Zaman Çarkı

Kaçıncı kitaptasınız bilmiyorum ama sanırım üçüncü kitapta kesin olarak açığa çıkıyordu:

Spoiler

Baalzamon aslında Ishamael. Trolloclar Ishamael’e Baalzamon diyorlar.

Beşincideyim henüz.

Özet

İshamael ile ilgili pek bir şey yok aslında. Üçüncü kitapta öyle bir bilgi hatırlamıyorum. Daha çok ishamaelden için hain tarzı şeyler deniyor. Acaba yine spoiler mı yedim yoksa bir şeyleri gözden mi kaçırdım?

Bende o yüzden yazdım. Şahsen bende hatırlamıyorum. Hep Baalzamon diye geçerdi. Ayrıca diğer kitapların flashbacklerinde o sahne için hep karanlik varlıkla mücadelesi diye geçiyordu.

1 Beğeni

Beşinci ve dokuzuncu kitabı bitirmişseniz çoktan çıkıyor.
Spoiler

Baalzamon ile Rand’ın son kapışmasından sonra anlaşılıyordu. Callandoru Baalzamon’a saplıyordu. Hatta o sahneden hemen önce Be’lal de ölüyordu. Kendini Baalzamon diye tanıtan kişi aslında Ishamael. En başından beri aslında karanlık varlık sandığımız kişi Ishamael çıkıyordu ve ölüyordu o sahnede.

@Buyici @Emerald

4 Beğeni

Üçüncü kitabı bitirmeyenler için spoiler içerir.

Üçüncü kitapta 664. sayfada Moiraine’nin sözleri Ba’alzamon’un Karanlık Varlık olmadığını serbest kalan Terkedilmişler’den biri olduğunu gösteriyor. Cesedin bir insan cesedi olduğunu bu yüzden Karanlık Varlık’a ait olamayacağını söylüyor. Sonrasında Egwene onun Ishamael olduğundan bahsediyor. Kitabın başlarında Verin ona bir kitap göstermişti. Orada Ishamael ve Ba’alzamon’un ilişkili olacağına dair ipuçları verilmişti zaten.

@Buyici @Emerald

4 Beğeni

Karanlık varlıkla savaştı ama moridinmiş benmi yanlış hatırlıyorum sorusuna cevap:
Seriyi bitiripte sorunun cevabını almak isterseniz okumayın Dikkat edin

Seriyi bir kaç saat önce bitirdim. Sorunun net bir cevabı yok kitaplarda. Okuyunca anlıyorsunuz ki karanlık varlık malum zindanında hapis mühürler var dışarı çıkamıyor. Hoop sevgili uşağı Moridinin bedeniyle dünyada takılıyor.

1 Beğeni

Demek istediğinizi anlamadım tam. Moridin karakteri üçüncü kitapta yok ki. Ben dokuzu bitirdim henüz tamamlamadım seriyi yanlış hatırlamıyorsam Moridin ya yedinci kitapta geldi ya da sekizde. Esas kimliği ile ilgili de bir şey yok henüz. Spoiler yediğim için ben biliyorum gerçi ama o ayrı.:sweat_smile:

Daha fazlası tadını kaçırır. Oku anlarsın :slight_smile:

1 Beğeni

Ucundan gördüm yazdığınızı. :smile:

Son kitaba kadar okumayan bakmasın.

Moridin Karanlık Varlık değil ki bence yanlış anlamışsınız olayı. Moridin bir insan ve Karanlık Varlık Moridin’in bedeninde takılmıyor.

Ancak Shaidar Haran vasıtasıyla dünyada takıldığıyla ilgili teoriler var ama onlar da güçlü değil.

5 Beğeni

Bende farkettim. Sanırım son kitap olduğu için çok hızlı okumuş ve kaçırmış detayları. Mesela son kitapta şu diyalog var

+Böğrümdeki yara için sana teşekkür etmem lazım Elan. Kendini Karanlık Varlık sandın değil mi? Bunun için seni cezalandırdı mı?
-“Evet” diye hırladı Moridin.
Yani bu diyalog bile tek başına yeterli. Ama dediğim gibi savaş heyecanı ile insan hızlı hızlı okuma eğilimi gösterip detayları kaçırabilir. Arkadaşa da öyle olmuş sanırım yoksa “kitapta net değil, uşağı bedeninde takılıyor” gibi cümleler kurmazdı diye tahmin ediyorum.

