Zaman Çarkı

Yok gercekten o bolumleri hatta ustune aes sedai bolumleri atlayinca hic birsey kacirmiyorsunuz. Itiraz eden o yavas kitaplardan kayda deger bir olayi kanit gostersin eger varsa.

2 Beğeni

Bu alıntıladığım birinci kısım bir detay. Yazar bir handa 4-5 kişiyi tarif ederken bir kadın hakkında bu tarifi yapıyor. Başka da bir şey yazmıyor.

…… orada bakır tenli bir Domanlı kadın. Domanlı kadın edepli, mavi bir elbise giymişti. Hızlı gözleri vardı ve her parmağına ayrı bir mücevher kakmalı yüzük takmıştı. ( 6. Cilt sayfa 193)

21 sayfa sonra bu kadın için yapılan tarif hikayenin gelişimine etki eden yerde daha karşımıza çıkıyor.

İnce mavi Doman elbisesi üzerine yapışıyor, altındakileri ima etmekten fazlasını yapıyordu. Her zaman ki gibi, her parmağında farklı taşlardan farklı yüzükler …… (6. Cilt sayfa 214)

Bence detayları kaçırmak istemiyorsanız, paragraf atlamayın.

10.cilte kadar hiç atlamadım ama 10.ciltte artık bazı yerleri atladım birşey kaçırdığımı düşünmüyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

İster istemez okurken zaten gözden kaçan çok detay olabiliyor, hele de Zaman Çarkı gibi bir seride o nedenle bence atlanmasa daha iyi olur.

Örneğin 5 . ciltte Nynaeve ve elbiseler ile ilgili takıntılarını okumak bana eğlenceli gelmişti. :slight_smile: Eğlenceli okuma dışında aslında bunlar önemsiz detay gibi olsa da karakterin kişiliği ve gelişimini böyle öğreniyoruz.

2 Beğeni

Öncelikle, amacınız “aksiyon olsun, bana ana plot ile ilgili bir şeyler verin!” ise, size cevap vermemeyi tercih ederim. Lakin karakter gelişimi, foreshadowing gibi şeyler için 10.kitap mesela önemlidir. Beğenmediniz Perrin karakteri için en önemli kitaptır. Tüm seride Perrin için iki kırılma noktası vardır. 4.ciltte malum olay ve 10.cilt. Cover anlatacak neyden bahsettiğimi.

Bende Elayne karakterini sevmem. Diyeyim “Elayne bölümlerini atlayın”. Nynaeve sevmeyen birisi “Nynaeve bölümlerini atlayın” diyebilir. Böyle mi olacak? Siz Perrin plotunu ya da Aes Sedai politikalarını sevmiyor olabilirsiniz, bu ikisinin de önemli olduğu gerçeğini değiştirmez. Ben Faile seven insanlar da tanıdım, Mat sevmeyenleri de. Perrin hayranı olanları da. Kapak resminde gördüğünüz gibi tüm Malden olaylarını severek okuyan Faile ve Perrin hayranları da gördüm. Kendi kişisel zevkinizi anlayabilirim, ama atlayın demenizi anlayamıyorum. Perrin için bu kapak resminde ki olay 4.ciltteki kadar önemlidir tekrar ediyorum. Karakter gelişimi de hikayenin değişmez bir parçasıdır.

5 Beğeni

Karakter gelişiminin gerçekleşmesi için illa ki olayların durma noktasına gelmesi gerekmez. Fakat Zaman Çarkı’nda olan tam olarak bu.
Karakter gelişimi olaylar hareketliyken de yapılabilir, ki bunu Brandon Sanderson’un Fırtınaışığı serisinde net bir şekilde görüyoruz bence. Ha iki seriyi de çok severim orası ayrı ama Zaman Çarkı’nda gerçekten uzatılmış kısımlar var maalesef.

1 Beğeni

Sorunu yanlış anlamışsınız. 10.kitabın özellikle sıkıcı olduğunda hemfikiriz. Bir sürü konu var ama kitabın sonunda karşılığını alamıyoruz. Bunlar da hemfikiriz. Arkadaş “bölümleri atlayın” demiş. Benim sorunum bu cümle ile idi.

Mesela bende bölüm atlamaya karşıyım ama Elayne bölümleri atlanabilirmiş. 3 cilttir tahta oturmadı. O kadar gereksiz uzamış ki okurken hiç keyif alamıyorum ve okuyucuya seri hakkında hiçbirşey katmıyor kanımca.

1 Beğeni

Yine bölüm atlamaya karşıyım, seriyi bitirince tekrar okursanız ne kadar şey kaçırdığınızı farkedersiniz. En azından ben her tekrar okuduğumda farkediyorum. Ama keyif konusunda haklısınız katılıyorum. En azından doğru kitaptasınız. 11 güzel :slight_smile:

1 Beğeni

Seriyi bitireli yillar oldu. Tekrar yeni basladim. Benim kastettigim yerler belki benim kisisel zevkim olabilir ama okurlarin cogunlugu da boyle dusunuyor. O kitaplardaki bariz yavaslamanin da sebepleri oradaki atlanabilir dedigim olaylar. Belki Perrin yerine Faile deseydim daha aciklayici olurmus.
Kapakta verdiginiz dönüm noktasi olay da Sanderson’un yazdigi yerde cok daha belirgin sekilde gosteriliyor ki tum serinin en sevdigim sahnelerinden biridir.

