Zaman Çarkı

Egwene nanay gençler. Taktılar tasmayı allahsizlar… Nynaeve ile Elayne iyi topukladi yalnız galiba haa.

Yalnız benim 15 dkya hayati bir sunum yapmam lazım derste ancak uğraştığım şeye bak…

2 Beğeni

Buna değer kardeşim senin yerinde olmayı çok isterim

Kitabı şak diye kapattırıp, sinirden el ayak titreten bölümler… Böyle “Elime bir geçirsem şunları…” tepkilerinin tavan yaptığı yerler. Seanchan’ların yaptığı affedilmez şeylerden biri, hatırladıkça sinirleniyorum :face_with_symbols_over_mouth:.

1 Beğeni

Cidden, adamı deli ediyor bu Seanchanlar. Okurken resmen sinir katsayın artıyor, saç baş yolduruyor yani.
Egwene’e de yazık ya, kızcağız neler çekti! Neyse, bu işin sonrası da var…

2 Beğeni

Ya Şu Grolm denen yaratığı aklınızda nasıl canladirdıniź benimki daha çok ayı ya benziyordu ama interneten bakınca daha çok kurbağaya benzediğini gördüm . Cevap verirseniz sevinirim çok merak ettim.

Grolm are a species of animal used by the Seanchan. They are the size of large bears, only with the gray green coloration and skin texture of very tough frogs. Like the torm, they have three eyes. Their diet consists of whatever is at hand, including their own dead.[1]

Ayı kadar büyük demiş belki o yüzden ayı gibi kalmış olabilir. image

3 Beğeni

Bu resim iyiymiş diğerleri çok fazla gerçek dışı

spoiler’ı uygularken paragraf ayrımlarına dikkat edin. Her paragrafın başında ve sonunda olmadığı sürece yazılar görünür kalacaktır.

Spoiler kaçınçı kitap hakkında ona göre okuyacam

Son bir kaç kitap hakkında diyebiliriz sanırım. O yüzden seriyi henüz bitirmediyseniz okumayın

1 Beğeni

Özür dilerim, bilmiyordum. Umarım kimse spoiler yememiştir benim yüzümden :confused:

İyiki okumamışım o zaman

Özet

Aslında başta bana da basit gibi gelmişti ama hayatın kendisi biraz böyle. Evet, argüman biraz klişe, ama hayatın her alanında büyük anlamlar aramamak gerektiğini çok güzel gösteriyor ki zaten neden yaşayayım gibi zor bir soruya şak diye dünyayı değiştirecek bir cevap bulamazsınız. Keza serinin amacı da bu değil zaten.

Bana serinin tüm amacı bu gibi gelmişti. Karanlık varlığın amacı deseni yoketmek Ejder’in onu korumak.Işık ve karanlığın savaşına son verilmeli mi yoksa verilmemeli mi? Rand’ın dünyayı yok etmek yerine Karanlık varlığı yok etmek gibi bir seçeneği de vardı. Ama o ikisinide yapmadı. İnsanoğlunu yeni bir çağda tekrar DO ile savaşmak mecburiyetinde bıraktığının farkında olmasına rağmen sadece deliği mühürledi. Hal böyle iken esas savaşın neden devam etmesi gerektiği en can alıcı soruardan biri değil mi?

Son kitaba kadar spoiler.

Ishamael olarak cevap vermek bana düşer. :smiley: Hocam güzel bir noktaya parmak bastınız. Gerçi sizin aksinize ben o cevabı beğenmiş hatta seriye hayranlığım artmıştı. Bu arada orada cevabı Lews Therin değil de Rand kendi kendine veriyor diye kalmış aklımda ama yanılıyor da olabilirim. Cevap neden tatmin etti derseniz. Ilyena’nın ikinci kez doğması Rand’in hatalarını telafi etmesi için bir şans sunuyor. Gerçek hayatta bir hata yaptığımızda ve bu birinin ölümüyle sonuçlandığında geri dönüş yok ama o dünyada var ve bence bu çok değerli bir şey. Evet bunu yeni mi fark etmiş denilebilir ama benim de gözümün önünde olmasına rağmen görmediğim gerçekler oluyor hatta epey büyük olanlar da var. Bir ara Elayne’ın Ilyena’nın yeniden doğmuş hali olduğunu söyleyen teoriler vardı. Doğru olmayabilir ama insan her şeyi batırdığı zaman her şeyi yeniden düzeltmek için gereken fırsata balıklama atlayabiliyor. Ben ona benzetiyorum. Ha Ishamael hala haklı o ayrı mesele.
:smiley:

1 Beğeni

Soruyu Rand çerçevesine indirgersek haklısınız. Cevap Rand’i tatmin etmiş olabilir. Ama ya diğer karakterler? Bu kadar önemli bir soruyu sadece Rand’a sormak doğrumu?. Deli bir Rand’a ? Bu bölümü Jordan mı Sanderson mı yazdı bilmiyorum. Ama kim yazdıysa basite kaçmış. Rand kendi kurgu evreninde bir çok açıdan bir peygamber gibi kurgulanmıştır. Kulları kendi iradesinden daha yüksekte görmesi gerekir. Rand insanlık için savaşmalı veya savaşmamalıdır. Ilyenayı tekrardan görebilmek için değil. Bulduğu cevap bana çok bencilce geldi. Sevgilisini tekrar görebilmek için böyle büyük bir kararı insanlık adına verecekse en azündan argümanı da daha kabul edilebilir olmalıydı.

