Zaman Çarkı Spoiler (Tüm Seriyi Okumayan Konuya Girmesin)

Geleceği anlatan bölüm?

Avienda’nin Rhuideana tekrar gittiginde gordukleri

1 Beğeni

Evet ben de hatırladım yazdıktan sonra. Acaba Aviendha o son gecede mi hamile kaldı yoksa daha sonra Rand’in peşinden giderek mi ? :thinking: Bir de Rand’ın Ejder Barışında yaptığı değişiklik desende ne tür değişikliklere sebep oldu acaba?

2 Beğeni

Bu başlığa artık gönül rahatlığıyla girebilirim. Ama keşke diyorum seri daha uzun olsaydı. Bir boşluk oluştu bitince. Gerçi daha Yeni Bahar var, onu okumadım.

Bu arada sevilmeyen karakterler bile insanı ağlatabiliyormuş. Egwene yaptı bunu. Neyse burayı daha sonra dolduracağım…

7 Beğeni

Bela’nın ölümü Egwenene’nin ölümünden daha çok üzmüştü. Öldü de kurtulduk ukala Egwene’den.

1 Beğeni

O kadar mı nefret ediyordunuz Egwene’den yahu :smiley:

1 Beğeni

Başlarda bir derdim yoktu ama, sonralarda Amyrlin havasına girip Rand’a tavır alınca nefret etmeye başladım. Kitabı okurken içimden Egwene’ye sürekli malum şahsın sesiyle “Sen kimsin ya?” dedim.

4 Beğeni

Tam olarak bende o noktada sinir olmaya başladım. Birkaç istisna dışında diğer Aes Sedailer de zaten uyuzlar. Çok bilmişliklerinden kesinlikle taviz vermiyorlar.

1 Beğeni

Egwene’i ilk kitaptan beri sevmiyorum ben ama yine de üzebildi. Mat, Nynaeve veya Perrin’in ölümü daha fazla üzücü olurdu tabi benim için.

1 Beğeni

Egwene konusunda hep arada kalmışımdır. Rand’a tavır aldığı kısımlar özellikle sinirlerimi yıpratsa da son kitaplarda Aes Sedaileri dize getirmesiyle gözüme girmişti kendisi. Eh, ölümünün de oldukça epik olduğunu düşünürsek… Sevdiğim ama kendini gösteremediğini düşündüğüm bir karakter kendisi. Ki bir noktada çok doğal çünkü genç bir kadın olarak Aes Sedailiğe özeniyor. Tavırları okurken sinir etse de Zaman Çarkı dünyası düşünüldüğünde çok da mantıksız gelmiyor. Haa son kitaplarda Rand’ın delirdiine inanıp uzlaşmaya yanaşmaması mantıklı falan değil o ayrı mesele. Kimse çocukluk arkadaşıyla o kadar kutuplaşamaz gibi geliyor bana.

2 Beğeni

Asmodean ı kim öldürdü? Aklımdan çıkmış.

Graendal öldürmüştü.

Hangi bölüm dü. Aklınızdamı

Hangi bölümde olduğunu hatırlamıyorum. :confused:

1 Beğeni

Rand’in Caemlyn’de Rahvin ile kapismasi sirasinda diye hatirliyorum

4 Beğeni

Doğru 5.kitap son bölüm’de geçiyor. Fakat Kimin öldürdüğü belli değil. Greandal Olduğu hakkında genel bi kanı var Ama kesin değil

Ve ne yazıkki bende seriyi bitirdim. :confused: Boşluğu Tolkienin eserleri ile doldurmayı planlıyorum. Yüzüklerin efendisini ve orta dünya evrenine girişcem. Yüzüklerin efendisi ve hobbit filmlerini çok sevsemde Tolkienden en ufak bir eser bile okumadım bu güne kadar. Zaman çarkına başlayınca sonunda bir boşluk olacağını biliyordum ve bunu ancak Tolkienin doldurabileceğini biliyordum.

Zaman çarkı ile ilgili anlamadığım bir nokta var.
Rand Shador Loght da Sammael ile savaşırken bir noktada sonradan Morridin olduğunu öğrendiğimiz kişi Randın hayatını kurtarıyor. Neden ? Seri boyunca çok saçma diyebileceğim bir olay bu. Neden orda Randı öldürüp Karanlık Varlığa hizmetlerin en büyüğünü yapmıyor ?

1 Beğeni

Çünkü aslında karanlık varlığa hizmet etmiyor.:slightly_smiling_face: Moridin’in (ishamael) kötülüğü salt kötülük değil bence. Filozof kökeninden ötürü biraz daha felsefi gibi yada ben öyle anladım. :grinning:

Üstelik Moridin Rand ile beraber çarkı kırmak istiyor, ışığın ya da karanlığın kazanmasındansa boşluğun nihai kurtuluş olduğuna inanıyor. Bunu tek başına yapamaz, Rand’a ihtiyacı var ve bu yüzden kurtarıyor.

2 Beğeni

Benim iki sorum olacak. Birincisi serinin son kitabını okudum ve dolayısıyla da Rand’ın Karanlık Varlık ile yaptığı son savaşı okurken pek anlayamadım. Rand Shaitan’ı öldürdü mü yoksa öldürmedi mi? Veya Shaitan somut bir varlık olmadığı için ölüp ölmediği varsayılabilir mi? İkinci sorum da şu Shaidar Haran’ın akıbeti ne oldu?