Elayne’in Andordaki mücadelesi dışında hikayenin duraksadığı bir kısım hatırlamıyorum. Perrin, Shaido ve Beyazpelerinliler hikayelerini bağlıyor ve savaşa Ghealdan ve Mayene gibi bölgelerin katılımını sağlıyor. Üstüne İki Nehir’i özerk bir bölge haline getirip kendi ailesini Andor ve Saldea tahtının vazgeçilmez bir parçası haline getiriyor. Tüm bunlar olurken baltayı ormanda bırakma, Aiel’in kolunu kesmesi ve ölülerin yürüdüğü köy gibi serinin ikonik anlarını yaşıyor ve karakter olarak gelişmeye devam ediyor.

Elayne’nin macerası ise ana hikayeye katkı sağlamıyor ama yine de Aviendha’ya ıslaktopraklıların yaşama tarzını öğretmesi ve Aiel’in geleceğine dair fikirlerinin oluşmasına yardımcı oluyor. Atlanmaması lazım ama hızlıca okunursa bir şey kaybedilmez diye düşünüyorum. Ben o kısımları hep spin-off kitabı okuyormuş gibi okuyorum zira başka bir seriye yetecek kadar karakter ve olay yaşanıyor ve olaylar çoğunlukla kendi içinde olup bitiyor ana hikayeye pek karışmıyorlar.

Yine de Elayne bölümlerinin yerine Shara’da olup bitenler hakkında bir kaç kısım olsaydı benim daha hoşuma giderdi. Denizhalkı veya Seanchan anakarasında olup bitenlerle ilgili bir kaç kısım da eklenebilirdi.

1. kitap spoiler’ı = Son Savaşta birden ortaya çıkmaları ne kadar şok edici olsa da insanı merak içinde bırakıyor. Bu insanlar ne yer ne içer? Demandred bunların aklını nasıl çeldi ve onların kehanetleri nelerdi gibi sorular cevapsız kalıyor ne yazık ki.

Elayne bölümleri bana serinin “Evler Oyunu” diye adlandırılan, nüfuzlu kişiler ve devletler arasındaki politik çekişmeyi anlatmaya çalışıyormuş gibi gelmişti. Tabii seride karakterler arasında zaten fazlasıyla çekişme olduğu için yeterince ilgi çekici olmadığını düşünüyorum.

Robert Jordan Shara’lıları muhtemelen Deniz Halkı ve Seanchan’larla beraber anlatacaktı. ( Tuon’un ülkesindeki isyanı bastırmaya giderken Deniz Halkıyla iletişim kuracağı ı ve karakterlerden birisinin Shara’yı keşfedeceği örnek olarak verilebilir. )

7 . Kitabın hemen başlarında 6. Kitabın sonuna doğru anlatılanlar diğer cepheden de anlatılmış ama keşke seride.bu sahneler daha detaylı anlatılsaymış, çok kısa sürüyor.

Robert Jordan gerilim, aksiyon, heyecan ve gizeme tepki olarak yazmış koca eserini. :slight_smile: Tamamen haklısın.

1 Beğeni

Şöyle Türkçe bir wiki sitesi olsaymış keşke. Translate ile özellikle coğrafya, harita vs. konusunda buraya bakıyorum.

Faydalı olduğu kadar şöyle de bir sıkıntısı var. Karakterler ile ilgili dikkatli olmak gerekiyor ( onu da bugün tecrübe ettim ve Altara ile igili olarak okurken kraliçe Tylin hakkında spoiler öğrendim. ) spoiler olabiliyor.

Seriyi yeni bitirdim.

Genel anlamda başarılı bir seri. Kafama takılan birkaç nokta var.
1-Rand al thor neden karakule’ye yardım etmedi, Mazrim Taim’den hiç haz etmedi ama kuleyi tamamen yalnız bıraktı neredeyse. Hiçbir terkedilmişten korkup kaçmayan adam orada tuzak var diye bir korkağa dönüştü. Üstelik elinde en güçlü sa’angreal de vardı.
2-Rand Choden Kal’ı neden kırdı, kendi kullanmayacaksa bile son savaşta çok işe yarayabilirdi. Demandred karşısında tamamen çaresiz kaldılar, üstelik onun elinde de bir sa’angreal vardı. Logain’e güvenmese bile sadık Flinn, ya da Narishma’ya verilebilirdi.
3- Yüce efendi niçin Semirhage’ine ihanet etti?
4-Mat niye Elayne’den ejderler için dilendi, Rand ve ya ona bağlı olan yerlere gitse o imkanları verirlerdi. En Kritik zamanda Mat’i 1 hafta oyaladılar ejderler için.

Zaman Çarkı’yla ilgili türkçe kaynaklar var diye biliyorum ama… Hatta yukarıda bağlantıları verilmişti diye hatırlıyorum.

1 Beğeni

Buldum aslında ama yeterli değil, aradığım çoğu şeyi bulamadım.

Paylaştığım wiki sitesinde coğrafya, harita, demografi, kültür, karakterler vs. çok sayıda rehber var. Spoiler olayı ve ingilizce olması benim için biraz sıkıntı olacak gibi.

Foruma yazabilirsiniz. Ya da özelden bana yazabilirsiniz. Bir arkadaşımı seriye başlattım, ona rehberlik yapıyorum spoiler yemesin diye mecbur ben yazıyorum, sizinde sorularınızı spoilersız cevaplayabilirim. Ya da wikiden spoiler olmayan kısımları size atabilirim.

2 Beğeni

Teşekkürler, böyle yapmak daha iyi olur, hem spoiler tehlikesi de olmaz.

2 Beğeni