Zaman Çarkı

Bu akşam itibariyle 7. Kitap Kılıçtan Taç’ı okumayı tamamladım.

Mat ve Kraliçe Tylin arasında yaşanan mücadele :slight_smile: 7. Kitabın en eğlenceli bölümleriydi.

1 Beğeni

7.kitap spoiler

fandom ikiye bölünmüş durumda. İnsanlar buna rape(tecavüz) diyor. Cinsiyetler yer değiştirse ne olurdu acaba? Ben kararsızım bu konuda. Ama bir karar vermem gerekirse bende tecavüz derdim. Ben rahatsız oldum okurken mesela

1 Beğeni

Bence bunu bilerek ve özellikle yapmış, yazar mevcut dünyamızı ters yüz etmiş, ben gerçeklikten hareket eden spekülasyonları severim. Arieleri anlatırken de bunu sık sık yapıyor. Muhtemelen onlarda da geçmişteki ABD- Kanada yerlilerinden esinlenmiş.

1 Beğeni

bilerek yaptığı konusunda haklısınız. Hatta eşi Harriet, rolleri değiştirmenin, mizah ile erkeklere bu durumun gösterilmesinin iyi olduğunu söylemişti. Ben okurken rahatsız oldum. Demekki yazar amacına ulaşmış. :slight_smile:

1 Beğeni

Oo sizleri seriyi okurken görmek ne güzel, demek nihayetinde başladınız :slight_smile: Genel düşünceniz neler 7.kitaba kadar?

1 Beğeni

Seriyi aralıklarla okurum diye düşünüyordum ama kitaplar kendini tahmin ettiğimden daha kısa aralıklarla okutuyor. Hikayenin arka planı, yaratılan dünya, hikayenin geçtiği şehirler, farklı kültürler, farklı inançlar, inanışlar çok detaylı ve okuru kendine bağlıyor seri.

1 Beğeni

Sen birde 10. kitabı gör. Tam bir bomba :smile:

3 Beğeni

Az kaldı 10. kitaba. @Buyici 10 . kitabı akıcı bulmamıştı galiba.

1 Beğeni

Kişiden kişiye değişiyor aslında. Ben ilk okuduğumda (telefondan epub olarak) tamamen akıcı gelmişti. Hiç okurken zorlanmamıştım. İkinci seferimde de henüz o kitaplara gelemedim henüz zaman bulamadığımdan.

1 Beğeni

Kendine Isam veya Luc diyen kimdi hatırlayan var mı? 9. Cilt öncesi karşımıza çıkıyor mu hatırlayamadım. 9. Ciltten sonrası için spoiler ise spoilersiz yazmanızı tercih ederim :slight_smile:

Ben ilk defa duymuş gibiyim.
Edit: Googlelayinca öğrendim kim olduklarını.

1 Beğeni

9 cilt 465 - 466- 467 sayfalarda karşıma çıktı. Daha önceki ciltlerde var mı bu karakter hatırlayamadım.

Bende Googlea bakınca hatırladım. Galiba Perrin iki nehir savunması yapılırken kurt rüyasında bir avcı ile karşılaşmış ve onu yaralamıştı. Hatta o savunmada birde şöhretli bir asker daha vardı. O rüyadan sonra o da yaralı bir şekilde köyden uzaklaşmıştı hatırlarsan. Heh o avcıyı kontrol eden kişi Luc imiş. Ama 9.ciltte nerede çıktı onu hatırlayamadım. Ayrıca Luc’un kimliğinide öğrendim ama spoiler yedim öğrenirken. Çok mühim değil gerçi ama en azından bilmek ve ileride karşıma çıkarsa hatırlamak daha iyi olacak. :slight_smile:

1 Beğeni

Tamam ben de şimdi Fandom da buldum.

Rand’ın 7 ciltte Shadar Logoth ’ da karşılaştığı şahısda bu galiba.
Şimdi anlıyorum Egwene ve kankalarını :slight_smile: görünmez Dünya da dikizleyen 2.erkek de bu şahıs galiba

1 Beğeni

Aaa bak ben hiç öyle düşünmedim. Açıkçası Randin karşılaştığı ve ona yardım eden kişiyi çok merak ediyordum ama neden o olsun ki. Onu öldürmesi gerekirken neden yardım etti. Yada Egwewei rüyada öldürmek varken sadece dikizledi. Çok soru işareti çıktı bak sen böyle deyince.

