Zaman Çarkı’na Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Merhaba, arama kısmını kullanarak aradığınız içeriklere daha kolay ulaşabilirsiniz.

4 Beğeni

Zaman çarkına başlamadan önce çok düşünmeni öneririm. Güzel araştır. Herkese hitap etmeyebilir. Yarım bırakan çok oluyor. Günümüz fantastik edebiyati ile pek bir ilgisi yok. Eski tarz diyelim. Birde planlı okuman lazim yani önünde 1 sene içinde hazirlanacağın bir sınav önemli bir olay varsa başlama. Ama yoksa baslayabilirsiniz.

Çok farklı bir eser, ilk kitabı okuduktan sonra klişe veya yüzüklerin efendisi kopyası diyebilirsin ki çoğu kişi demiştir.

Ciltler ilerledikçe çok farklı hale geliyor, evren çok genişliyor, çok fazla yeni karakter dahil oluyor.

Evren çok geniş ve yüzlerce karakter var.

Yazar çok fazla betimleme yaparak anlatıyor, bu sıkıcı gelebilir zorlayabilir.

Full aksiyon dolu bir eser değil kesinlikle, sabır ve emek istiyor.

Değiyor mu? Bence değiyor ama herkese hitap etmeyebilir.

1 Beğeni

Öyle bir problemim yok, zaten başladığım zaman ortalama 3 günde 1 kitap bitiririm gibime geliyor çünkü o ara genel olarak bir şey yapmadan kitap okuyorum. Aksiyon olmasını beklerdim açıkcası ama sonunda olay Dune gibi sadece diyaloglar olacaksa sanırım paramı çöpe atmış oluyorum…

:astonished:

Hocam böyle kutsallara inanmıyorsanız bile saygı duymalısınız. :roll_eyes:

2 Beğeni

Estağfurullah. Dune serisini severim ama fazla diyalog olduğu zaman biraz daha sabır etmeninin ön plana çıkması gerekiyor o yüzden bir tık daha yorucu oluyor. Amacım dune serisini kötülemek değildi, aynı şekilde zaman çarkını da :slight_smile: bakıldığı zaman fırtına ışığı arşivi de o kadar kalın bir kitap ama çoğu diyaloglardan oluşuyor ve beni acayip sardı. Umarım Zaman çarkı da aynı şekilde olur da uzun zaman sonra peş peşe okuyabileceğim bir maceraya çıkabilirim

Fırtınaışığının son çeyreği genelde düğümler çözülüp, büyük aksiyonlar olur. Ama zaman çarkında bunu kesinlikle bekleme. Daha hikaye odaklı ve karakter odaklı kitaplar. Özellikle 7 8 9 ve 10 kesinlikle çok daha yavaş ilerliyor.

Son çeyrekte düğümlerin çözülmesi malazanda da var. Benim için önemli olan hikayeyi ve finali tamamına erdirme konusunda sönük kalmamış olmamaları, ve anladığım kadarıyla öyle bir durum da yok ortada :slight_smile:

Ben finalini çok sevdim özellikle son kitap muazzam. İyiki okumuşum dedirtiyor. Ama okurken çok zorlanmıştım.

1. kitap sonrası uzun bir ara verdim ben de seriye. Bir türlü elim gitmedi devamına. Üstelik sevmiştim de kitabı. Çok gözüm korktu 8-9-10 için gördüğüm olumsuz yorumlardan sonra. Düşününce aslında hikayesi veya karakterler için değil de evreni için okuyorum o yüzden çok da problem yaşamam gibi hissediyorum. Bir gün mutlaka bitireceğim seriyi ama o gün ne kadar yakındır bilmiyorum. Bence oldukça sıkıcı hikayesi ve karakterleri serinin. Ritim bozuklukları falan derken arada daralıyordum saçma sapan karakterleri de görünce falan.
2 Beğeni

Seni banlasam mı yoksa 1 hafta yazma hakkını elinden mi alsam diye düşünüyorum.

