Zaman Çarkı

Benim 10. kitapta sevmediğim tek kısım Faile ve Perrin’li bölümlerdi sanıyorum. Ve 11. Kitap Jordan’ın yazdığı son kitap oluyor. Orada bana büyük bir hüzün çökmüştü okurken. Şunu da diyeyim Sanderson’la kitap hızlanıyor, uzun betimlemeler yok, iki yazarın anlatım tarzları da benziyor.

Bana göre de 10/10 bu seri. İleriki zamanlarda bir kez daha okuyacağım. Bu kez not olarak. Çünkü bazı kısımlar gerçekten unutuluyor ne yazık ki.

3 Beğeni

Selamlar, bunun yeri burası mı bilmiyorum da bir şey soracaktım. Şimdi ben 4. kitabı okuyorum fakat önceki kitaplardaki bazı detayları hatırlamadığım oluyor. İnternete karakterleri veya yerlerı yazınca da 14 kitabın tümünden bilgi geliyor bakmak istemiyorum spoiler olmasın diye. Kısaca şunu soracağım, her kitap için o kitaba kadar bilgilerin olduğu bir kaynak var mıdır bildiğiniz? Türkçe veya İngilizce hiç farketmez.

1 Beğeni

İngilizce zaman çarkı ansiklopedisi var. İngilizcen varsa internette ara belki bulursun. Türkçe kaynak yok. Sana tavsiyem serinin daha başındasın. Olan oldu bu noktadan itibaren not al

1 Beğeni

Robert Jordan karakterleri iç konuşmalardan ziyade diğer karakterle olan iletişimleri ve onlarla olan sıradan davranışları sayesinde geliştirme yoluna gitmiş. İşte bu yüzden okuyucu arada sırada sıkılsa bile karakterin diğer karakterler ile olan uyumunu okurken bile zevk alabiliyor.

Mesela ben Alacakaranlık Kavşağı’nda Shadio’larla olan savaşın savaş kampında Perrin’in Berelain ile olan ilişkisinin İki Nehirliler tarafından yanlış anlaşılmasını, Mayene’liler, Ejderyeminliler ve İki Nehirliler arasındaki gerilimi, Perrin’in tüm bunlarla uğraşırken hem kocaman bir Shadio ordusunu yenerken karısını da kurtarmak istemesini bir karakter gelişimi için bir ustalık eseri olarak görüyorum.

Özetle: Robert Jordan akıcılıktan ziyade detaycılığı, sürekli aksiyondan ziyade şok edici aksiyonu, basit kurgudan ziyade yalanlarla, ihanetlerle, akıl oyunuyla harmanlanmış karmaşık kurguyu tercih eden bir yazar. Neyse ki Brandon Sanderson serinin en sıkıcı anında gelip nefes kesen bir final yapmış.

1 Beğeni

Companion’u kastediyorsunuz sanırım, o da spoilerli olmaz mı?

Burada İngilizce olarak bölüm bölüm neler yaşandığı ile ilgili özetler ve kısa kısa yorumlar bulabilirsiniz.
Ayrıca burada da Türkçe olarak dördüncü kitaba kadar özetleri ve birinci kitabın bölüm bölüm özetini bulabilirsiniz.

1 Beğeni

Bildiğim kadarıyla sırayla işliyor herşeyi. Mesela X karakteri Y olayından dolayı Z kitapta ölüyorsa oraya kadar yazıyor. Spoiler istemiyorsan öldükten sonra kısmını okumayacan

1 Beğeni
  1. Kitap daha iyi. Savaşa hazırlık başlıyor. 8 ve 10. kitap cidden sıkıntılı kitaplar.
1 Beğeni
  1. kitabın baskısı mı bitti?

Şu yorumu buraya yazana kadar googleye yazsan istediğin cevabı alırsın

1 Beğeni

10.cilti okurken aklıma birsey takıldı. 10.cilte gelmeyenler için spoiler.

Şimdi kitapta Aes sedailerin Ashamanlar ile anlaşması söz konusu. Sorum şu: Simdi Rand 9.cilt sonunda lekeyi temizledi. Acaba Aes Sedailer kendi içlerinde bazıları bu lekeyi temizlemenin yolunu bilip sır diye sakladıklar mı yoksa gerçekten Rand ile Nynaeve bir mucize mi gerçekleştirdi. Aes Sedailer tek başlarına güç olarak kalmak için mi sürekli erkekleri ehlileştirdiler. Ben bide tam olarak Rand’ın bu lekeyi temizleme yolunu nereden edindiğini hatırlayamadım. Bilen birisi hatırlatırsa sevinirim.

İlk kitaplarda hatırlarsınız, Rand (tıpkı Matrim gibi) Tear’da ter’angreal olan kapıdan geçip Aelfinnlere 3 soru sormuştu. Bu sorulardan birisi saidini nasıl temizleyebileyeceği idi. Yani cevabı oradan aldı.

1 Beğeni

Peki Aes Sedailer ile olan düşüncem doğru mu yoksa bir teori mi ?? :thinking:

Doğruluğunu kanıtlayacak hiçbir şey yok açıkçası. Ama aksini kanıtlayacak ikincil kanıtlar var. Saidinin temizlendiğini duyan Aes Sedailerin buna inanmaması, kanıt istemeleri gibi davranışları örnek verilebilir. Saidinin nasıl temizlenebileceğini bildiklerini varsayalım, neden temizlendiğini duyunca inanmakta zorlansınlar? Aes Sedailer temizlenmesini imkansız sanıyordu bu yüzden inanmakta zorlanıyorlar bence.

1 Beğeni

6.cilte kadar spoiler.

Hatırladığım kadarıyla 5.cilt sonunda birsürü olay meydana gelmişti. Beni orada en çok merak ettiren şey Asmodeanın ölümü olmuştu ve 10.cilt bitiyor halen onu kimin öldürdüğünü öğrenemedim. Ben mi yakalayamadım yoksa daha öğrenmeye var mi ?

ben de 8.kitaptayım baya merak ediyorum bu konuyu ama tahminimce gholamlardan biri öldürmüştür onu

Spoiler:

Asmodean’ı kimin öldürdüğü net bir biçimde hiç açıklanmıyor zaten ama yanlış hatırlamıyorsam onikinci kitapta bir gönderme yapılıyor kim olduğuna dair ancak kaçırmamak için baya dikkatli okumalısınız.

Daha öğrenmeye var. :blush:

Yok artık. İşte seride sevmediğim şeylerden biriside bu tarz olaylar. Zaten çok az heyecan var ve o heyecanda da bazı şeyler yarım bırakılıyor. Burada da tamamlanmamış belli ki. Neyse dlc havasında geçen okuduğum en sıkıcı cilt olan 10.ciltte nihayet son 100e girdim. Gerçekten yan kitap gibi bir cilt olmuş. Son 100e kadar hiç Rand bölümü yok. Ki 9.cilt muazzam bitmesine rağmen.

Heee tamam o zaman çokda şey yapmayım ben. :smiley:

1 Beğeni