaçmıyor davranışları. Bakalım ilerde nasıl olacak.

1 Beğeni

Siteyi önerdiğin için teşekkür ederim, bölümlerden sonra kontrol etmeyi ihmal edeceğimi sanmıyorum. 2. Maddede bahsettiğin şeyler de benim kitaplarda fazlasıyla sevdiğim şeylerden. Bir de zaman çarkında olduğu gibi çok detaylı ve ilgi çekici bir dünya yaratılmışsa hiç sorun olmaz bol bol okurum. Sonuçta 14 kitap bitecek ve bittikten sonra ilk defa bir daha asla okuyamayacağız. Bunun da zevkini ve değerini düşünerek okuyorum. Her cümle benim için değerli.

2 Beğeni

Perrin 4. Kitapea ön planda merak etme hatta 4 . Kitap perrinin kitabı dersek yanılmayız . Mat a gelecek olursak Mat hiç beklediğim gibi çıkmadı daha çılgın daha haylaz bekliyordum.

1 Beğeni

Okurken ciddi manada sıkılmaya başladığınızda (aynı yazar, aynı üslup bir yerden sonra tekrara bağlayıp sıkabilir) inat edip devam etmeye uğraşmayın, araya biraz süre koyun başka yazarlar başka tarzlar okuyun , geri döndüğünüzde tekrar güzel bir tat yakalayabilirsiniz.

1 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum sana, çoğu zaman da sıkılmaya çok yaklaşmadan başka kitaplar araya atıyorum ki seriye ve dünyaya ilgim canlılığını korusun.

2 Beğeni

Başladığın işi bitir.
Keyif al çünkü yeni ve koskoca bir dünyanın kapıları senin için açılmış. Hayat gibi kitaplar ve seriler de bazen monotonlaşabilir bu da o eserin gerçekçi yanlarından biridir.
Biraz şahsi olsa da benim önerilerim bu şekilde. Şu kitap tekdüzeymiş, bu bilmemneymiş bunlara kulaklarını kapat. Yaşa ve gör çünkü öyle düşünen bir başkası ve belki sen çok başka düşünebilirsin.

2 Beğeni

Araya baska kitaplar koymak bence cok iyi olur. Baska birseyde kolay yasayamayacaginiz nostalji duygularini hissedebilirsiniz. Hikaye yillar suruyor kitap zamaninda. Sizde uzun bir sureye yayinca karakterlerin eski olaylari dusunduklerinde hissettiklerine ortak olabilirsiniz

5 Beğeni

Zaman Çarkı bu zamana kadar yazılmış en iyi Fantastik Kurgu eserleden bir tanesidir bana kalırsa. Çok uzun, evet ve tamamlamak epey bir zaman alıyor. Ancak çok eğleneceğini garanti ederim. Zaman zaman bazı kısımları sıkıcı bulabilirsin. Ancak bunu kafaya takmamanı tavsiye ederim. Robert Jordan tüm hikayeyi adeta bir oya gibi ince ince işlemiş. Haliyle ayrıntılı ve uzun olmasını doğal kabul etmek gerekir. Hikaye çok geniş bir coğrafyada yer alıyor ve çok fazla karakter bulunuyor. Okurken sıkıldığını düşündüğün yerlerin hikaye biterken aslında ne kadar da önemli olduğunu gösterecek sana. Her fikir ve eleştiri tabii ki önemlidir ama çok da kulak asma söylenenlere, özellikle tamamını okumayıp ‘‘mişli - muşlu’’ yorum yapanlara hiç kulak asma. Son kitabı da okuyup bitirdiğinde bir süre sonra en baştan başlamak isteyeceksin.

1 Beğeni

Ben serinin hafızam beni yanıltmıyorsa ilk 5 kitabını okudum. Hatta 5. kitabın ortalarında benim finallerim geldi çattı ve 2 ay ara verdikten sonra seriden koptum. Hala okumak istiyorum devamını ama 3 yıl geçti ve ben bazı şeyleri unuttum. O sebeple ara verme tekrar başlamak göz korkutuyor.

Bir diğer tavsiyem de benim seriye tekrar başlayınca uygulamayı düşündüğüm, güzel bir harita bul internetten ve karakterlerin yolculuğunu bir de buradan takip et. Hatta üzerine ufak hatırlatmalar ekle. Bence işin içine kendimi de katarak söylüyorum çok daha fazla keyif verecek seri böle bize.

Bir de İthaki yeni kapaklarla çıkarmayı düşünüyormuş seriyi ben biraz da onu bekliyorum kütüphaneme eklemek için bir an ince çıksa da bana da kitapları almak için bahane olsa.

Karakterlerin hareketlerini gösteren haritaları nerden bulabiliriz?

Şuraya bir göz atabilirsin.

Teşekkür ederim (20 karakter)

Malazan 3 bitti. Ve zaman çarkının serisini çok güzel bir indirim ile kız arkadaşım toplu şekilde almış ve bana güzel bir sürpriz yapmış :joy: bu uzun soluklu maceraya başlamadan önce sizden de biraz tavsiye alırsam fena olmaz :slight_smile: böylece belki başlayacak olanlar da görüp gelmiş olurlar