2 Beğeni

10.cilte başladım ve önsözü hem çok sıkıcı hem yarısına kadar okumama rağmen hiç ilgi çekici gelmedi ve pek anlamadım. Acaba önsözü atlarsam bişey kaçırmış olur muyum ? Hatırlayan var mıdır ? Daha önce sadece 9.ciltte Elayne bölümlerinde paragraf atlamıştım.

Onuncu kitap genel olarak çok bir şey vadetmiyor, ben okurken çok sıkılmıştım. Size kolaylıklar.

2 Beğeni

Son kitap spoiler

Ben bu diyalogdan şunu anlıyorum. Yüce efendi zindanın mühürleri yüzünden dünyaya ayak basamıyor. Şer saçıyor etrafa. Moridinin bedenin de dünya üzerinde terkedilmişlerle de konuşuyor hatta “bu yüce efendinin sesi” gibilerinden birşeylerde söylüyor Moridin. Buradan da şu sonuca vardım. Karanlık varlık moridinin bedeninde olmadığı bir vakitte Moridin kendini yüce efendi gibi görüp Rand ı öldürmeye çalıştı ve başarısız oldu

Bu konuyu spoiler başlığında açsanız daha iyiydi ancak

Özet

Karanlık Varlık hiçbir zaman İshamael/Moridin’in bedenine girmedi, Trolloclar ona kendi dillerinde Karanlık Varlık anlamına gelen Ba’al Zamon diye hitap ettiler.

3 Beğeni

Seriyi tamamen bitirmeyenler için büyük SPOİLERLAR:

Siz yanlış anlamışsınız o diyalogları. Moridin orada Na’eblis olduğunu ilan etmek için öyle konuşuyor. Karanlık Varlık’ın terkedilmişlerle ya da bir başkasıyla konuşmak için kimseyi aracı kullanmasına gerek yok. Delik’in üzerinden onlarla rahatça konuşabiliyor zaten. Hatırlarsanız Moghedien’in Cour’souvra’sını yaparken onunla Delik’te bizzat konuşmuştu. Naeblis onun avatarı değil sadece dünyadaki vekili; bir avatara en yakın sayılabilecek şey Shaidar Haran ki o bile kesin şekilde açıklanmadığı için şüpheli. @cankutpotter 'ın da dediği gibi Baal’zamon’un Karanlık Varlık sanılmasının sebebi Trolloc dilinde ‘Karanlığın Yüreği’ manasına gelmesi. Aes Sedailer, Trolloclar’ın bu adı Shai’tan için kullandıklarını zannediyorlar ama aslında bu ad kendisini Karanlık Varlık zanneden delirmiş Ishamael için kullanılıyor.

3 Beğeni

İlk üç kitap bitti,kısa bir sürede.Her kitabın sonu birbirini katlayarak güzelleşti.Evrende giderek genişliyor.

10.cilt okuduğum açık ara en sıkıcı ve en fuzuli yazılan cilt oldu. 350.sayfaya geldim ve bir önceki kitabin sonunda olanlarla ilgili hiçbirşey öğrenemedik. Hatta şuan halen 9.ciltin sonundaki olaylar yaşanmakta. Paragraflar atlaya atlaya gidiyorum artık. Özellikle Elayne bölümleri çok uzun ve gereksiz olmuş. Umarım 11.cilt böyle değildir.

1 Beğeni

Uzun aradan sonra tekrar başladım 5. ciltteyim, bu seriye Sanderson’ın yüzü suyu hürmetine devam ediyorum. Ve nedendir bilmem ama Malazan’a başlamadan önce bu seriyi aradan çıkarmak istiyorum.

1 Beğeni

Ben seriyi sevdim ama 10 üzerinden 7yi geçmez bu zamana kadar en güzel yerleri. Hep birseyler eksik gibi geliyor bana. Aslında seri kesinlikle çok gereksiz yere uzatılmış. Yarı kitap sayısı ile çok daha tadı damaginda olabilirdi. Çünkü cok uzun olduğu için kritik şeyler zamanla unutuluyor.

2 Beğeni