Sanırım yazı tura atacağım.

4 Beğeni

:face_with_thermometer: Ben şu sıralar bayağı şarjörü doldurdum gelene geçene sıkıyorum vallahi. Beni bir şöyle uzun süre internetten banlamak gerekebilir. :joy: :joy:

Ben çok zorlanarak okudum ve özellikle 10.ciltte Elayne bölümlerini atladım. O kadar bayılmıştım. Ama 11den sonra açıldı.

Gareth Bryne mıydı, o reyizi sevmiştim. Lan Mandragoran abimin de önünde saygıyla eğilirim. Moraine baş tacı. Başka var mı sevebildiğim karakter emin değilim. Aaa dur Bridgette kralı da anmadan olmaz. O da çok iyi karakter bence. Gerisinden al birini vur ötekine, hiç sevemedim vallahi. Rand ve Mat’in karakter gelişimleri, özellikle Mat, çok iyi bence ama henüz sevmeyi başaramadım onları. Aiel ablalardan da sevdiğim vardı da unuttum şimdi isimlerini. Amys miydi acaba, hangisiydi emin değilim. Benim için en büyük hayal kırıklığı Perrin oldu sanırım. Serinin ilk 4-5 kitabında en çok merak ettiğim karakterdi o ama karakter gelişimi değil karakter gevişlemesi yaşattı yazar ona. Hayal kırıklığı. Devamında ne olur bilemem tabii.

Hepsi Faile yüzünden. Perrin’in hayatını FÖ - FS olarak ikiye ayırmak gerek.

Beklentin sıfırın altına indiğine göre artık devam edebilirsin. :slight_smile:

2 Beğeni

5 aydır elime aldığım her kitabı bıraktım ya. Hakkını vermeyi geçtim şöyle göz ucuyla düşünmeden bile okuyamaz oldum. Sıradan sayayım hatta:

Farseer 2. kitap (2 kere bıraktım),
Dünyaya Orman Denir
İnsanlığımı Yitirirken
Lilith’in Dölü
Üç Cisim Problemi
Yaban Diyarlarda Yabancı
Memories of Ice
Dune 3. kitap

Okuyamıyorum vallahi, hepsi de güzel kitap yani. Beğenerek bıraktım. :joy: Kafa çok dolu, geçen sene çift anadala saldıran ben şimdi 3-4 tane derse bile zaman ayıracak mecal bulamıyorum. Zor zamanlar. :smiley:

Zaman çarkı benim hayatımın serisidir, totalde 2.5 tan 3 kere okudum ama üzerinden epey süre geçti. İyisine kötüsüne girmeyeceğim zaten fazla objektif yorum yapamama ihtimalim olabiliyor ki siz almışsınız nasıl okusam diye tavsiye soruyorsunuz :smiley: . O yüzden ilk olarak ilk cilt okuması için sabırlı olma tavsiyesi vereyim. İlk kitap yazıldığı dönem ve fantastik edebiyatın tarzı itibari ile yüzüklerin efendisine fazla benzer yapıdadır. Maceranın akışından ziyade evren ve karakterlere odaklanmak biraz daha iyi olabilir ilk kitap için.

Seriyi de komple değerlendirme adına bir 3-4 e kadar okumak lazım diye düşünüyorum. 4 ü de bitirip sevmeme durumu olursa devam etmek mantıklı olmaz, seven de seriyi bayılarak bitirir diye umut ediyorum :smiley: .

3 Beğeni

Zaman Çarkı’nın belini birkaç kere büken insanlara çok saygı duyuyorum. Daha ben seriyi bitirmek için 10 senelik kalkınma planı yaparken üstelik…

2 Beğeni

Hepsi öğrenci boşluğunda benim ya, şimdi ayda 1 zor okuyorum :smiley: 3-4 kitaba çıkınca seviniyorum :smiley: .

2 Beğeni

Saygılar

1 Beğeni