Özet

Rand bu cevabı kendisi için veriyor evet ama bunun önemi zaten 14. kitapta ortaya çıkıyor. Rand yenidendoğan Ejder olabilir ama insanları Karanlık Varlık’a savaş açmak konusunda zorlayamaz. Son kitapta Egwene öldüğünde Rand’la yaptığı konuşmada “ben de kahraman olamaz mıyım?” gibi bir şey söyler ki haklıdır. Rand bu sayede Karanlık Varlık’a karşı gelir. Ayrıca burada bahsi geçen şey dengedir, saf iyilik ya da saf kötülük değil. Çark denge istiyor bence Karanlık Varlık’ın yok edilmesini değil. Bence Rand’ın Elayne’le Karanlık Varlık olmayan bir dünyada yaptığı konuşmayı tekrar okuyun, dehşteini göreceksiniz. Bu bencillik değil, gerçek hayatın dengesi de maalesef burada yatıyor.

1 Beğeni
Özet

Bunu bencillik veya basit olarak görmek çok depresif bir bakış açısı bana sorarsanız. Ben çok farklı bir şey beklemiyordum o sahneden, bir anda kafasında şimşekler çakarak hayatın anlamını çözmesi gibi veya dünyayı yok etmeye karar vereceği yönünde bir beklentim yoktu. Bunu basit bulmuş olmanızın nedeni defalarca kere görmüş olmanız olabilir. İlk aklıma gelen örnekleri:
Dead Poets Society’den

We don’t read and write poetry because it’s cute. We read and write poetry because we are members of the human race. And the human race is filled with passion. And medicine, law, business, engineering, these are noble pursuits and necessary to sustain life. But poetry, beauty, romance, love, these are what we stay alive for. To quote from Whitman, “O me! O life!.. of the questions of these recurring; of the endless trains of the faithless… of cities filled with the foolish; what good amid these, O me, O life?” Answer. That you are here - that life exists, and identity; that the powerful play goes on and you may contribute a verse. That the powerful play goes on and you may contribute a verse. What will your verse be?

Albert Camus’den:

Böyle işte, dünyanın derin anlamını duyar gibi olduğum her seferde, onun basitliği şaşırttı hep beni.

Bunun defalarca söylenip tekrarlanmış olması benim gözümde değerini azaltmıyor, aksine doğru olduğunu düşündüğüm bir şeyin defalarca tekrarlanmasını görmek beni sevindiriyor. Daha önce yazıldığı gibi bir denge söz konusu. Rand’in bir tanrısallık ile kurgulandığı bir gerçek olsa da yalnızca bir koyun çobanı olduğunu kendi ağzından tekrar tekrar duyduk. Herkesin yaşamak için iyi bir nedene ihtiyacı var, Rand de kendi nedenini orada buluyor.

Karanlık Varlık’ın yok edilmemesi konusunda da birinci husus denge, ikincisi ise yine Albert Camus sözüyle belirtmek istediğim bir şey:

“There is not love of life without despair about life.”

Bir de son not olarak: Rand o sahnede karar verdiğinde konuşan Lews Therin’in deliliğin etkisinden kurtulmuş bir ses tonuyla konuştuğunun yazıldığını da belirtmek istiyorum. Büyük bir ihtimal ile deliliğin etkisinde değillerdi bu karar verilirken.

Metinlerin çevirisini yapamadığım için kusura bakmayın, yeterince vaktim yok şu sıralar. Yine de cevap vermek istedim.

2 Beğeni

Spoilerlari okuyamamak içimi acıtiýor

1 Beğeni

Bu konu eski forum da, zaman çarkı üzerinden değil asoiaf üzerinden, tartışılmıştı sanki diye hatırlıyorum. Orada da aynı şey söylenmişti. Belki de siz söylemiştiniz. Ben bu ying yang felsefesini hiç anlayamadım. Neden kötülük tamamen yok olmasın?

Rand’in Elayne ile Karanlık Varlıksız boyutta yaptığı konuşmayı gayet iyi hatırlıyorum. Evet Rand dehşete düşüyordu. Ama bence bu yanlış/hatalı bir düşünce ile yazılmış bir bölüm. Dinlerde ki Şeytan/Nefs ve İnsan ilişkisi üzerinden yazılmış. Bence kötülüğün asıl kaynağı insanın içinde ki karanlık değil, toplumsal değerlerden, örf, adet ve geleneklerde ki değişimin zamana ve uygarlığa ayak uyduramamasıdır. Biraz ütopik olsa da, kötülük tamamen yok edildiğinde insanın mutluluğu ve iyiliği bulması bence kesin. Bu sizi insan yapan şeylerin kaybolması manasına gelmiyor. Bir arkadaş eski forum da H.R Wells’in Zaman Makinesi kitabını örnek vermişti. Orada iyilik ve kötülük açısından baktığınızda aslında kötülüğün asla tamamen yok olmadığını görüyorsunuz.

@BlackOut Benim beklentim hayatın anlamını kavraması değildi. Sonsuz bir döngüye tutsak edilmişken neden devam edeyim ki sorusunun cevabının bu kadar basit olması canımı sıkan. Ana karakterlerden birinin, Ishmael’in en büyük motivasyonuna, onu Karanlık Varlığın tarafına iten sebebe böyle basit bir cevap verilmesi, böyle kişisel bir argüman sunulması bence çok geçersiz. Rand’in kendisi belki insanları savaşmak için zorlayamaz ama o olmadan insanlar Shai’tan’ı alt edemez. Ki insanlar neden Shai’tanla savaşmaları gerektiğinin bile farkında değiller.