Fandıom Slayer’in Isam iken görünümü Rand’a benziyor diyor.

Karanlık Varlık Rand’ın ölmesini istemiyor, Terkedilmişler de kullanıyor ama esas emirleri Karanlık Varlıktan alıyor galiba o nedenle öldürmemiş, yardım etmiş olabilir.

1 Beğeni

@Buyici alta Rand’ı kimin kurtardığını yazacağım. Ama spoiler olduğu için okumamak size kalmış. Ama onun öncesinde Isam ve Luc 2.kitapta Gölge kehanetlerinde karşımıza çıkıyor. 4.kitapta İki Nehir’de olduğu doğru. Ama 2.kitapta alıntı yapıp ekleme yapayım.

2.kitabın hemen başı için spoiler

Hatırlarsanız, Shienar’da (Fal Dara) Padan Fain hapis iken (Amrylin vs herkes orada idi) onu kurtarmaya gelip insanları öldürüp duvara kanla yazılar yazmıştı trolloclar. Gölge Kehanetleri olarak görmüşlerdi ve bu yazıyordu.
“Kan kanı besler.
Kan kanı çeker.
Kan, kandı ve kan olacak her daim.
Luc, Hüküm Dağları’na geldi.
Isam yüksek geçitlerde bekledi.
Av başladı artık. Gölge’nin zağarları şimdi sürgün avında ve can alıyor.
Biri yaşadı ve öldü diğeri, ama ikisi de var.
Değişimin Zamanı geldi.”
Daha sonrasında Moraine Isam’ı tekrar açıklıyor. (1.kitapta da Lord Agelmar açıklamıştı bize.)
Isam, kocasını Malkier tahtına çıkarma girişimi Trolloc ordularını gümbür gümbür tepelerine indiren, Lain Mandragoran’ın karısı Breyan’ın oğluydu. Breyan ile o sırada bebek olan oğlu Trollocların Malkier’i istilası sırasında kaybolmuştu. Isam da Lan’in kanındandı

Şimdi ise Rand’ı kurtaran kişi kim için spoiler bakmak ya da bakmamak size kalmış

Moridin

4 Beğeni

Bir yanlışlık var Luc iken Rand’a benziyor olması gerek. İsam iken Lan Mandrogorana benziyor çünkü. Bizzat Perrin’in gözünden öyle anlatılıyor 4. kitapta.
4. Kitaptan 56. Bölümden ilgili yer

Özet

Ve işte avı oradaydı, yüz adım aşağıda, siyah saçlı, siyah ceketli, uzun boylu bir adam masa büyüklüğünde granit kayalığın kenarında çökmüş, kendi yarı gerilmiş yayı elinde, hevesle ve sabırla yamacın aşağısını izliyordu. Perrin ilk defa adamı tam olarak görebilmişti; yüz adım, gözleri için önemsiz bir mesafeydi. Bu Katil’in yüksek yakalı ceketi Sınırboyları kesimine sahipti ve yüzü Lan’inkine öyle benziyordu ki Muhafız’ın kardeşi olabilirdi. Ama Lan’in kardeşi yoktu –canlı akrabası yoktu, Perrin bu kadarını biliyordu– ve olsa bile, burada olmazlardı. Ama bir Sınırboylu. Belki Shienarlı, ama saçı uzundu, tepede bir tutam dışında tamamen tıraşlanmış değildi ve Lan’inki gibi örülmüş deri bir sicimle arkada tutuluyordu. Malkierli olamazdı; son yaşayan Malkierli Lan’di.

1 Beğeni

Evet yukarıda Isam’dan bahsettim.
Luc ve Rand ile ilgili spoiler

Luc, Rand’ın öz dayısı (annesinin kardeşi)

Aynen Randı kurtaran kişiyi okurken de yazdığınız kişi olarak tahmin etmiştim. İlk aklıma gelen oydu.

1 Beğeni